A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Precíziós Gazdálkodási és Agrárdigitalizációs Tanszékének szervezésében, a terület legjobb szakembereinek prezentálásában kerül sor 2025. március 11-13. között Gödöllőn az Agrárdigitalizáció 2025 nevű felnőttképzésre.

A háromnapos, naponta nyolc órában megvalósuló hiánypótló képzés szakmai vezetője Prof. Dr. Milics Gábor, a terület elismert szakembere és oktatója, a MATE Precíziós Gazdálkodási és Agrárdigitalizációs Tanszék vezetője, aki több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a precíziós gazdálkodás és térinformatika terén. Vele beszélgettünk a hiánypótló képzésről.

Milics Gábor

Prof. Dr. Milics Gábor – forrás: MATE

– A MATE-n megalakult Precíziós Gazdálkodási és Agrárdigitalizációs Tanszék azt tűzte ki céljául, hogy mind az egyetemen belül, az oktatási anyagokba beépítve, mind az egyetemen kívül, tehát társadalmasított tudással hozzájáruljon ahhoz, hogy a precíziós technológia legújabb eredményei, illetve kifejezetten a digitalizálási folyamatok értelmezhetők és megismerhetők legyenek mindenki számára. Továbbá minél gyorsabban elterjedjenek azok a jó gyakorlatok, amelyeket mi már idejekorán látunk – bocsátotta előre Prof. Dr. Milics Gábor egyetemi tanár, aki nem mellesleg a Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület alapító elnöke. – Az új típusú képzés, az Agrárdigitalizáció 2025 elindulását az indokolja, hogy látjuk: a piacon sokféle képzés van, amelyek a kisebb gazdaságok vagy egyéni gazdálkodók ismeretbővítését célozzák. Mi viszont azt érzékeljük, hogy nagyon nagy igény van a közepes, illetve nagy gazdaságok részéről is erre a tudásra – azaz ahol nem egy kézben összpontosul a feladat megvalósítása, a döntéshozatal és a gépkezelés, hanem mindezt egy teamben, csoportban kell elvégezni. Tehát egy agronómus irányítja a munkát, szabja meg a feladatokat, amiket a kellő szinten felkészült és alkalmas, digitálisan felkészített gépkezelők végrehajtanak.

Egy digitális megoldás általában kevés

Dr. Milics Gábor hozzátette: tapasztalataik szerint habár a nagy gazdaságok platformfüggő módon, tehát a saját rendszereikhez igazítva próbálják meg a digitális tudást hasznosítani, azonban nem kellő szintű a nyitottság arra, hogy vegyes rendszereket használjanak. A gyakorlatban újra, meg újra, azzal szembesülnek az egyetem szakemberei, hogy az egy szolgáltató által nyújtott digitalizációs megoldás sajnos, néha kevés.

– Egyik oldalról azért lehet kevés, mert a kötöttségei miatt nem tud szoftveren belülről kifelé, kívülről befelé adatokat közölni, egyszerűen azért, mert nem alkalmas rá. Másrészt, ami nagyon fontos, az az, hogy maga a digitális szemlélet hiányzik – épp ezért indítjuk el ezt a képzést. Magasabb szintű digitalizációs áttekintést kívánunk nyújtani azon közepes, illetve nagy gazdaságok agronómusai számára, akik ezzel a tudással el tudják indítani egy gazdaság valódi digitális átállását, el tudják indítani egy digitális gazdaság bemeneti útvonalát, amellyel a gazdaság valamennyi adatának kezelése valóban digitális alapokra helyeződhet – fogalmazott az egyetemi tanár.

Érzelem helyett adatok

Dr. Milics Gábor rámutatott: stratégiai jelentősége van annak, hogy a döntéshozatali folyamatok ne érzelem-, hanem adatalapúak legyenek. Nagyon fontos, hogy a bejövő adatok elemzése és a kiértékelése révén a következő termelési év döntés-előkészítési folyamatai is tökéletes pontossággal megvalósíthatók. S hogy miképpen épül fel a képzés tematikája?

– Négy előadónk lesz: a bevezetőt követően Dr. Borsiczky István az adatok keletkezését és az inputanyag-kijuttatás vezérlését mutatja be egy egyedi adatszimulációs rendszeren keresztül. Ezt követően az általános és agrár-térinformatikai szoftverek ismertetése következik, amelyekkel ezeket az adatokat kezelni tudjuk, majd az adatfeldolgozási folyamat bemutatására kerül sor az adatgyűjtéstől a feldolgozáson át a kiértékelésig. A képzés további előadója Dr. Ambrus Andrea, aki az agrárdigitalizációs rendszerek és a közigazgatásban alkalmazott adatrendszerek témakörében tart majd előadást.

Átfogó, komplex rendszer már a kezdetektől

A képzés további különlegessége, hogy Tarcsi Ádám informatikus személyében olyan digitalizációs szakértőtől hallhatják a résztvevők, hogyan kell egy komplex agrárdigitalizációs rendszert felépíteni – aki mind az informatikai, mind az agrárszemléletű ismeretek birtokában van. Fontos ugyanis, hogy egy gazdaság digitális rendszerének felépítése során ne kelljen évente toldozni-foldozni, ne legyen szükség folyamatos ráncfelvarrásra, mert az sose szül jót. A digitális rendszerek informatikai hátterét úgy kell felépíteni, hogy olyan átfogó rendszer jöjjön létre, mely több éven át képes hatékonyan szolgálni a gazdálkodást a klasszikus agrár- és pénzügyi értelemben egyaránt – fogalmazott a tanszékvezető.

Agrárdigitalizáció

Neves és gyakorlatias szemléletű előadók adják át az ismeretanyagot – forrás: MATE

Dr. Milics Gábor hozzátette: alapvetően három célközönségre számítanak a képzésen. Az egyik az agronómusoké, ők a legfontosabb célközönség, akik már hallottak az agrárdigitalizációról és nagyon sokat beszélnek róla, de a gyakorlatban a bevezetésnél és a megvalósításnál elakadnak, esetleg még nem látják tisztán, hogy az agrárdigitalizáció mit és mennyit tud segíteni a hatékonyságnövelésben. A második célközönség azok csoportja, akik már valamilyen szinten foglalkoznak agrárdigitalizációval, de szeretnének az adatelemzésnél egy kicsit jobban elmélyülni ebben a tudásban; megtanulni azt, hogy milyen rendszerek vannak és hogyan tudják ezeket használni. Vagy esetleg megismernék azokat a legmodernebb rendszereket, melyeket a nagy gazdaságok már kiváló eredményekkel használnak.

Azoknak, aki tudni akarják az egész szemlélet alapját

A harmadik célközönség pedig természetesen azok a döntéshozók, akik szeretnék átlátni azt, hogy azok az adatok, amik alapján ők dönteni fognak, hogyan keletkeznek és milyen lehetőségek rejlenek bennük a megalapozott döntésekhez. Példának okáért: amikor egy vezető azt mondja, hogy 10%-ot spórolni kell a nitrogén-kijuttatáson, akkor ezt hogyan tudja az agronómus és a gépkezelő szakmailag megalapozott módon megvalósítani.

– Összességében azt tudom mondani, hogy a jelentkezőket egy abszolút gyakorlati szemléletű kurzus várja – zárta mondandóját Dr. Milics Gábor.

Indexkép: Pixabay