Ha áram van minden van
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök már júliusban kijelentette, hogy országa növelni fogja az Európai Unióba irányuló villamosenergia-exportját, és arra törekszik, hogy Európa energiabiztonságának garanciája legyen, miután Oroszország leállította a gázáramlást az EU-ba.
"Arra készülünk, hogy növeljük villamosenergia-exportunkat az Európai Unió fogyasztói felé” – mondta Zelenszkij július 27-én a nemzethez intézett esti beszédében.
"Exportunk nemcsak devizabevételünk növelését tenné lehetővé, hanem segít partnereinknek ellenállni az orosz energianyomásnak" - mondta Zelenszkij. Ukrajna fokozatosan „az európai energiabiztonság egyik garanciájává” kíván válni – tette hozzá.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök már júliusban kijelentette, hogy országa növelni fogja az Európai Unióba irányuló villamosenergia-exportját. Kép: Pexels
Friss energiainput az EU-ba
Az ukrán villamosenergia-hálózatot március közepén kapcsolták össze az európai hálózattal, ami az orosz invázió ellenére is segítette az elektromos energia folyamatos áramlását. Ukrajna július elején kezdett villamosenergia-exportot Románián keresztül az EU-ba.
„Ukrajna villamosenergia-exportjával segíthet az EU energiaválságának enyhítésében ezen a télen. Ezért próbálja Oroszország leállítani vagy megszerezni a Zaporizzsja Atomerőmű által termelt áramot és megakadályozni ezt."
"Ukrajna és az EU egy csónakban eveznek: egységesnek kell maradnunk, és le kell győznünk Putyint, mielőtt még nagyobb bajt hozna mindannyiunknak” – írta a Twitteren Dmitro Kuleba, Ukrajna külügyminisztere a hétvégén. Szeptember 3-án a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség azt közölte, hogy a Zaporizzsja Atomerőművet leválasztották a fő távvezetékről. Megállapították, hogy a ZNPP tartalékvonalon keresztül folytatta a munkát. Szeptember 5-én, az ukrán Nemzeti Atomenergia-termelő Vállalat, az Energoatom azt közölte, hogy az orosz ágyúzás miatt kitört tűz miatt az utolsó, hatodik erőművi blokkot is tehermentesítették és lekapcsolták a hálózatról, mely a Zaporizzsja Atomerőmű saját szükségleteit látta el.
Az orosz hadsereg március 4-én foglalta el Európa legnagyobb atomerőművét, és a megszállók katonai felszereléseket és lőszereket helyeztek el az erőműben, és a környék ágyúzásába kezdtek. Az Egyesült Nemzetek Szervezete, az Egyesült Államok és Ukrajna felszólította Oroszországot, hogy vonja ki katonai felszerelését és személyzetét a nukleáris létesítményből.
Az ukrán villamosenergia-hálózatot március közepén kapcsolták össze az európai hálózattal, ami az orosz invázió ellenére is segítette az elektromos energia folyamatos áramlását. Kép: Pexels
Külügyminiszteri látogatás
Denys Shmyhal ukrán miniszterelnök, a hétvégén Berlinbe látogatott, hogy tisztségviselőkkel találkozzon, és kijelentette, hogy országa készen áll arra, hogy ellássa Németországot villamos energiával, és hogy segítse Európa legnagyobb gazdaságát az orosz energiaimporttól való függőség csökkentésében - írta a RadioFreeEurope.
"Jelenleg Ukrajna Moldovába, Romániába, Szlovákiába és Lengyelországba exportálja villamos energiáját. Mi azonban készen állunk arra, hogy Németországba is exportáljunk"
- mondta Shmyhal a dpa német hírügynökségnek. Februárt követően Ukrajna és Moldova leváltak az orosz elektromos hálózatról, és azóta Ukrajna napi 400–700 megawatt áramot juttat az EU-ba és Moldovába.
"Atomerőműveinknek köszönhetően elegendő mennyiségű villamos energiával rendelkezünk Ukrajnában" - mondta Shmyhalm aki szeptember 3-án érkezett Berlinbe, és vasárnap találkozott Olaf Scholz kancellárral. Ukrajnában a szokásosnál nagyobb villamosenergia-export kapacitástöbblet tapasztalható, mivel a hazai fogyasztás jelentősen visszaesett az orosz invázió kezdete óta, ahogy tömegek menekültek el az országból, és lelassult a gazdaság.
(Forrás: Index)