Ez sokaknak fog fájni

Úgy tűnik, hogy Moszkva akár több százezer hordóval kevesebb olajat termelhet ki a jövőben, hiszen egyre nagyobb gondot okoz vevőt találni a végtermékre.

Alexander Novak, orosz kormányfőhelyettes arról beszélt, hogy a napi kitermelés nagyjából 500 és 700 ezer hordóra csökkenhet a következő időszakban. Ennek oka, hogy az Európai Unió, valamint a G7 országok és Ausztrália december elején ársapkát vezetett be az orosz olajra. A hónap elején 60 dollárban maximalizálták a hordónkénti árat, emellett embargót vetettek ki a tengeri úton szállított orosz olajra.

Összeomlás szélén az orosz gazdaság?

A Világgazdaság korábban már beszámolt arról, hogy az orosz költségvetés bevételei jelentősen csökkentek, az export hanyatlással együtt összeomlani látszik. December közepéig az exportjáradék összege több mint 50 százalékot, 77 millió dollárt zuhant. A Bloomberg számításai szerint mindössze 66 millió dollárt tett ki, ami a 2022-es év legalacsonyabb értéke.

Hozzá kell tenni, hogy az orosz olajexport hatalmas csökkenése idővel hiányhoz vezet majd az olajpiacon, amit valahogyan pótolni kell.

December 5-én embargót vezettek be a tengeri úton szállított orosz olajra - fotó: pexels.com

Vlagyimir Putyin orosz elnök a minap azt ígérte, hogy hamarosan rendeletben reagál az ország olajának ársapkájára. Novak ezzel kapcsolatban is információkat osztott meg, ami alapján úgy tűnik, hogy hamarosan megnyithatják az árusítást azoknak az országoknak, amelyek korábban csatlakoztak az ársapkához.