2027-ig szóló bérfelzárkóztatási program koncepcióját dolgozzák ki a következő hetekben a szakszervezetek és a munkaadók, amit hamarosan a kormány elé is benyújtanak – írja a Világgazdaság.


„Konstruktív és párját ritkító megbeszélésen vagyunk túl" – mondta a lapnak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, miután egy asztalhoz ültek a szakszervezetek és a munkaadók, hogy tárgyaljanak az idei bérkompenzációról és a jövő évi minimálbérről. A munkadói oldal képviselője szerint sok területen tudtak egyezségre jutni. Például megvitatták az idei kompenzáció lehetőségét a legkisebb keresetűeknél, amivel kapcsolatban két héten belül közös javaslatot dolgoznak ki a munkavállalói oldallal együtt. Másodsorban egyeztettek a jövő évi minimálbér és garantált bérminimum emelésének szempontjairól is.

Harmadrészt – s ez talán a legfontosabb – egy 2027-ig szóló bérfelzárkóztatási program koncepciójáról is tárgyaltak. Ennek részleteiről azonban most még nem lehet tudni, mivel a kormány elé szeretnék vinni. Ám Perlusz László hangsúlyozta, hogy október végéig mindenképpen megállapodást akarnak kötni, pontosan a piaci bizonytalanság csökkentése érdekében.


Ugyanakkor hangsúlyozta, a 2016-os bérmegállapodástól eltérő lehet ez a mostani, mert konkrét emeléseket nem fog tartalmazni, maximum a jövő év esetében, tehát minden évben ugyanúgy le fognak ülni egyeztetni a felek az aktuális emelés mértékéről.

Az idei bérkompenzációról elmondta, habár nem tárgyalják újra az idei bérmegállapodást, letesznek egy javaslatot az asztalra, mert szerintük a kormányzat is hajlik rá, hogy legalább a legkisebb keresetűek ne szenvedjenek el reálbércsökkenést. Ugyanis bár a minimálbér 16 százalékkal, a garantált bérminimum pedig 14 százalékkal emelkedett, az éves átlagos infláció biztosan nagyobb lesz ennél, a jegybank szeptemberi inflációs jelentése alapján 17,6-18,1 százalékos lehet.

Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek vezetője elmondta, hogy ezeken felül egyeztettek a minimálbér és a garantált bérminimum lépcsőzetes összevonásáról is, illetve az uniós minimálbérre vonatkozó irányelvnek való megfelelésről is. A négyéves bérfelzárkóztatási programról ő is azt mondta, hogy az nem automatizmus lenne, hiszen minden évben ugyanúgy egyeztetnének, viszont a jogi kidolgozására létrehoznak egy szakértői stábot.

Arra a kérdésre, hogy van-e esély két számjegyű minimálbér-emelésre jövőre, azt válaszolta: „mindenféleképpen azt szeretnénk". Ebben az esetben a minimálbér a mostani 232 ezer forintról minimum 250 ezer forintra emelkedne 2024-ben.