Győrben, Sopronban és Csornán kerül a legtöbbe a termőföld, ami mind a három városban átlag felett alakul.

Évek óta emelkednek az árak

Már nem csak 1-2 éve növekszik a termőföldek ára, hiszen tavaly például minden eddiginél nagyobb volt a drágulás ezen a piacon. Az MBH Bank Nyrt. kiadott egy közleményt, amely szerint az előző évben 10 százalékkal került többe egy hektár föld Magyarországon, mint 2021-ben. 2022-ben egy hektár szántó átlagára 1,94 millió forint volt. A Dél-Dunántúlon, Közép-Magyarországon, az Észak- és a Dél-Alföldön a legdrágábbak, hiszen ezeken a területeken a piacon nagy a kereslet - írja a Kisalföld.

A tendencia az egész országban érzékelhető. A banki elemzésből pedig kiderült, hogy 2022-ben Győr-Moson-Sopron volt a legdrágább, ahol 2,5 millió forintba került egy hektár termőföld. A szántó művelési ág átlagával szintén az élmezőnyben vannak, ahol átlépték a 2,6 millió forintos szintet. Persze itt is igaz, hogy a térségben nagy eltéréseket lehet tapasztalni. Míg a Győri, a Mosonmagyaróvári, valamint a Soproni járásban az átlag 2,4 millió forint felett volt, addig Csorna és Kapuvár környékén 2,1-2,4 millióval számolhattunk. A Téti és a Pannonhalmi járásban azonban már "csak" 1,5 és 1,8 millió között mozgott az átlagár.

Vannak extrém esetek

A termőföld-adásvételek hivatalos "kifüggesztési" oldalán találkozhattunk azonban olyannal is, aki Csorna járásban 4 és 5 millió forintos hektárkénit árral adta el a területét. Sopronban pedig akadt valaki, ki egy ezer négyzetméteres szántótól 4,6 millió forintért szabadult meg. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei elnöke, Németh Gergely a Kisalföldnek elmondta, hogy mindezek ellenére nagy területek nem igazán voltak a piacon. Általában az örökösök szeretnének megválni a birtokaiktól.

Nagy a kereslet

Az OTP Értéktérképe szerint 2022-ben 19 százalékkal kevesebb volt az adásvétel, mint az azt megelőző évben. Ennek ellenére nagy a kereslet a földekre. Németh Gergely hozzátette, hogy az áremelkedés tíz százalék körüli volt. Úgy látja, hogy Sopron és környéke a legdrágább régió, de közel ugyanennyibe kerülnek a földek Mosonmagyaróvár és Győr járásban is. Ide sorolta még Csornát, ahol szintén átlag felettiek a vételárak.

Dr. Horváth Diána csornai ügyvéd elmondta, hogy ő is tapasztalja a termőföldárak folyamatos emelkedését. Település és település között azonban nagy eltérések vannak, még akkor is, ha szomszédos falvakról vagy városokról van szó. A föld iránt tehát mindig van kereslet, egy-egy meghirdetett tábla szinte azonnal elkel. Mivel véges erőforrásról beszélünk, így ebből akármennyit nem tudunk felhalmozni, emiatt nagy az érdeklődés a gazdák között. Kiemelte, hogy nála az adásvételi szerződések száma idén is emelkedő tendenciát mutatnak, tehát a piac élénk. A termőföldek nagy része azonban örökölt volt, így főként azok hirdetik meg, akik nem a környéken laknak, nem a mezőgazdaságból élnek meg.

A kisebb gazdálkodók vannak a legnehezebb helyzetben - fotó: pexels.com

Ma már nem könnyű földet vásárolni

A környékbeli gazdálkodók nincsenek könnyű helyzetben, hiszen akad, aki bővíteni szeretné a gazdaságát, azonban a tulajdonosok igen magas árat kérnek a földjükért. Emellett nem is annyira egyszerű lecsapni a meghirdetett területekre, hiszen azokat szinte azonnal elhappolják a kisebb gazdálkodók elől. Ezáltal csökken az esélyük, elgondolkodtató számukra, hogy mi az a határ, ami fölé már nem tudnak menni. Kínálat van, azonban az eladási árak sok esetben extrám magasak.