Az Antwerpeni Bíróság ítéletet hirdetett a fipronil-botrány ügyében – írja a topagrar.com. Amint arról annak idején mi is hírt adtunk, 2017-ben egy ma 49 éves belga állampolgár „csodaszerként” kezdett forgalmazni egy baromfiólak fertőtlenítésére szolgáló anyagot, amely többek között egy fipronil nevű, nem engedélyezett rovarölő szert tartalmazott a hangyák, bolhák, tetvek, atkák és egyéb élősködők irtása érdekében.
A szert a forgalmazó a vörös madártetű atka elleni egyetlen biztos védelemként hirdette, annak mérgező hatása azonban átterjedt az étkezési tojásokra, és azokban utólag kimutatható volt.
Ezért a Fipronil használata miatt Belgiumban és Hollandiában több száz baromfitelepet kellett bezárni, és több ezer tojótyúkot leölni.
A legnagyobb problémát azonban a több százezerre becsülhető megsemmisített tojások nagy száma és az európai üzletekből való visszahívása okozta, és ennél is nagyobb kárt jelentett a tojásforgalmazó vállalatok számára a hímévrontás.
A fertőzött tojások megsemmisítésével kapcsolatos kártérítési perek korábban lezárultak, a botrány előidézőjével szemben viszont a bíróság csak most hirdetett ítéletet három évi börtön (ebből két év felfüggesztve), valamint 200.000 euró (ugyancsak felfüggesztett) bírság megfizetése formájában.