Rendkívüli ülés jöhet
A múlt szerdán és csütörtökön jelentősen nőtt a gáz és az áram ára az európai tőzsdéken. Emiatt az Európai Unió energiaügyi miniszterei rendkívüli ülést tartanak szeptember 9-én Brüsszelben, hogy megvitassák az árampiaci folyamatokat, miközben a vezetők egyre sürgetőbb hangon beszélnek a kibontakozó válsággal kapcsolatban. Az EU soros elnöki tisztét betöltő Cseh Köztársaság hívta össze a rendkívüli miniszteri tanácskozást a villamosenergia-árak korlátozásának ügyében – idézte a CTK híradója Jozef Sikela ipari minisztert. Hozzátette:
A csehek az egész EU-ra kiterjedő ársapkát (korlátozást) részesítenének előnyben, de nem árultak el részleteket a lehetséges új intézkedésekről.
Európa az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságával küszködik, a gáz- és villamosenergia-árak ugrásszerű növekedése ugyanis inflációhoz vezet, és azzal fenyeget, hogy recesszióba sodorja a gazdaságokat. Az elmúlt hetekben megugrottak az európai áramárak az orosz gázellátás megszakadásával, a Moszkva ukrajnai invázióját követő EU-s szankciók nyomán. A Portfolio híre szerint a szeptemberi jegyzésű gáz a hollandiai határidős árutőzsdén átlépte a 300 eurós árat, októberre 315, novemberre pedig 320 eurós árral kell számolni megawattóránként.
A múlt szerdán és csütörtökön jelentősen nőtt a gáz és az áram ára az európai tőzsdéken. Kép: Unsplash
Európa saját problémája
„Ha van saját európai piacunk, és a probléma egész Európa problémája, akkor a legegyszerűbb megközelítés az, ha európai szinten keresünk rá megoldást is” – mondta Sikela. "Meg kell vizsgálnunk, hogy ez a helyzet fokozódhat, állandósulhat-e, és várható-e további eszkaláció."
A miniszteri találkozóra hivatkozva Olivier Veran francia kormányszóvivő szerdán újságíróknak elmondta, hogy Franciaország „általában” igazodik az EU energiapolitikájához. De hangsúlyozta, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy Párizs támogatni fogja az európai energiaárak felső határának „logikáját”.
"Franciaország helyzete eltér a többi európai országétól azoknak a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően, amelyek hatékonyabb védelmet nyújtottak az országnak az infláció ellen"
– mondta Veran. Emmanuel Macron francia elnök múlt szerdán a kormányülés elején kijelentette, hogy úgy véli, „egy fordulópontot vagy változást élünk meg”. Utalt az államháztartásra nehezedő nyomásra is és kijelentette: „vége a mindig elérhető árucikkek és technológiák bőségének”. Ausztria már bejelentette, hogy az ősz elérkeztével hatósági áras lehet az elektromos áram az országban.
Európa az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságával küszködik, a gáz- és villamosenergia-árak ugrásszerű növekedése ugyanis inflációhoz vezet, és azzal fenyeget, hogy recesszióba sodorja a gazdaságokat. Kép: Unsplash
A szabadság ára
„A szabadságunknak, a szabadság rendszerének, amihez hozzászoktunk, ára van. És néha, amikor meg kell védenünk, ez áldozatok meghozatalával járhat"
– mondta Macron, aki a hét végén Algériába utazott, ami egy korábbi francia gyarmat és a világ egyik legnagyobb gáztermelője. Az elnökhöz közel álló francia tisztségviselők szerint azonban látogatása várhatóan inkább a kapcsolatok javítására összpontosít, mintsem az oroszországi gázimport pótlására - bár ez sem lenne teljesen fantaszta elképzelés, tekintve az általános európai helyzetet.