A világélelmezés problémájának megoldása összehangolt akciókat igényel az egyes országok, körzetek és termelői egyesülések között – olvashatjuk a networkworld.com hírportálon. A terméseredmények növelését, a veszteségek csökkentését, a hatékonyság fokozását és végső soron a világszerte fenyegető, globális élelmiszerhiány elkerülését célzó innovatív technológiák széleskörű alkalmazása csak ezek segítségével valósítható meg.
- vezető nélküli traktorok és munkagépek használata;
- a legelőn tartózkodó állatok folyamatos egészségügyi felügyelete távérzékelés, azaz az állatok nyakába szerelt szenzorok segítségével;
- a vetések fejlődésének és egészségi károsodásának (gyomosodásának) állandó figyelemmel kísérése drónok használatával;
- a talajtermékenység alakulásának és a növények tápanyag- és vízigényének talajszkennerekkel és egyéb automata mérőeszközökkel történő figyelemmel kísérése;
- az öntözés távérzékeléssel történő vezérlése.
Ezek az alkalmazások folyamatosan tájékoztatják a gazdákat a növénytermesztés és állattenyésztés munkafolyamatainak helyzetéről, illetve változásairól, és biztosítják az azonnali közbeavatkozás (korrekció) lehetőségét.
A korszerű nagyüzemek működése elképzelhetetlen a félig automatizált munkafolyamatok, a vezető nélküli munkagépek, a szenzorok és a számítógépes, illetve mobiltelefonos visszajelzések nélkül, amelyek természetesen a kis- és középüzemek működési hatékonyságát is javítják.
Az IoT alkalmazása hatékonyan segítheti a lakosság növekvő élelmiszerigényének kielégítését, ugyanakkor hozzájárul a nemzetközi szinten veszélyes méreteket öltő CO2 kibocsátás csökkentéséhez. Mindez azonban az üzemeltetőktől magasabb szintű képzettséget és különösen nagy odafigyelést igényel, mert a műszerekre való hagyatkozás hamis biztonságérzetet kelthet.