Túljutottunk az élelmiszerárak drasztikus emelkedésén. Egy kicsi csökkenésre is számíthatunk – mondta Hollósi Dávid, az MBH Bank agrár- és élelmiszeripari üzletágának ügyvezető igazgatója a 24.hu Della című műsorában.

Ugyanakkor hozzátette, hogy azok a tej- és kenyérárak, amelyeket korábban tapasztaltunk, azok nem fognak visszatérni.

Azt látjuk, hogy a világpiacon az alapvető termékek árai, amelyekből élelmiszert állítunk elő – ilyen például a malmi búza, a kukorica, a repce, a napraforgó, a nyers tej, a tőkehúsok –, mintha visszatértek volna az 1-1,5 évvel ezelőtti árszint közelébe – mondta a szakértő. Miközben felhívta arra a figyelmet, hogy ez az árszint valamennyire kódolja az élelmiszerárak szintjét is, de a hektikus mozgású energiaárak is jelentős hatással vannak az élelmiszerelőállításra, így az árakra is.

Kiemelte, hogy a kiskereskedelmi, élelmiszer jellegű forgalom 10-15 százalékkal csökkent az előző időszakokhoz képest, és ez visszahat az élelmiszeriparra és csökkentő hatással lesz a fogyasztói árakra is. Hozzátette, hogy a lejtmenet még nem állt meg, a csökkenés 20 százalékos is lehet.

Hozzáfűzte, hogy "azt gondoljuk, lesznek olyan termékek, amelyeknek jobban visszaesik az ára". Ilyenek lehetnek a tejtermékek, de becslése szerint az ármérséklődés 10-15 százalék körül mozoghat majd.

A sertés termékpályán nagyon magasan ragadtak be a sertés átadási árak – hívta fel a figyelmet Hollósi Dávid. Ugyanakkor hozzátette, hogy a baromfiárak a fogyasztók számára kedvező szinten alakulhatnak, mert "hihetetlenül hatékony a baromfiipar, ami Európában és ezen belül Magyarországon is felépült".

Hiába van jó mezőgazdaságunk, kell mellé a jó élelmiszeripar is

Hiába van jó mezőgazdaságunk, kell mellé a jó élelmiszeripar is – Fotó: Shutterstock

Kiemelte, hogy a magyar élelmiszergazdaság azért sérülékeny, mert hiába van egy jó mezőgazdaságunk, nincs hozzá jó élelmiszeriparunk, valamint kicsik is vagyunk ezen a piacon. Tehát ha valamilyen dömpingtermék kialakul a nyugat-európai piacon, akkor az leszorítja a magyar árakat. A termelők pedig megélhetnek olyan negyed vagy fél évet, amikor emiatt nem termelnek profitot.


21. századi értelemben nem szabad különválasztani a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart. Teljes termékpályát átfogó elemzésre és szemléletre van szükség, amibe beletartozik az agribusiness tevékenységek (többek között a vetőmag- és műtrágyaelőállítás és -kereskedelem, mezőgazdasági gépek előállítása és kereskedelme, gabonakereskedelem) és a kiskereskedelem is – magyarázta Hollósi Dávid.

Koncentráltan kellene elosztani a forrásokat. Lesz most 750 milliárd forintnyi élelmiszeripari, vidékfejlesztési program forrás. Én már ki merem azt jelenteni, hogy ezt nem "ezer cégnek" kellene odaadni, hanem szűk, "száz darabszám alatti" cégnek – mondta. Véleménye szerint a koncentráció az élelmiszeripar hatékonyságát szolgálná.

A beszélgetésben arra hívta fel a mezőgazdasági vállalkozók figyelmét, hogy vizsgálják meg, hogyan tudják a kockázataikat csökkenteni, valamint kiemelte, hogy az "így szoktuk" és az "így csinálta az apám és a nagyapám" napjainkban már nem működik, helyette hatékony agrotechnológiai megoldásokra, új szemléletre van szükség.