Egyetlen hónap alatt mintegy 63 százalékkal emelkedett meg a fabrikett átlagára a magyar tüzépeken - írja a Pénzcentrum a KSH adatai alapján.

erdőgazdaság

A megnövekedett igényt azonban alig-, vagy nem is győzik kiszolgálni az erdőgazdaságok – fotó: pixabay.com

Az elmúlt évek legnehezebb tele vár ránk

Az áremelkedés oka valószínűleg az, hogy az erdőgazdaságok és fatelepek nem igazán bírják a tűzifa-rohamot, mert mindenki elkezdett bespájzolni a rezsiemelés bejelentése óta. Az elmúlt egy évben az elektromos fűtőtestek is sokkoló mértékben drágultak meg Magyarországon.

A rezsiemelés következtében létkérdés lett, hogyan és mennyiért fűthetjük ki a házunkat, lakásunkat. Érdemes megnézni, hogy mennyivel kerülhet most többe a fűtés, mint egy évvel ezelőtt. Annyi már így ís biztos, hogy aki nem magának termeli az energiát például napelemmel, vagy  a rezsiemeléssel egyenlőre nem érintett távhővel fűt, az mélyen a zsebébe nyúlhat.


fútés

Egyre többen szeretnének részben, vagy egészben leválni a gázról, amiben megoldás lehetne a fabikett – fotó: pixabay.com

Itt van a rezsisokk

Nyár óta már mindenki tisztában van azzal, hogy a villamosenergiának 2523kWh/év fogyasztásig 36 forint marad az ára, ami az e feletti fogyasztásnál már 70,10 forint/kWh. Az "éjszakai áram" a fogyasztási korlátig 23,1 forint/kWh lesz, e felett 62,9 forintot kell fizetni kilowattóránként. A hőszivattyúkra pedig a továbbiakban is a kedvezményes H tarifa vonatkozik, ami 36 forint/kWh.

A földgáz esetében 63 645 MJ/év, azaz legalább 1729 m3/év fogyasztásig október 1-je után is rezsicsökkentett áron (2,865 forint/MJ) juthatnak a lakosok földgázhoz. A 2022. október-december hónapokra azonban azoknak, akik nem férnek bele az átlagként meghatározott kvótákba már 22,002 forint/MJ árral kell kalkulálni a túlfogyasztásra vonatkozóan.

A KSH adatai szerint a vezetékes gáz átlagára 135,4 százalékkal emelkedett meg tavaly október óta. Az áram ára a statisztikai hivatal szerint 28,14 százalékkal ment feljebb, a vezérelt villamosenergia (amit sokan éjszakai áramként ismernek és jellemzően bojlereket, vízmelegítőket szoktak vele üzemeltetni.) viszont majdnem 52 százalékkal kerül többe most, mint egy évvel korábban.

A fűtést biztosító termékek között megtalálható az elektromos olajradiátor is, aminek a fűtési szezon kezdetével szabályosan kilőtt az ára: szeptemberről októberre 16,8 százalékot emelkedett az ára, azt bizonyítva, hogy egyre többen szeretnének részben, vagy egészben leválni a gázról. Az elektromos fűtőtest ára tavaly októberhez hasonlítva 41,6 százalékkal, 2020 októberéhez képest pedig 61 százalékkal emelkedett.

brikett

A KSH adatai szerint 100 kiló brikett míg szeptemberben még 10 570 forintba került, októberben már átlagosan 17 320 forintot kellett érte fizetni – fotó: pixabay.com

Tűzifa vagy brikett? Mindkettő drága...

Az igazi sokk azokat érheti leginkább, akik részben vagy egészben valamilyen szilárd tüzelővel oldják meg a téli fűtést - több millió ilyen háztartás van Magyarországon. A rezsiemelés bejelentése óta mindenki elkezdett betárazni a fából, a megnövekedett igényt azonban alig-, vagy nem is győzik kiszolgálni az erdőgazdaságok.

A magánerdő-gazdálkodók jellemzően a tüzépek igényeire figyelnek, míg az állami erdőgazdaságoknál a hatósági áras tűzifa előállítása az elsődleges.

Vannak olyan vásárlók, akiknek november közepén már nem tudtak idei kiszállítást ígérni. Nekik vélhetően más alternatíva után kell nézniük, ami akár a brikett is lehet. Azaz lehetne, ha nem drágult volna meg ennyire.

A KSH adatai szerint 100 kiló brikett míg szeptemberben még 10 570 forintba került, októberben már átlagosan 17 320 forintot kellett érte fizetni. Ez majdnem 64 százalékos áremelkedést jelent egyetlen hónap leforgása alatt! A fűrészelt tűzifa is drasztikus mértékben drágult: 2021 októberéhez képest, most majdnem 78 százalékkal kell többet fizetni mázsájáért.