A sertéstartók helyzetét a takarmány- és az energiaköltségek növekedése mellett a munkaerőpiaci gondok is nehezítik, akik szerint emiatt a felvásárlási ár további növekedésére lenne szükség. A fogyasztók sem számíthatnak sok jóra, hiszen a feldolgozói árak emelkedése még nem jelent meg teljesen a fogyasztói árakban - írja a vg.hu

sertés

A szakmai szervezet előrejelzése szerint veszteséggel fogják zárni az idei évet azok a sertéstartók, akik nem maguk termelik meg a takarmányt – fotó: pixabay.com

Nem mindenki képes készleteket felhalmozni

A Magyar Állattenyésztők Szövetsége sertéspiaci összefoglalójában számol be az idei év eredményeiről. Leírják, hogy a sertéstartók helyzetét nehezíti az a tény is, hogy a pusztító aszály következtében rendkivül kevés kukorica termett, ráadásul az is rossz minőségű a toxinszennyezettsége miatt.

A szakmai szervezet előrejelzése szerint veszteséggel fogják zárni az idei évet azok a sertéstartók, akik nem maguk termelik meg a takarmányt, nem rendelkeznek kellő készlettel,  illetve azok, akiknek nem sikerült elfogadható áron áram- és gázszerződést kötni.

A kínálatot jelentősen csökkenti a termelők rossz helyzete, de gondot okoz az is, hogy az általános gazdasági problémák eredményeképpen a kereslet is folyamatosan csökken.

Sok sertéstartónak be kellene szereznie az egész éves takarmányszükségletet az orosz–ukrán háború, illetve a takarmánypiaci feszültségek okozta bizonytalanság következtében, ennek viszont olyan nagy a likviditási igénye, hogy azt nem minden termelő lesz képes előteremteni.

Eredményt azok tudnak felmutatni, akik már beszerezték a készletet, és kedvező szerződéseket kötöttek a  szolgáltatójukkal. Ez a jövedelem a többségüknél nem jelenik meg a bankszámlákon, hanem input anyagokban van bekészletezve.


sertés

Nagyon hamar kimerült az állategészségügyi és állatjóléti támogatási keret is – fotó: pixabay.com

Nagy a bizonytalanság

Vannak az ágazatban olyan termelők, akiket a költségek folyamatos növekedése kilátástalan helyzetbe sodort, közülük többen már csődben vagy csődközeli állapotban vannak. A sertéshizlalással foglalkozók szerint még a leghatékonyabban működő gazdaságokban is nehéz jövedelmet termelni, emiatt a piaci szereplők szerint növekednie kell a felvásárlási áraknak.

Az input anyagok drágulását az első félévben ugyan elkezdte követni a hízósertés ára, de ez nagyon rövid ideig tartott, így nem volt jelentős befolyással az évi mérlegre. Nagyon hamar kimerült az állategészségügyi és állatjóléti támogatási keret is. A hitelekkel kapcsolatban is óriási a bizonytalanság, hiszen a kereslet csökkenése még okozhat problémákat.

2022 novemberében az AKI PÁIR adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül 781 forint/kilogramm hasított meleg súly volt, ami 79 százalékos emelkedést jelentett az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. A darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 78 százalékkal volt magasabb ugyanebben az összehasonlításban.