Ukrajnában óriási problémák vannak az élelmiszer-ellátás terén, a munkanélküliséggel, inflációval, víz- és energiahiánnyal sújtott lakosságot pedig újabb kihívások elé állítja a tél - írja a storeinsider.hu

háború

Az ukrán és európai uniós tisztviselők Oroszországot azzal vádolják, hogy az ételt háborús eszközként használja fel – fotó: pixabay.com

Globális élelmiszerválság

Az ukrajnai konfliktus negatív hatással van a világ élelmiszerellátására. A lebombázott élelmiszerraktárak, a jó ideje blokád alatt álló kikötők, az elaknásított termőföldek a The Grocer cikke szerint 2008 óta a legsúlyosabb élelmiszerváságot eredményezték.

Azonban ennél is sokkal súlyosabb a helyzet Ukrajnán belül, ahol a népesség táplálása az élelmiszerellátás ellen elkövetett támadások miatt rendkívül nehéz feladat. Az ukrán és európai uniós tisztviselők Oroszországot azzal vádolják, hogy az ételt háborús eszközként használja fel.

Az élelmiszerellátásban feltűnő eltérés mutatkozik az ukrán területek és az oroszok által elfoglalt területek között. Az oroszok által elfoglalt településeken nagy a segélyektől való függés, mert a gyárak és boltok jelentős része bezárt, illetve elpusztult. Az ukránok által uralt területeken az ellátási láncok alkalmazkodtak a kezdeti fennakadások után a kialakult körülményekhez, gondoskodva arról, hogy mindenhova jusson élelem.


Baj van a logisztikával

A legnagyobb gondokat a logisztikai problémák okozzák, mivel a közlekedési hálózat volt a bombázások egyik fő célja. A pusztítás mértéke elképesztő: mintegy 41 vasúti híd, 6300 km vasút, 23 000 km aszfaltút semmisült meg, ami a 14 százalékát jelenti Ukrajna úthálózatának.

Ukrajna legnagyobb szárítottgyümölcs-kereskedője, a Santa Vita ügyvezetője, Mikola Melnik elmondta, hogy számukra is a legnagyobb kihívást a szállítás jelenti: „A Kijevből Dnyipro-ba tartó 465 km-es út során 67 ellenőrzőponton kellett áthaladni, mindegyiknél bemutatni a szükséges iratokat és átesni a vizsgálatokon." Az út során nagyobb veszélyek is érték a sofőröket, gyakran puskagolyók ütötte nyomokkal a teherautóikon érkeztek meg a raktárakhoz. A szállítmányokat később a helyiek segítségével kisebb - az oroszok térképein nem szereplő - utakra terelték.

üres polcok élelmiszerhiány

Az oroszok által elfoglalt területeken, még ennél is súlyosabb a helyzet - szinte valamennyi ukrán szupermarket bezárt (a kereskedők a frontvonal közelsége miatt felfüggesztették a szállításaikat) – fotó: pixabay.com

Hatalmas a visszaesés az élelmiszertermelésben

Mivel az ország élelmiszertermelésében hatalmas visszaesés következett be, nagyon gyorsan kellett új megoldást találniuk. Erre kínált az import ugyan drágább, de biztos lehetőséget. Az ukránok által birtokolt területeken ma már az üres polcok látványa ritkának számít, de nagy problémát jelent a 34 százalékos munkanélküliség, mert pénz hiányában sokan (hiába van) nem tudnak ételt vásárolni.

Teljes iparágak szüntek meg, az ukrán állam pedig forrás hiányában képtelen segíteni a bajba jutottaknak, így a nemzetközi szervezetek segítségére van szükség.

Az ENSZ Világélelmezési Program a rászorulóknak eddig 370 millió dollárt osztott szét. Adataik szerint az országban 18 millió ember szorul humanitárius segítségnyújtásra, vannak megyék, ahol a lakosság fele nem jut elég élelemhez.

A helyzetet az is súlyosbítja, hogy az élelmiszerárak folyamatosan növekednek - a tojás ára 81 , a zöldségeké 79, a gyümölcsöké 63 százalékkal múlja felül az egy évvel korábbi adatokat.

Mariupolban és Donyeckben, az oroszok által elfoglalt területeken, még ennél is súlyosabb a helyzet. Valamennyi ukrán szupermarket bezárt (a kereskedők a frontvonal közelsége miatt felfüggesztették a szállításaikat) kizárólag csak orosz üzletek működhetnek, az élelmiszerhiány jelentős, ráadásul csak orosz rubellel lehet fizetni, amire sokan nem hajlandóak.

Vízhiány fenyeget

A vízi infrastruktúra célzott támadása az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szerint a lakosságot a kolera és egyéb víz által terjedő betegségek veszélyével fenyegeti. Az októberi bombatámadások után például vízellátás nélkül maradt Kijev lakosainak 80 százaléka és november végéig tartott a helyreállítás.

Áram, fűtés, víz és élelem nélküli nehéz tél vár az emberekre. Hans Henri P Kluge, a WHO regionális vezetője szerint ez a tél a túlélésről fog szólni, hozzátéve, hogy a következő hónapokban „életveszélyes időszak következik ukránok milliói számára."