Tartósabbnak bizonyuló árcsökkenés várható az étolaj alapanyagaként felhasznált olajosmagvak világpiaci árában - írja a napi.hu. Most már csak az a kérdés, miként hat ez az étolaj fogyasztói árára?

napraforgó étolaj

Magyarországon a napraforgó étolaj jelenleg a hatósági áras termékek közé tartozik – fotó: pixabay.com

Ha nem lenne a hatósági ár, majdnem a dupláját fizetnénk érte

A fogyasztói árak emelkedését optimista várakozások szerint rövidesen lefékezheti az étolaj világpiaci árának tartós csökkenése. Igaz, most még csak mérsékelt a felvásárlási árak csökkenése és érdemi változást nem hoz a fogyasztói árakban, de legalább nem engedi tovább emelkedni azokat.

Magyarországon a napraforgó étolaj jelenleg a hatósági áras termékek közé tartozik, így a hazai üzletekben egy liter átlagosan 720 forintba kerül (piaci áron 1200-1400 forint lenne).


Nincs arra garancia, hogy olcsóbbá válna az étolaj

Az Európai Unióban az Eurostat adatai szerint az átlagosan 48,2 százalékkal nőtt az étolaj fogyasztói átlagára 2021 és 2022 októbere között. Magyarországon a rögzített ár eredményeképpen 1,2 százalékos volt az áremelkedés, de a környező országok többségében a drágulás meghaladta az uniós átlagot:

  • Csehországban 51,9 százalékkal,
  • Szlovákiában 72,5 százalékkal,
  • Szlovéniában 52,8 százalékkal emelkedett egy év alatt az étolaj ára.

napraforgó

Ukrajnában sikerült időben betakarítani a napraforgót – fotó: pixabay.com

A harcok ellenére Ukrajnában sikerült időben betakarítani a napraforgót, a termésmennyiség is felülmúlta a várakozásokat és elérte a 10 millió tonnát.

Az alacsony ukrán belföldi kereslet miatt több mint 4,5 millió tonna jutott exportra, aminek valamivel több mint a fele az Európai Unióba érkezik.

Annak ellenére, hogy a következő hónapokban előreláthatóan az olajosmagvak világpiaci ára tovább csökken, semmi sem garantálja azt, hogy a fogyasztók belátható időn belül olcsóbban jutnának hozzá az étolajhoz. Valószínűsíthető, hogy az ár beáll majd egy magas szintre.