A legfrissebb adatok szerint (a 45. héten) a Budapesti Nagybani Piacon a hazai dióbél ára 3500-4000 Ft/kg, az import dióbél ára pedig 3500-4500 Ft/kg között mozog. A Debreceni Nagybani piacon pedig 3500-3600 Ft/kg a dióbél ára.
Hogyan változott a dió ára?
Az AKI PÁIR adatai alapján már a 43. héten hasonló árak voltak: a tisztított dió bruttó termelői ára a Budapesti Nagybani Piacon 3500 Ft/kg volt, 7,9 százalékkal kevesebb, mint egy évvel ezelőtt ugyanebben az időszakban. Ráadásul úgy, hogy nemcsak az előző évhez, hanem az előző héthez képest is olcsóbb lett. Idén a 42. héten még 3750 Ft/kg volt a dióbél.
Nem dárgul a dió? – Fotó: Pixabay
Ugyancsak az AKI PÁIR adatai szerint az import, tisztított dió bruttó ára a Budapesti Nagybani Piacon 3800-4200 Ft/kg között mozgott, ami szintén megegyezik a tavalyi árakkal vagy kis mértékben még alattuk is van.
Az Agroinform Piactéren is sokan kínálnak héjas diót és tisztított dióbelet. A héjas dió ára általában 650-1000 Ft/kg, a tisztított dióbél ára pedig 2600-4000 Ft/kg. Jellemző, hogy olcsóbban azok kínálják a tisztított dióbelet, akik több száz kilót egyszerre szeretnének eladni, de vannak olyanok is, 3-4 kg-ban állapítják meg a rendelési minimumot.
Idén dióból közepes termés várható, annak ellenére, hogy a hazai diótermesztést is súlytotta az idei aszály, valamint jelentős problémát okoz a dióburok-fúrólégy.
Apáti Ferenc a FruitVeb elnöke arról beszélt, hogy a dióültetvényeket a jelentősebb tavaszi fagyok elkerülték, jó volt a virágzás, ám az aszály a diónak sem kedvezett. Az északi, keleti termőtájakon – ahol a hazai dió termőterület hatvan százaléka található – az aszály miatt kevesebb a termés, mert 2-4 milliméterrel kisebbek a gyümölcsök a szokásosnál, így a tavalyihoz képest 20 százalékkal alacsonyabb diótermés várható.
A KSH adatai szerint 2021-ben 5 947 tonna diót takarítottak be, amely 7 százalékkal marat el az elmúlt 5 év átlagtermésétől.
Magyarországon az elmúlt években a legjobb diótermés 2017-ben volt, ekkor 7 895 tonna diót takarítottak be.
A diótermés változása a külkereskedelmi forgalomban is jelentősen megmutatkozik. 2017-ben csak 4 tonna héjas diót hoztunk be, ugyanakkor 2648 tonnát exportáltunk. 2021-re viszont jelentősen megnőtt a behozatal és lecsökkent a kivitel. Tavaly 54 tonna héjas diót importáltunk és 478 tonnát exportáltunk.
Egyre több diót importálunk Magyarországra – Fotó: Pixabay
Az Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. (AKI) elemzése szerint a dióbél külkereskedelmi egyenlege az elmúlt két évben negatívra változott. Magyarország számára 2020-ban még meghatározó exportpiacnak számító Egyesült Királyság 2021-ben jelentősen beszűkült, 83 százalékkal kevesebb dióbelet szállítottunk. Ennek hatására a fő célpiaccá Románia és Szlovákia váltak, ahová 177 és 499 százalékkal nőtt a kiszállított mennyiség. 2021-ben az import dióbél több mint 70 százaléka Ukrajnából érkezett, az összes behozott mennyiség pedig 1056 tonna volt ugyanezen időszak alatt.
Idén a Budapesti Nagybani Piacon a chilei dióbél a legdrágább (4200 Ft/kg), a hazai termelők pedig az infláció ellenére igyekeznek ez alatt tartani a hazai dió árát.
Az Európai Unió dió-külkereskedelmi egyenlege szintén negatív volt 2021-ben. Dióbélből a legnagyobb beszállító az USA, Chile és Ukrajna. Az EU-ban a legnagyobb diótermelő országok Románia, Franciaország, Spanyolországban és Olaszországban. Érdekesség, hogy Olaszországban tavaly 22,5 százalékkal csökkent a diótermés mennyisége az egy évvel korábbihoz képest, ám még így is duplája volt a magyarnak.
Indexkép: Pixabay