Oroszország már második éve rekord termést takarít be, ezáltal ők a világ legnagyobb búzaexportőrei, az árat viszont akaratuk ellenére lenyomják.


A háború az oka?

Az Ukrajna elleni támadást követően nemcsak az energiahordozók ára, hanem a búza ára is jelentős mértékben emelkedett meg, hiszen mind a két ország jelentős exportőrnek számít. A rekordárak azonban csak egy rövid ideig maradtak fenn, onnan azonban hamar a mélybe zuhantak, ezáltal még az háború előtti időszakot is sikerült alulmúlni. Mindezt annak ellenére, hogy Oroszország továbbra is megakadályozza az ukrán tengeri exportot, az ukrán kikötőkben lévő búzát folyamatosan pusztítják.

Mi történik a kiesett terméssel?

Az ukrán kiesést a világ búzatermesztői viszonylag rövid idő alatt pótolni tudták, amiben Oroszországnak is nagy szerepe volt. Ők arra számítottak, hogy a magas árak maradnak, kompenzálva ezzel az olaj- és a gázexport csökkenő bevételét. Idővel azonban az EU, Ausztrália, Kanada, az USA és Argentína is bejelentkeztek, hogy pótolják a kiesett mennyiséget. Az erős kínálat tehát megtette a hatását, az országoknak nem kellett hiányt szenvedniük - írja az economix.

Sok búzát sok pénzért?

A Bloomberg adatai alapján az oroszok egy küszöbértéket akarnak alkalmazni, ami alatt nem hajlandóak exportálni. A lap úgy tudja, hogy szeptemberben Egyiptom adott le komolyabb mennyiségre vonatkozó rendelést az oroszoknál, mindezt a nem publikált árküszöb alatt. A kereskedő végül közölte, hogy inkább más országból szerzi be a gabonát. Ezzel Oroszország nem ismeri el, hogy a küszöbszint alatt ad el, de így exportot sem kell visszatartania.

Természetesen erre a hírre az orosz mezőgazdasági minisztérium sem adott választ. Az orosz gabonaexportőrök szövetségének elnöke azonban hozzátette, hogy az emelkedett termesztési költségek nagyban befolyásolják az árakat. Ezzel indokolta meg, hogy van létjogosultsága annak a bizonyos küszöbértéknek.

A valódi költségek viszont valószínűleg alacsonyak maradtak, hiszen az ország soha nem látott mennyiségben exportálja a búzát, így a piacuk megtartása érdekében a többi exportőrnek is muszáj lépéseket tenni. Egyre alacsonyabb szinten adják meg az eladási ajánlataikat, ami további csökkenést eredményezhet.

Nem jött be a terv

Az oroszok elképzelése az volt, hogy a háború idején az olaj és a gáz, valamint a búza árát is magasan tartja. Ez viszont nem jött be, hiszen ilyen árakon senki sem vásárolt tőlük gabonát. Mivel sok más exportőr van, így ők pótolták a kiesett ukrán mennyiséget. Érdemi bevétel eléréséhez tehát be kell látni, hogy a felhalmozott búzától kizárólag alacsony áron tudnak megszabadulni.

Vagy eladják olcsóbban a búzát, vagy rajtuk marad - fotó: pexels.com

Az olajpiacon érvényben lévő szankciós ársapka pedig még nagyobb terhet ró az országra. Európa nagy része a gázt meg sem vásárol tőlük, így kénytelenek azt cseppfolyósítva távoli területekre szállítani, esetleg olyan kereskedőnek eladni, akik aztán nem orosz gázként kínálják azt a piacon.