Amikor az ársapka rossz oldalán állunk

India közelmúltban bevezetett rizsársapkája több mint egy évtizedes stabilitás után kiválthatja a globális árak meredek emelkedését a kereskedők szerint, mivel Újdelhi protekcionista lépése egybeesik más nagyobb termelők kibocsátásának csökkenésével és a globális kereslet növekedésével.

Az idei év mindenütt mostoha volt, Indiában például egyenetlen monszunesőzések sújtották a rizstermelőket, ami szeptemberre exportkorlátozásokat eredményezett, Pakisztánban pedig az árvizek csökkentették a termelést.

Mindeközben a fogyasztás szépen emelkedett az olyan vezető importőröknél, mint Banglades és a Fülöp-szigetek. Ez az oka annak, hogy az előrejelzések szerint a globális kereslet 2022/23-ban meghaladja majd a termelést. Ez a helyzet rossz az ázsiai és afrikai országok számára is, melyekben a rizs az alapélelmiszer, és amelyek közül egyesek kínálatuk 60 százalékát importálják.

India közelmúltban bevezetett rizsársapkája több mint egy évtizedes stabilitás után kiválthatja a globális árak meredek emelkedését a kereskedők szerint.

India közelmúltban bevezetett rizsársapkája több mint egy évtizedes stabilitás után kiválthatja a globális árak meredek emelkedését a kereskedők szerint. Kép: Pexels

Tilalmak, sapkák, protekcionizmus

Amióta India – a világ legnagyobb rizsexportőre – megtiltotta a tört rizs exportját, és 20 százalékos exportadót vetett ki egyes nem basmati fajtákra, a rizs globális ára több mint 10 százalékkal megugrott. A múlt hónapban az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezet globális rizsár-indexe 2,2 százalékkal emelkedett 18 havi csúcsra.

"A nemzetközi piaci kereslet  emelkedett, és tovább fog növekedni"

- mondta Nitin Gupta, az Olam India rizs üzletágának alelnöke. A kormányok világszerte küzdenek az élelmiszer-infláció megfékezésével a Covid-19 okozta termelési és ellátási lánc-zavarok miatt, majd az Oroszország Ukrajna elleni inváziója kiváltotta több millió tonnásra rúgó élelmiszerhiány miatt, melyet a háborúskodás vont ki a globális piacokról, ezzel már az év elején rekordszintekre emelve az inflációt. Mielőtt India néhány hónappal ezelőtt bevezette volna exportkorlátozását, Ázsiában az ipar és a kormány tisztviselői is azt mondták, hogy a rizs ára stabil marad a bőséges készletek miatt.


A kormányok világszerte küzdenek az élelmiszer-infláció megfékezésével a Covid-19 okozta termelési és ellátási lánc-zavarok miatt, majd az Oroszország Ukrajna elleni inváziója kiváltotta több millió tonnásra rúgó élelmiszerhiány miatt, melyet a háborúskodás vont ki a globális piacokról, ezzel már az év elején rekordszintekre emelve az inflációt. Kép: Pexels

A kormányok világszerte küzdenek az élelmiszer-infláció megfékezésével a Covid-19 okozta termelési és ellátási lánc-zavarok miatt, majd az Oroszország Ukrajna elleni inváziója kiváltotta több millió tonnásra rúgó élelmiszerhiány miatt, melyet a háborúskodás vont ki a globális piacokról, ezzel már az év elején rekordszintekre emelve az inflációt. Kép: Pexels

A rizspiac eddig megúszta

A búzával ellentétben a rizstermelést eddig nem érintette az orosz-ukrán háború, mivel egyik ország sem nagy rizstermelő, és a gabonaellátás viszonylag egyenletes maradt a Covid-19-hez kapcsolódó egyéb élelmiszereket érintő kínálatszűkülés idején is. Most azonban a legnagyobb exportőrök, Thaiföld és Vietnam nem rendelkeznek elegendő készlettel ahhoz, hogy pótolják az indiai exportkorlátozás okozta kiesést, és kiterjedt termelési veszteségeket. A globális rizskészletek az elmúlt öt esztendő legalacsonyabb szintjére eshetnek 2023-ban – nyilakozta egyöntetűen három globális kereskedő belső értékelésekre hivatkozva.

"Mivel India adja a globális rizskereskedelem 40 százalékát, másoknak nem könnyű most pótolni a visszaeső indiai szállítmányokat, amikor a vezető importőrök részéről növekszik a kereslet"

- mondta Gupta. A Shanghai JC Intelligence Co Ltd tanácsadó cég szerint a rizstermelés Kína egyes rizstermesztő régióiban 2,9 százalékkal, 206 millió tonnára csökkenhet az egy évvel ezelőttihez képest a magasabb hőmérséklet és az aszály miatt. Az ország a gabona legnagyobb fogyasztónál is. Az ország a legnagyobb fogyasztó a világon.

Tavaly India rekordmennyiségű, 21,2 millió tonnás rizsexportot bonyolított, és ráadásul 30 százalékkal olcsóbban adták a terményt, mint a rivális beszállítók, ezzel is segítve korlátozni a világpiaci árakat, miközben a többi élelmiszer-alapanyag ára az ellátási zavarok miatt megugrott.

(Forrás: Reuters)