A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is csatalakozott a Mesterséges Intelligencia Koalícióhoz. A fórumban való közreműködés révén a Nébih a digitális agrár-ökoszisztéma egyik motorjává válhat. A hivatalnál már jelenleg is meglévő nagy mennyiségű információ pedig lehetővé teszi a hatékony részvételt a közös ágazati adattér létrehozásának megvalósításában.
A mesterséges intelligencia (MI) sikerének alapköve a szakértők, illetve egyéb piaci, kormányzati szereplők megfelelően motivált, összeghangolt működése, így a Mesterséges Intelligencia Koalíció által biztosított szakmai és konzultációs fórum kiváló lehetőséget teremt a szorosabb partneri kapcsolatok kialakításához.
A MI Koalícióhoz történő csatlakozással a digitális agrár-ökoszisztéma egyik motorjává válhat a Nébih, és eredményesen hozzájárulhat ahhoz, hogy hazánk az EU legsikeresebb tagországaihoz sorolható nemzetté váljon az IT-technológia rohamos fejlődésének világában.
A MI-megoldások, alkalmazások gerincét az adattömegek minőségi feldolgozása jelentheti – fotó: Pixabay
A Nébih fontosnak tartja azon területek azonosítását, ahol a technológia és az adatok megosztása tudományos, társadalmi vagy gazdasági előnyökkel jár. A MI-megoldások, alkalmazások gerincét az adattömegek minőségi feldolgozása jelentheti. Az egyes szereplőknél tárolt adatok között az összefüggések tanulmányozása, a hasznosíthatóság irányainak meghatározása prioritást élvező feladat, ezáltal egy átfogó, az agrárium egyes részterületeit magába foglaló adatintegráció kialakítására nyílik lehetőség.
A Nébih széles körű, az agrárium valamennyi szegmensét (állategészségügyi és állatvédelmi, növényegészségügyi és növényvédelmi, állattenyésztési, élelmiszerlánc-biztonsági, élelmiszerfogyasztási, környezeti monitoring stb.) lefedő mennyiségi és minőségi adatot tárol már jelenleg is. Ezáltal a nemzeti vagyonelem egyik meghatározó elemeként hatékonyan hozzájárulhat, kulcsfontosságú szerepet kaphat a MI Koalíció egyik kiemelt jelentőségű célkitűzésének, a közös ágazati adattér létrehozásának megvalósításában.
Az élelmiszerlánc-szereplőkről, termékekről és folyamatokról rendelkezésre álló adatmennyiség és információ birtokában a Nébih jelentős mértékben járulhat hozzá a nemzeti szinten megfogalmazódott célok hatékony végrehajtásához. A hivatal által tárolt adatok lehetővé teszik az adattérben rejlő szinergiapotenciál kiaknázását, digitális megoldások lehetőségeinek felhasználását.
A platform kiváló lehetőséget biztosít a Mesterséges Intelligencia Koalícióban részt vevő állami, piaci és egyéb szereplőknek, hogy közösen határozzák meg, alakítsák ki azokat a fejlődési irányokat és lehetőségeket, amelyek hozzájárulnak a digitalizációs törekvések érvényre juttatásához.