Őstermelő

Őstermelőnek számít az a 16 évet betöltött természetes személy, aki saját gazdasággal rendelkezik, azaz maga jogosult eldönteni, hogy a termelő eszközeit mire és hogyan használja. Saját gazdaság fogalma alá tartozik a vetőmag-bértermelés, a bérnevelés és a bérhizlalás is.

Fontos változás a korábbiakhoz képest, hogy az értékesítést közeli hozzátartozó vagy alkalmazott is végezheti, amit azonban igazolni szükséges, az alkalmazott például kell, hogy rendelkezzen munkaszerződéssel.

dísznövénykertészet

Az őstermelők tevékenységi körei kibővültek – Fotó: Polgárné Sarok Edit

Az őstermelők tevékenységi körei kibővültek:

  • mező- és erdőgazdasági tevékenység,
  • kistermelői termék-előállítás saját termékből (a kistermelői törvényben foglalt korlátokig),
  • kiegészítő tevékenység (pl. termék előállítás nem saját alapanyagból) az árbevétel 25 %-áig.

Vannak olyan kistermelői tevékenységek, amelyek kapcsán nincs felső korlát meghatározva a kistermelői rendeletben (pl. bor), tehát ezeket a tevékenységeket korlátozás nélkül lehet őstermelőként végezni.

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó?

Őstermelőként és egyéni vállalkozóként ugyanazt a tevékenységet nem lehet végezni! Akik 2020. december 31-én egyéni vállalkozók (és őstermelők) voltak, azoknak március 31-ig jelezniük kell a Kamara felé, ha egyéni vállalkozóként kívánják folytatni a tevékenységüket.

Ha ezentúl őstermelőként szeretnék folytatni az erdő- és mezőgazdasági tevékenységet,  akkor 2021. december 31-ig kell töröltetniük kell ezeket a tevékenységeket az egyéni vállalkozói nyilvántartásból. Hogy milyen tevékenységek férnek meg egymás mellett (egyéni vállalkozás és őstermelő egyben), azt az ÖVTJ számok alapján fogják meghatározni.

Mi lesz az adószámmal?

Ha megőrzi az egyéni vállalkozói státuszt is az őstermelő, és csak az össze nem férő tevékenységeket törölteti a nyilvántartásból, akkor az adószáma őstermelőként sem változik.

Ha csak mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozást szüntet meg az őstermelő, akkor új adószámot kell igényelnie.

Méhész és őstermelő

Különleges szabályozás vonatkozik azokra az őstermelőkre, akik méhészettel foglalkoznak.
A kizárólag méhészeti tevékenységet folytató őstermelő, aki átalányadózást választ, kb. 20 millió forint éves árbevételig mentesül az Szja fizetési kötelezettség alól.

Azok a méhészek, akik más őstermelői tevékenységet is folytatnak, és átalányadózást választanak, szintén 20 millió forint éves árbevételig mentesülnek az Szja fizetési kötelezettség alól. Fontos azonban, hogy ez csak abban a helyzetben igaz, ha a méhészeti tevékenységből az árbevételnek legalább 50 %-a származik.

földhasználat

Dönteni kell: egyéni vállalkozóként vagy őstermelőként végzi a tevékenységet – Fotó: pixabay

Mi lesz a fiatal gazdákkal?

A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás kedvezményezettjei (fiatal gazda) számára előírás volt, hogy egyéni vállalkozást kellett létrehozniuk, és azt a projekt fenntartásának végéig meg kell őrizniük. Emiatt az Irányító Hatóság arra hívta fel a figyelmet, hogy a projekt működtetési idejének végéig őrizzék egyéni vállalkozói státuszukat!

Már nincs őstermelői igazolvány

Az őstermelői igazolványok megszűntek, a számlákra és a felvásárlási jegyekre az őstermelő FELIR azonosítóját kell feltüntetni.

A piacokon a következőket kell kitenni az őstermelőknek: FELIR azonosító, tevékenységek azonosítója, és a „Saját őstermelői tevékenységből származó termék” felirat.

Őstermelők családi gazdasága (ŐCSG)

A korábbi családi gazdaságok és a közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező őstermelők január 1-től automatikusan átkerültek ebbe a kategóriába. Számukra fontos határidő: június 30. Eddig kell ugyanis lefolytatni az Agrárkamarával az adategyeztetést, és meg kell kötni a tagok közötti szerződést. A szerződéshez minta is található a Kamara honlapján. Az alapító szerződésen kívül a hozzátartozói viszony igazolására is szükség van.

Az ŐCSG tagjai 16 év feletti őstermelők lehetnek, kivéve, ha 2021. január 1. előtt már 16 éven aluli hozzátartozó is tagja volt a családi gazdaságnak. Ezek a 16 éven aluli személyek január 1-től őstermelőnek számítanak, de fontos, hogy másik ŐCSG-ben való részvételre („átlépésre”) nem jogosultak 16 éves korukig.

Ez a működési forma nem írja elő, hogy az ŐCSG képviselője főállású őstermelő legyen, csak a személyes közreműködés a feltétel.

A tagok nem állhatnak egymás munkaviszonyban, de értékesítéskor eljárhatnak a többi tag nevében.

termőföld

Az ŐCSG használatára csak azokat a termőföldeket kell bocsátani, ami az őstermelői tevékenységhez kapcsolódik – Fotó: pixabay

Földhasználat

Az ŐCSG tag őstermelői tevékenységéhez kapcsolódóan nyilvántartásba vett területei az ŐCSG közös használatába kerülnek. De! Az ŐCSG használatára csak azokat a termőföldeket kell bocsátani, ami az őstermelői tevékenységhez kapcsolódik. Tehát: ha egy távoli területen van valakinek bérbe adott földje, azt nem kell az ŐCSG rendelkezésére bocsátania.

Az ŐCSG tagjai nem fizethetnek egymásnak földbérleti díjat, mert a köztük lévő megállapodás nem földbérleti szerződés, hanem az ŐCSG alapító szerződése, melyben megállapodnak a területek rendelkezésére bocsátásáról.

Földbérleti szerződést ÖCSG-n kívüli földtulajdonossal bármelyik tag köthet, nem csak az ŐCSG képviselője.

Egységes kérelmek beadása: mivel az ŐCSG minden tagja jogszerű földhasználó, ezért nem kell az ŐCSG-t képviselő tag használatába adni a területeket, be lehet adni egyenként a kérelmeket.

Családi mezőgazdasági társaság

Új minősítő kategória a cégbíróságon bejegyzett gazdasági társaságok számára. A minősítést a Kamara végzi a benyújtott kérelem alapján. A CSMT-nek minimum 2 tagja kell, hogy legyen, ebből az is következik, hogy egyszemélyes gazdasági társaság nem alapíthat CSMT-t.

A minősítés megszerzését a Kamaránál kell kérelmezni, beadandó dokumentumok:

  • nyilatkozat a hozzátartozói viszonyról,
  • a jogi személy létesítő okirata, mely tartalmazza

- azt, hogy a tagok tulajdonukban lévő erdő- és mezőgazdasági használatú területeket, termelőeszközöket és az azokhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogokat átadják a CSMT-nek (viszont tételesen NEM KELL rögzíteni),

- és a személyes közreműködés módját, az elszámolás rendjét.

gyümölcstermesztés

Nincs felső korlát a kiegészítő tevékenységekre vonatkozóan a CSMT-k esetében – Fotó: pixabay

Fontos! Őstermelők és ŐCSG-k nem alakulhatnak át CSMT-vé, ahhoz gazdasági társaságot kell alapítani, illetve meglévő gazdasági társaság esetén meg kell vizsgálni, hogy megfelel-e a CSMT minősítés feltételeinek.

Elővásárlási jogok

A Földforgalmi törvény által biztosított elővásárlási és elő-haszonbérleti jogokon belül előnyt élveznek a CSMT-k és ŐCSG-k tagjai, őket követik a fiatal földművesek, majd a pályakezdő gazdálkodók.

Hol találok több információt?

Az családi gazdasági rendszer kapcsán bevezetett, adózást érintő változásokról korábban itt és itt írtunk.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján a Hatósági Ügyek menüpontban több gyakran feltett kérdés is szerepel válaszokkal, illetve a szükséges formanyomtatványok is elérhetőek.

A NAK a továbbiakban több hasonló programot is szervez, további információ a Program menüpontban.