Az utóbbi időben egyre több lakott területen jelennek meg a nagyvadak, például a Balaton környékén már évtizedek óta komoly problémát okoz a nagyvadállomány, ami ellen a gazdák és a helyi lakosok számára csak drága, stabil és magas kerítés jelent biztos védelmet. Sokan ezért inkább felhagynak a kiskerti mezőgazdasággal, szőlőműveléssel. A nagyvadak mellett azonban egyre több helyen jelent problémát a rókák túlszaporulata is.

A rókák által okozott problémák

A rókák számos kellemetlenséget és kárt okozhatnak a kertünkben, ráadásul különböző betegségeket is magukkal hozhatnak a lakott területekre. Már Budapesten is számítani lehet a megjelenésükre, és több településen is olyan mértékben elszaporodtak, hogy sokaknak problémát okoz a jelenlétük.

Nem félnek különösebben az embertől, akár a teraszokra is felmennek, elviszik, megrágják a cipőket, odapiszkítanak, éles karmaikkal a kerti kanapén futkároznak és alszanak. Beleesznek a néhány percre a teraszon hagyott ételbe. Rendszeresen kell fertőtleníteni, takarítani miattuk – írta egy olvasó a 24.hu-nak, majd hozzátette: hiába jelezte a vadásztársaságnak, az nem foglalkozik a problémával, ezért hívnia kellett egy céget, amely befogja a rókákat, ez azonban jelentős költségekkel jár.


Megoldások

Egy hónapja Érd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala tett közzé egy felhívást a lakott területen megjelenő, vadon élő rókák elleni hatékony védekezésre. Felhívásukban három hatékony megoldást javasolnak: villanypásztor; minél magasabb kerítés, hogy kevés esélye legyen a rókának azt átugrani; reflektorfény. Ha kisebb területet, például egy tyúkólat vagy nyúlketrecet szeretnénk biztossá tenni, akkor a mozgásérzékelő lámpa lehet a legegyszerűbb. A mozgásérzékelő felvillanása ijedtséget okoz a vadállatok számára.

Az ultrahangos vadriasztás pedig az állatok jó hallását fordítja ellenük. Az eszközzel számukra zavaró, számunkra viszont nem hallható hangokat sugárzunk feléjük, mellyel a róka távol tartható a kertünktől.

róka

A rókák számos kellemetlenséget és kárt okozhatnak a kertünkben – fotó: Pixabay

A témával kapcsolatban az Országos Magyar Vadászkamara részéről Földvári Attila szóvivő az alábbi tájékoztatást adta a 24.hu kérdésére.

Az Országos Vadgazdálkodási Adattár legfrissebb, 2022-23-as vadászati évre vonatkozó statisztikai adatai szerint a vörös róka becsült állománya 58 237, míg az elejtett egyedek száma 84 537 volt. Ezek a számok nagyjából megegyeznek az elmúlt néhány év adataival. Kutatások alapján az aranysakál kiszoríthatja a vörös rókát az adott élőhelyéről (sokan ezzel magyarázzák a rókák kertekben való megjelenését), azonban egyelőre nem kell attól tartanunk, hogy az előbbi mindenhol nagy egyedszámban lesz jelen, míg az utóbbi eltűnik. Tudunk olyan területekről is, ahol mindkét faj egyszerre megtalálható – mondta a szakember.

Arra a kérdésre, hogy a vadásztársaságok kilőhetik-e a rókákat, azt válaszolta, hogy vadászható faj, és állománynagysága, illetve ragadozóként az ökológiai rendszerben betöltött szerepe miatt egész évben elejthető fegyverrel és a jogszabályoknak megfelelő csapdával is.

Mi a megoldás, ha rendszeresen rókák jelennek meg a kertünkben?

Próbáljuk megelőzni, hogy bejusson a területre, mert ez a faj az emberre is veszélyes betegségeket terjeszthet! Ehhez megfelelően kialakított – alul a földbe leásott, ponthegesztett vagy többször csomózott drótból készített – kerítést érdemes telepíteni.

Segíthet az is, ha megfelelő vérmérsékletű kutyát tartunk a kertben.

Ugyancsak célszerű megszüntetni azokat a körülményeket, amelyek a közelünkbe vonzzák az egyébként az embertől tartó, de jobban alkalmazkodó vadállatokat. Ne legyen szabadon vagy könnyen elérhető táplálék, például kint hagyott kutyaeledel, felborítható kuka, ne legyen víz, és ne legyen – a környéken sem – búvóhely, nagyobb gazos, bokros terület. Azonban a kerítés az igazán hatékony megoldás.

Értesítsük a területileg illetékes önkormányzatot, hiszen a róka jelenléte közegészségügyi kockázatot is jelent.

Mire kell vigyázni?

Semmiképpen se közelítsük meg az állatot. Ha az állat közelítene felénk, akkor próbáljuk meg elzavarni, és semmiképp se érjünk hozzá.

Forrás: 24.hu