Míg januárban még átlagosan 50 forint volt egy darab tojás, addig ez szeptemberre már 70-re emelkedett. Most pedig eljutottunk odáig, hogy október végén a megfigyelések alapján egy darab tojás 110-120 forintba kerül. Vagyis az év eleje óta több mint duplájára emelkedett, ami megtörte az évek óta tartó árstabilitást.
35 százalékos élelmiszer-infláció
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az éves infláció jelenleg 20,1 százalékos, míg az élelmiszer-infláció 35,2 százalékos. Ezen belül a tojás kiemelkedően, több mint 60 százalékkal drágult meg. A bolti árakat tekintve az októberi jelentésben valószínűleg jóval magasabb lesz az éves emelkedés. Jelentősen megnőttek ugyanis az előállítási költségei, mind a takarmány, mind az energia nagymértékben drágult, aminek egy részét már a fogyasztók fizetik meg.
Nőttek a termelési költségek
Az előállítás költségeinek nagyjából 70 százalékát teszik ki a takarmányköltségek. Ezeknél 3-4-szeres volt a drágulás, hiszen mind a búza, mind a kukorica, mind a napraforgó ára növekedett, aminek oka főként az orosz-ukrán háború. Ez ugyanis nagyon megbolygatta a piacot, leszűkítette a kínálatot, ezáltal verseny indult a termékekért. Nem tett jót az áraknak a forint gyengülése sem, ami szintén hatással volt és van is a termelési költségekre.
Év eleje óta több mint duplájára emelkedett a tojás ára - fotó: pexels.com
Nagy tételt jelent továbbá a tojótyúkok beszerezése és azok felnevelése, amihez munkaerőre és energiára van szükség. Emellett ügyelni kell a higiéniára, valamint az eszközökre és azok karbantartására. Az energiánál hússzoros drágulás történt, de nem elhanyagolhatóak a bérköltségek sem. Ezeket összevetve nem csoda, hogy év elejéhez képest több mint kétszer annyiba kerül egy tojás.
De mi történt októberre?
Sokakban felmerült azonban a kérdés, hogy miért pont októberre történt ez a hatalmas változás. Ennek több oka van, hiszen az aratások során kiderült, hogy az idei termés nem lett jó. A takarmányt nem minden termelő tudja megvenni, de akadnak olyanok, akiknél már nincsen több tartalék. Hiába nem mozdul a nemzetközi piacon a kukorica ára, a forint gyengülése miatt mégis jóval drágább lett, hiszen a mezőgazdasági árak együtt változnak a tőzsdei árakkal.
A tojás ára ráadásul évek óta nem igazán változott, ezt pedig a piac most próbálja behozni. A nyomott árakat azonban a piaci túlkínálat is okozhatta, hiszen a tojástermelést és előállítást nem nagyon lehet szabályozni.