Jelentős versenyhátrányt jelenthetnek a hazai termelőknek, feldolgozóipari szereplőknek a rossz időben, kedvezőtlen feltételekkel lekötött energiaszerződések – mondta az Indexnek Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

vásárol

A vásárlók a tejtermékeknél rövidesen árcsökkenésekkel szembesülhetnek – fotó: pixabay.com

Az európai piacon feleannyiba kerül a tej

vásárlók a tejtermékeknél rövidesen árcsökkenésekkel szembesülhetnek, ami annak lesz köszönhető, hogy a kereskedők a drágább hazai termelői árak miatt az import alapanyag felé fordulhatnak. Míg hazánkban 223,80 forint/kilogramm a nyers tej ára, addig jelenleg az európai spotpiacon átlagosan 0,3-0,35 euró/kilogramm (115-134 forint), ami gyakorlatilag feleannyiba kerül.

Az Agrárközgazdasági Intézet friss jelentése szerint mely szerint a hazai előállítású tejtermékek termelői értékesítési ára 45 százalék (vajkrém) és 85 százalék (trappista sajt) között drágult 2023 januárjában az előző év azonos hónapjához képest.

Ez viszont előrevetíti azt is, hogy a fogyasztói árak lekövetik a termelői árakat - azaz a termelők költségnövekedése megjelenik a fogyasztói árakban is - így a boltokban is további áremelkedésre kell készülnünk.


tejtermék gyártás

A termelők költségnövekedése megjelenik a fogyasztói árakban is – fotó: pixabay.com

Gondot jelent az energiaár

Az energiaárak is komoly versenyhátrányba hozzák a kisebb magyar termelőket, feldolgozóipari szereplőket és a kereskedőket hozza, hiszen nincs kellő tapasztalatuk az energiaszerződések kötésében.

Nagyon sokan kedvezőtlen feltétellel kötöttek hosszú távra áramszerződéseket nagyon magas, 200 forint/kWh körüli árakon, miközben az áram ára pillanatnyilag 60-65 forint/kWh áron mozog. Ekkora energiaköltségek mellett pedig a hazai szereplők nem tudják mérsékelni az áraikat. Neubauer Katalin véleménye szerint kormányzati segítség nélkül számos ágazatban jelentkezhetnek hasonló nehézségek, ami nagymértékben akadályozhatja az infláció megfékezését is.