Brüsszel akcióba lépett

Úgy tűnik, hogy még mindig van miről beszélni benzin és gázolaj fronton, Brüsszel ugyanis 32,5 forinttal emelné meg az üzemanyag jövedéki adóját. A Világgazdaság úgy értesült, hogy Magyarország derogációs kérelmet nyújtott be, amiben 2023 végéig felmentést kér az adóminimumok teljesítése alól. Ez azt jelenti, hogy jövő év végéig biztosan nem kellene megemelni hazánkban az üzemanyagok jövedéki adóját. Ha azonban ezt az Európai Bizottság mégsem fogadná el, akkor az adó mértéke 32,5 forinttal növekedhetne meg.

A legutóbbi szankciócsomag életbe lépése miatt a kormány a héten bejelentette, nem tudja tovább tartani a 480 forintos hatósági árat. A Mol vezérigazgatója, Hernádi Zsolt jelezte, hogy az igazán nagy bizonytalanságot majd a februárban életbe lépő uniós szankció fogja hozni, amely megtiltja az orosz olajból készült üzemanyag exportját.

Eltérő adómértékek

A kétféle üzemanyagra eltérő EU-s adómértékek vonatkoznak. Hazánk a benzin kapcsán egy ideje a minimum adómértékre állította be a magyar adószintet. A kormány meghatározott távolságot tart a benzin, valamint a gázolaj adómértéke között.

Ezek alapján a benzin adója literenként 0,28 euróról 0,6 euróra emelkedne, míg a dízelé 0,26-ról 0,33 euróra. Ez 32,5 forintos adóemelést eredményezne, ugyanis a számításnál a 2022. október 3-i hivatalos árfolyamot kellene figyelembe venni.

Kitértek arra, hogy az EB még 2022. július 8-án adminisztratív megkeresést küldött a kormányunknak az adóminimum alatti adómérték vonatkozásában. Emiatt a biztosság tulajdonképpen felajánlotta a tagállamok számára a maximum 6 hónapra szóló derogáció lehetőségét. Ezzel már két tagállam sikeresen élt. Portugália 2022 végéig, Svédország pedig 3 hónapos időtartamra, azaz tulajdonképpen Portugáliához hasonlóan az év végéig.

A magyar kormány mentességet kért a jövedéki adó emelése alól - fotó: pexels.com

"Kedvező elbírálás esetén a hatályos jövedékiadó-mértékeket akár jövő év végéig fenntarthatnánk, mindazonáltal van rá esély, hogy a bizottság nekünk is legfeljebb csak hat hónapot engedélyez"

- írta meg a Világgazdaság.

A kormány a 6 hónapnál hosszabb időtartamot úgy indokolta meg, hogy a forint árfolyamat októberben kedvezőtlen volt, ami így az egész jövő évre hatással lehet.

A derogációs kérelem elbírálásának határideje minden információ beérkezését követően három nap.