Juhász Anikó: "A korrekt adatszolgáltatás feltétele, hogy a nemzeti adatrendszer rendben legyen."
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke arra emlékeztetett, hogy a digitális technológia alapvetően már rendelkezésre áll, és sok olyan megoldás van, amit sokkal többen használhatnának, mint jelenleg. Elmondta: a NAK-nak köztestületként az egyik legfontosabb feladata, hogy megfelelően tájékoztasson, hiteles információt nyújtson.
Győrffy Balázs elmondta, már több mint 20 tananyag érhető el a Digitális Agrárakadémián belül.
Ennek egyik eszköze a Digitális Agrárakadémia, amelynek alapvető célja, hogy az alapfogalmakat, iránymutatásokat eljuttassa a digitális technológia iránt érdeklődőknek. A kamarán belül olyan munkacsoport is működik, amelyik abban segít, hogy a gazdálkodók saját üzemméretükhöz illeszkedő eszközöket vásároljanak, elkerülve ezzel az esetleges csalódásokat a technológiában.
Magyarországnak helyén kell kezelnie a precíziós technológiákhoz kapcsolódó fejlesztéseket, hiszen nekünk – az ország méreténél fogva – az adaptáció a feladatunk – fogalmazott Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK-AKI) főigazgatója.
Az adatmegosztás minden országban problémás kérdés.
Az adaptációs munka alapja pedig az adat – folytatta –, és elemi érdekünk, hogy ez a mi kezünkben legyen. Ha ezt kiadjuk a kezünkből, akkor azzal az önrendelkezésünket adjuk fel. Ez nemzetbiztonsági kérdés – húzta alá. Gyuricza Csaba hangsúlyozta azt is, hogy Magyarország szerencsés helyzetben van, mert integrált innovációs kutatóhálózat működik az agrárium területén, ami a klímaváltozással és a precíziós gazdálkodással összefüggésben is fontos.
Harsányi Zsolt, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének (MEGFOSZ) elnöke szerint kezdetben csak a precíziós, digitális mezőgazdaság iránt nagyon elhivatottak vették ezeket a rendszereket. Ma már ez változik – mondta -, de még most is sokana megvásárlás után csodálkoznak rá, hogy a géppel kapott alaprendszerek mi mindent tudnak.
Harsányi Zsolt (középen) szerint egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy a különböző gépekből begyűjtött adatok közös felhőbe kerüljenek.
Harsányi Zsolt fontosnak nevezte, hogy a gyártók is felismerték, egyre inkább szükség van arra, hogy a különböző gépekből begyűjtött adatok egy felhőbe kerüljenek. Beszélt arról is, hogy ha a gazdálkodók nem is mindig gondolkodnak rendszerben, a mezőgazdasági gépforgalmazók már egyre jobban.
Az adatok megosztásával kapcsolatban megjegyezte, hogy még a német gazdálkodóknál is látható a bizonytalanság, hiszen ott is csak mintegy 50 százalékuk osztja meg az adatait felhőben a gyártókkal.
Ami az agrárgazdaságban a precíziós gazdálkodás, az az élelmiszeriparban az egészséges táplálkozás – fogalmazott Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum (AMC) ügyvezető-helyettese. Kiemelte: a kettő összefügg, hiszen az egészséges táplálkozást a precíziós gazdálkodás elősegíti, a technológia alkalmazása ugyanis kevesebb vegyszer-felhasználást, kevesebb üzemanyag-felhasználást jelent, így egészségesebb alapanyagból egészségesebb élelmiszert gyárthatunk.
Az AMC egyik fontos küldetése ennek a kommunikációja – mutatott rá Giczi Gergely, aki emlékeztetett: az AMC évente 7-8 termékpálya-kampányt folytat le, ahol az üzenetnek már része ezen élelmiszerek egészségre gyakorolt hatása is.
Giczi Gergely (jobbra): "Az egészséges táplálozás a nagy bumm az élelmiszeriparban."
Az agrár felsőoktatásnak rendkívül nagy a felelőssége a mezőgazdaság fejlesztésében, a precíziós gazdálkodás hatékonyságának növelésében – hangsúlyozta Nagy János, a Debreceni Egyetem (DE) professzora.
A precíziós gazdálkodás oktatásának első jó tapasztalatai már megjelentek korábban a szakmérnökképzésben, idén pedig már elindult a graduális képzés is.
Az első hallgatók 2021/22-ben végeznek, és olyan alapdiplomával indulhatnak el a pályán, ami napra kész tudást jelent. Hozzátette: Debrecenben a későbbiekben multidiszciplináris, integrált képzést szeretnének majd végezni több szak bevonásával.
A fenntartható gazdálkodással kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, az a legnagyobb felelősséggel járó gazdálkodás, hiszen legalább 3-5 éves időszakot kell felölelnie szemléletben.
De fontos része az is, hogy a legnagyobb hatékonysággal kell felhasználnia az új tudást, és minden évben jövedelmezőnek kell lennie. „A fenntartható gazdálkodás nem fogyókúrát jelent” – húzta alá a Debreceni Egyetem professzora.