Hollandia képviselője ezt az álláspontot a Tanács május közepén tartott ülésén részletesen kifejtette. A tagállamok agrárminiszterei a holland előterjesztéssel egyetértettek, és többségük a gmo növényekre vonatkozó uniós szabályozások felülvizsgálatát szorgalmazza, amely felülvizsgálat napirendre tűzését az EU Bizottság – az Európai Parlamenti választások lezárása után – ez év őszén döntheti el.
Az EU agrárminisztereinek többsége egyetértett abban, hogy a génmódosítás szabályozása elavult ás sürgős beavatkozást kíván – fotó: Shutterstock
A belga delegáció az ülésen kifejtette, hogy
a GMO uniós szabályozását a nemesítési technika már túlhaladta, ezért azt sürgősen naprakész állapotba kell hozni.
A holland javaslat ellen kifejezetten csak a lengyel miniszter foglalt állást, a lengyel lakosságnak a génmódosítással kapcsolatos aggályaira és ellenérzéséire hivatkozva. A téma napirendre tűzésével Phil Hogan mezőgazdasági és Vytenis Andriukaitis, egészségügyi biztos is egyetért.
A változtatást szorgalmazó országok – Hollandia vezetésével – elsősorban azt szeretnék elérni, hogy a molekuláris biológia módszereit és a növények mutagenezis útján történő genetikai módosításait a génsebészeti beavatkozásoktól (GMO) elkülönítsék, és az előbbieknek a növénynemesítésben való alkalmazását lehetővé tegyék.
Jelenleg ugyanis az új génszerkesztési eljárásokra, – amelyek mutagenezis útján módosítják a növények génállományát, vagyis nem egy másik faj génjeinek beépítésével – szintén érvényes a GMO-kra vonatkozó szabályozás, ami ezek teljes tilalmát jelenti.