Nőtt a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek importjának értéke. Ennek köszönhetően az élelmiszer-gazdaság külkereskedelmi egyenlege növekedett az év első három negyedévében.

Nőtt az export és az import

Szeptember végéig 9,844 milliárd euró volt az agrár- és élelmiszeripari termékek exportja. Ez azt jelenti, hogy 25,4 százalékkal sikerült meghaladnia az egy évvel ezelőtti eredményt. Ez az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentéséből derült ki a minap.

Eközben az import értéke 36,3 százalékkal emelkedett, ami 6,878 milliárd eurót jelent. Mind az export, mind az import nagyobb mértékben növekedett, mint a nemzetgazdasági kivitel és behozatal. Ezek ugyanis "csak" 19,8 és 30 százalékkal bővültek.

Ami pedig az agrár-külkereskedelem aktívumát illeti, ez idén 2,966 milliárd euró lett a az év első három negyedévében. Ez az érték több mint 162 millió euróval haladta meg a 2021-es év azonos időszakának eredményét.

Németország még mindig fontos partner

A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek 24 árucsoportja közül 22 exportértéke tudott emelkedni. A maradék kettőé viszont csökkent a januártól szeptemberig tartó időszakban. A legnagyobb csökkenés a növényi termékek csoportjában következett be, ahol több mint 20 millió euróval esett vissza az eredmény. Ami a legnagyobb exportérték-növekedést illeti, az állati és növényi zsír és olaj árucsoportban értek el kiváló eredményt az exportőrök. A bővülés mértéke 335 millió euró volt.

Az import kapcsán elmondható, hogy a gabonafélék, valamint az olajos magvak árucsoportjának értéke nőtt a legnagyobb arányba. Az előző csoportnál 305,5, az utóbbinál pedig 297,8 millió euróval haladták meg a tavalyi eredményt. Egyetlen csökkenést a dohánytermékeknél realizáltak, itt ugyanis 5,6 millió euró volt az esés, ami főként a fogyasztási dohány importértékének visszaesése miatt következett be.

Ismét nőtt élelmiszer-gazdaság külkereskedelmi egyenlege - forrás: AKI

A magyar agrár-külkereskedelem még mindig koncentrált, az exportforgalom több mint 95 százalékát az unión belül bonyolítottuk le. Az EU-tagországokba exportált termékek értéke közel 27 százalékkal, az import értéke pedig több mint 27 százalékkal emelkedett. A legfontosabb export- és importpartnerek köre ugyanaz, mint korábban, így a legnagyobb forgalom 2022-ben is Németországgal bonyolódott le. Fontos partner volt továbbá Olaszország, Románia, valamint Ausztria, Lengyelország és nem utolsó sorban Csehország. A legnagyobb partnerek részesedése megközelítette a teljes agrárkivitel 75 százalékát.

A fontosabb árucsoportok teljesítménye

Az élő állatok exportértéke 12,3, míg az importértéke 7 százalékkal növekedett. Ez azt jelenti, hogy az egyenleg 27,5 millió euróval, tehát 179,3 millió euróra bővült. Az exportált sertések értékének mennyisége 6,4 százalékkal nőtt az előző időszakhoz képest. Jól alakultak az árak is, hiszen az export átlagára 22, míg az importié 12 százalékkal emelkedett meg.

A baromfihús részaránya a húsfélék bevételének 51 százalékát tették ki, ezzel a teljes agrárexport árbevétel 4,3 százaléka a baromfihúsnak volt köszönhető. Ezáltal a hatodik legnagyobb árbevételt elérő termék lett az állati takarmányokat követően.

Tarolt a burgonyaexport

Ami a zöldségtermékek exportértékét illeti, itt 5,7 százalékos volt a növekedés, míg az export mennyiség kapcsán 16,5 százalékos emelkedés következett be. Nagy volt az export mennyiség paradicsomból, uborkából, valamint a hüvelyesekből. A burgonya kapcsán pedig elmondható, hogy a behozatali értéke 45,8 százalékkal, míg az importvolumene közel 40 százalékkal emelkedett.

Nagyot nőtt a paradicsom és a burgonya exportjának értéke - fotó: pexels.com

A gabonafélékből közel 30 százalékot exportáltak az első kilenc hónapban, az export értéke ezzel 6,7 százalékkal emelkedett meg. A gabonafélék exportértéke, illetve egyenlege volt a legmagasabb a 24 élelmiszeripari termék közül.

A termékcsoporton belül az olajos magvak kivitele 35 százalékkal, 605 millió euróra bővült. A behozatala több mint kétszeresével, 568,3 millió euróra nőtt az első három negyedévben.

A második legnagyobb exportértéket az élelmiszeripari melléktermékek, elkészített állati takarmányok árucsoportja érte el. Ennek a külkereskedelmi mérlege 428 millió euró volt, amely 79 millió eurós emelkedést jelent. Ezen belül a takarmányexport 742,7 millió eurót tett ki, 165 euróval többet, mint 2021-ben.