Mától országszerte átalakul a hulladékgazdálkodás, hiszen már nem az állam, hanem a MOL vállalata intézi a szemétszállítást. A cég veszi át, gyűjti, szállítja és előkezeli a lakosságtól, valamint az intézményektől és a gazdálkodó szervezetektől származó hulladékot.

Nem lesz árváltozás

Az új rendszer azonban nem változtatja meg az árakat, így maradnak a rezsicsökkentett szemétszállítási díjak, de ígéretük szerint javul a szolgáltatás minősége, aminek köszönhetően tisztább és zöldebb lesz az ország. Hazánk ezzel együtt brüsszeli előírásra bevezeti a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert. Ebben a gyártóknak a "szennyező fizet" elve alapján emelt díjat kell fizetniük a termékeik hulladék kezelésével kapcsolatos költségek megtérítésére. Ezt Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára mondta el.

A magyar kormány a háborús helyzetben megtesz mindent annak érdekében, hogy megvédje a családokat még a hulladékgazdálkodás terén is, így fenntartja a rezsicsökkentést, garantálja a szolgáltatás országos egységes és magas színvonalú, nem utolsó sorban fenntartható működését. Reisz Anikó hozzátette, hogy ez hozzájárul a körforgásos gazdaságra történő átálláshoz, aminek köszönhetően egyre kevesebb termék válik hulladékké, a képződő szemét ugyanis a lehető legnagyobb arányban hasznosul újra nyersanyagként - írja a Növekedés.

Júliustól lép életbe

Mától tehát a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. végzi a háztartások és a gazdálkodó szervezetek települési hulladékának és kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá tartozó termékekből képződő hulladékának átvételét, gyűjtését és szállítását, valamint előkezelését. Az ő feladatuk lesz továbbá a hulladékgazdálkodási létesítmények fenntartása, fejlesztése és üzemeltetése. A lakosság számára ez azonban nem jelent változást, hiszen a szolgáltatás és az árak maradnak.

Az államtitkár kiemelte, hogy hazánk bevezeti az említett kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert. Ezzel arra akarják ösztönözi a gyártókat, hogy kevesebb szemetet termeljenek, több újrahasznosítható termékkel dolgozzanak, és lehetőleg környezetbarát csomagolóanyagokat használjanak.

A változások július 1-jén szombaton léptek érvénybe - fotó: pexels.com

A cél, hogy hatékonyabbá váljon a hulladékgazdálkodás, megemelkedjenek a hulladékgyűjtési és hasznosítási arányok, ami pedig tovább segíti a hulladékból előállított másodnyersanyagok kínálatának növekedését, csökkenti a hulladéklerakás mennyiségét.