Mint hírt adtunk róla, szeptember 26. és 29. között rendezik meg a 79. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárt (OMÉK). Az első nap idén is a szakmai rendezvényeké lesz. Ondré Pétert, az Agrármarketing Centrum (AMC) ügyvezető igazgatóját többek között arról kérdeztük, hol tartanak a szervezéssel.

Eredetileg március 30-ig lehetett kedvezményesen jelentkezni kiállítónak. Miért hosszabbították meg a határidőt április 30-ig?

Szépen haladunk az akvirálással, ugyanakkor számos cég jelezte munkatársaim felé, hogy szűkös volt számukra a márciusi határidő. Azért hosszabbítottunk, hogy technikai okok miatt ők se maradjanak le a kedvezményes lehetőségről.

Mit kínál a kiállítóknak a 2019. évi OMÉK?

Százezer látogatót! Ekkora részvételt egyetlen hazai szakmai rendezvény sem képes kínálni. Aki szeretne bemutatkozni az ország nyilvánosságának, annak az OMÉK az elsődleges terepe.

A nagy élelmiszeripari vállalkozások mit remélhetnek a részvételtől?

Két dolgot is ígérhetünk nekik. Egyrészt tovább erősítjük az OMÉK nemzetközi és üzleti jellegét, ezáltal az exportlehetőségekre is fókuszálunk. Üzletember-találkozókat, nemzetközi fórumokat szervezünk. Azon vagyunk, hogy a kereskedelmi láncok beszerzői, disztribútorai is ott legyenek a kiállításon. Másrészt szeretnénk az élelmiszeripart hangsúlyosan megjeleníteni. Felhívni a figyelmet – már az előkommunikációban is – a magyar élelmiszerek biztonságos voltára. Fejlesztjük a fogyasztói tudatosságot, és támogatjuk a fogyasztói edukációt is.

Ondré Péter

Ondré Péter: Mind a mezőgazdaság, mind az élelmiszeripar munkaerőhiánnyal küzd, ennek orvoslásához szeretnénk az OMÉK adta eszközökkel is hozzájárulni – fotó: Agroinform.hu

Hány jelentkezőre számítanak, mennyi kiállítói hely van?

Legutóbb megközelítőleg 900 kiállító vett részt az OMÉK-on, és közel 60 ezer m²-en zajlott a vásár. Idén az módosíthatja a létszámot, hogy a nagy élelmiszeripari cégek jóval nagyobb alapterületen mutatják be szakmai munkájukat, így csökken a helyek darabszáma.

Miben lesz más az idei OMÉK a 2017-eshez képest?

Az idei OMÉK nem más, hanem több lesz az előző évek gyakorlatához képest! Fő témáink az agráriumban küszöbön álló generációváltás és az élelmiszeripari innováció lesznek. Ezáltal is erősítjük a kiállítás szakmaiságát.

Idén is nagyon fontosak a kistermelők, ugyanakkor az ország legfontosabb szakmai kiállításán a nagy élelmiszeripari cégeket is reflektorfénybe kívánjuk állítani. Erre nemcsak azért van szükség, mert fontos, hogy egy regionális nemzetközi fórum keretében bemutatkozhassanak a fővárosban. Nagyot fordult a világ. Mind a mezőgazdaság, mind az élelmiszeripar munkaerőhiánnyal küzd, ennek orvoslásához pedig szeretnénk az OMÉK adta eszközökkel is hozzájárulni. Ennek érdekében meg akarjuk szólítani a fiatalokat, felhívni a figyelmüket arra, milyen stabil, kiszámítható életpályát kínál az ágazat, és hogy ma már a munkakörülmények is 21. századiak.

Hogyan tervezik elérni a fiatalokat?

Az OMÉK kommunikációjában idén jóval nagyobb hangsúlyt helyezünk a közösségimédia-térre, a különböző online felületekre, mert tudjuk, hogy így lehet őket a leghatékonyabban elérni. Az OMÉK előrendezvényein is kiemelt figyelmet fordítunk a fiatalok megszólítására. A kiállítás kulturális programjait is igyekszünk az ő érdeklődésük irányába vinni, épp ezért lesznek például koncertek is. A fellépőkről egyelőre csak annyit, hogy nagyon trendik.

kép

A nagyközönséget állatsimogató is várja

Milyen témákkal foglalkozik a szakmai nap?

A szakmai napnak is kiemelt üzenete lesz a fiatalítás, a generációváltás, továbbá foglalkozunk élelmiszertechnológiai és -biztonsági kérdésekkel is. Sőt, a fiatalítás nézőpontjából szeretnénk HR-irányt is adni az eszmecserének. Megtárgyalni, hogyan lehet minőségi munkaerőt találni a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban; mi a módja a potenciális munkavállalók megszólításának.

Mit lehet már tudni a szakmai nap partnereiről?

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) és a Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) – mint hagyományos partnereink – egészen biztosan részt vesznek. De számos más szakmai szervezet is jelezte már a részvételét, az egyeztetések jelenleg is tartanak. Célunk, hogy a legnagyobb piaci szereplők is eljöjjenek a szakmai nap programjaira, és elmondják az elmúlt egy-két évben szerzett tapasztalataikat.

Ondré Péter

„Természetesen idén is megnyílik a Kárpát-medencei kincsestár” – fotó: Agroinform.hu

Mire számíthat a széles nagyközönség?

Az OMÉK természetesen a nagyközönségnek szóló vásár is. A hagyományos „piaci kellékek” mellett lesznek mindenféle digitális eszközök, robotok, drónok, automatizált berendezések, amelyekkel reményeink szerint megragadhatjuk a kilátogató családok aprajának és nagyjának a figyelmét.

Noha kihelyezett társrendezvényeinken, Hódmezővásárhelyen és Bábolnán tartjuk meg a fajtaállat-, illetve a gépbemutatót, azért Budapesten is lesznek állatok és mezőgazdaságigép-csodák. Sőt, rengeteg állat lesz, egy önálló pavilont rendezünk be számukra, ahol a látogatók többek között megszemlélhetik a különböző háziállatok tartási körülményeit, és megismerhetik az őshonos fajtákat. Állatsimogatók is várják a gyerekeket.

Idén is megnyílik a Kárpát-medencei kincsestár: a magyarországi és határon túli kistermelők kiváló minőségű kézműves húsféleségeit, sajtjait, alkoholos italait, lekvárjait, mézeit, édességeit és egyéb finomságait is meg lehet majd vásárolni.