Bujdos Eszter, a Holtankoljak.hu ügyvezetője szerint eddig is sokan túlvásárolták magukat a benzinkutakon, ez pedig hétközben csak fokozódhat azzal, ha pénteken és szombaton valóban bezárnak a független benzinkutak - írja az index.hu
A Mol tovább csökkentette a független benzinkutakhoz szállított üzemanyag mennyiségét
Ahogy arról már korábban mi is beszámoltunk nem nyitnak ki a Független Benzinkutak Szövetségéhez (FBSZ) tartozó és támogató benzinkutak augusztus 19-20-án, ami 500-600 kutat érint. A szövetség elnöke, Egri Gábor tájékoztatása szerint, a jogszabályok alapján ezt 48 órára megtehetik, ezért élnek a leállási lehetőséggel.
Egri elmondta: a döntésük egyik oka az, hogy a Mol nemrég tovább csökkentette a független benzinkutakhoz szállított üzemanyag mennyiségét, aminek eredményeképpen csak a rendelt mennyiség felét kapják meg, ami tovább súlyosbítja az üzemanyaghiányt.
A hétvégi benzinkútbezárások előtt komoly pánikvásárlás alakulhat ki – fotó: pixabay.com
A másik ok anyagi jellegű: a kis benzinkutak még nem kapták meg július után azt a kormányzati támogatást, amely jogszabályilag megilletné őket, ráadásul „nincs információjuk arról, hogy az augusztusi kifizetés mikorra várható".
Ebben a döntésben az elkeseredettség tükröződik, hiszen itt most nekünk tényleg a lét lett a tét
– mondta az Indexnek Egri Gábor, aki később még annyival egészítette ki korábbi nyilatkozatát, hogy abban az esetben elképzelhető, hogy mégsem zárnak be augusztus 19-én és 20-án a hozzájuk tartozó benzinkutak, ha a kormány teljesíti a követelésüket. Amennyiben a hét elejéig megérkezik a júliusban elmaradt támogatás, akkor újraértékelik a helyzetet.
A hétvégén pánikvásárlás lehet
A Holtankoljak.hu ügyvezetője, Bujdos Eszter az ATV Start című műsorában utalt arra, hogy
a hétvégi benzinkútbezárások előtt komoly pánikvásárlás alakulhat ki, hiszen ha a 2000 hazai benzinkútból 500-600 kiesik a hétvégére akkor az elmúlt hetekben tapasztalt tankolási problémák tovább fokozódhatnak.
Vidéken jelentkezhet a legtöbb gond, ha pedig az emberek túlvásárolják magukat az csak még tovább fogja nehezíteni a helyzetet. Bujdos Eszter szerint egy sokkal tudatosabb tankolási rutinra kellene átállni, de ezt a 480 forintos ár nehezíti, mert most emiatt dönt rekordokat a forgalom. Hozzátette:
a piaci ár spórolásra kényszerítené az embereket és arra, hogy az utazásaikat átgondoltabban szervezzék meg. Szerinte a hatósági ár eltörlése javítaná az ellátási helyzetet.
Az ügyvezető az üzemanyag otthon tárolását senkinek nem javasolta, annak a veszélyei miatt. Jellemzően a mezőgazdasági ágazatra jellemző, hogy felhalmozzák a gázolajat, a nagyobb gazdák ugyanis rendelkeznek olyan tárolókkal is, amelyek nem illegálisak.
Az ársapka nem fenntartható
Az ügyvezető nem tartja fenntartható rendszernek az ársapkát, amit az a tény is erősít, hogy a stratégiai készletek értékesítésében is csak a cégek töredéke vállalta a hatósági áron történő értékesítést lévén, hogy ez egyaránt nagy veszteséggel jár a nagy- és a kiskereskedők részére is.
A két napos üzemszünet az üzemanyaghiányos helyzetre jelentős hatást gyakorol, ami korlátozza a vásárlást.
Amennyiben bezárnak a független benzinkutak, az nem jelenti azt, hogy nem lesz hol tankolni, de érdemes lesz felkészülni a különleges helyzetre, ha mégis a szolgáltatás szüneteltetése mellett döntenek.
A Holtankoljak.hu ügyvezetője kifejtette: a Molnak is veszteséget okoz a hatósági ár, de mivel a cég változatlanul az orosz olajat dolgozza fel alacsonyabb bekerülési költséggel, a finomítói árréssel tud kompenzálni. Bujdos Eszter véleménye szerint a megoldást az jelentené, ha az exportált üzemanyag mennyiségét növelnék a kis benzinkutak számára, mert azokhoz jelenleg az igényeik 50 százaléka jut csak el, ami sok esetben már elfogy a hét közepén.