Az ökológiai gazdálkodás támogatása
A jövőnk múlik azon, hogy képesek vagyunk-e az igényeinket a természeti erőforrások mennyiségéhez szabni, megtaláljuk-e azokat a lehetőségeket, amelyek segítenek bennünket a gazdálkodásban - mondta Nagy István agrárminiszter a XXXIII. Biokultúra Tudományos Napon, Budapesten.
A tárcavezető hozzátette ahhoz, hogy ez a jövőkép megvalósulhasson, az Agrárminisztérium a következő időszakban a teendőit négy fő pillér mentén szervezi. Az első intézkedések célja a mezőgazdasági, valamint az élelmiszeripari vállalkozások versenyképességének növelése, illetve a piacra jutási esélyek javítása. Emellett fontosnak tartják a nemzetközi versenyben való helytállás fokozását, így az első pillér alatt szereplő intézkedésekbe ezt is beleveszik.
A minőségi élelmiszer rész alatt megfogalmazott egyik cél az élelmiszer-önellátás biztonságának szavatolása, valamint a minőségi élelmiszer-ellátás biztosítása. A harmadik pillér a zöld jövőhöz kapcsolódik. Ennek a célja, hogy megteremtsék a klímaváltozáshoz alkalmazkodó és környezetkímélő gazdálkodást, mindezt a természeti erőforrások megőrzése mellett.
Az utolsó pillét a megújuló vidék lenne, amely egyrészt a vidéki települések fejlesztését határozná meg, másrészt segítené a generációs megújulást.
Nőtt az ökológiai művelésbe bevont területek aránya
Nagy István beszélt arról, hogy az elmúlt években a világ számos országaihoz hasonlóan hazánkban is jelentősen nőtt az ökológiai művelésbe vont, ellenőrzött terület nagysága, valamint az ökológiai gazdálkodást folytató gazdaságok száma. 2020-ban több mint 300 ezer hektáron folytattak ellenőrzött ökológiai gazdálkodást, ennek kétharmada már átállt, egyharmada pedig átállás alatt lévő terület volt.
Az ökológiai gazdálkodás 2020-ban a hazai mezőgazdasági területek nagyjából 6 százalékát tette ki, amely jóval magasabb szám a korábbi 2-3 százaléknál. Magyarország ezzel a lépéssel az európai uniós tagállamok között a harmadik legnagyobb léptékű fejlődést érte el. Ráadásul világviszonylatban is a 10. legdinamikusabban fejlődő ország vagyunk, legalábbis, ami az ökológiai gazdálkodásba vont területek bővülését illeti.
A kormány és az agrártárca fontosnak tartja az ökológiai gazdálkodás népszerűsítését - fotó: Agrárminisztérium
Kiemelte, hogy a jövő szempontjából kedvező ez a fejlemény. A környezetre és az egészségre gyakorolt előnyös hatásain kívül ennek a gazdálkodási formának ma már jelentős gazdasági haszna is van. Ezáltal követendő mintaként és célként jelenik meg majd az új Közös Agrárpolitikában is. Ebből jól látszik, hogy a kormány és az agrártárca továbbra is minden helyzetben a magyar gazdák mellett áll. Az Agrárminisztérium minden lehetséges módon segíti az ökológiai gazdálkodás előmozdítását.
A miniszter kihangsúlyozta, hogy a fő cél 2027-ig megduplázni ezeknek a területének a méretét, elérve ezzel a 10 százalékos ökoterület-arányt.