A búza után a rizsár is jelentősen emelkedhet a globális piacon. India a világ egyik legnagyobb termelője már be is tiltotta az exportot, hiszen félnek, hogy nekik nem marad elég. Ez most nagyon rosszkor jött, hiszen már a búzával is gondok vannak.

Élelmiszer-árrobbanás

Az ázsiai ország tehát betiltotta a fehér rizs kivitelét az országból - kivéve a basmati változatot. Ez elősegítheti a globális élelmiszer infláció további megugrását. Ráadásul mindez akkor történik, amikor Oroszország ismét célba veszi a gabonahajókat, ami egyértelműen felfelé nyomja az árakat.

Az indiai fogyasztóvédelmi minisztérium csütörtökön jelentette be, hogy megtiltja az exportot, így akarja csökkentei az árat és biztosítani a belföldi piac számára a rizshez való hozzáférést. A minisztérium hozzátette, hogy a rizs ára Indiában egy év alatt 11,5 százalékkal nőtt meg. Csak az előző hónapban 3 százalékot emelkedett, amihez hozzátartozik, hogy április és június között az exportmennyiség 35 százalékkal nőtt meg az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest. Ez igen súlyosan érinti a világ egyik legnépesebb országának élelmezését. A legnagyobb gond azonban az, hogy az indiai rizsre vonatkozó változások hirtelen robbanhatnak be a legveszélyeztetettebb országokba.

Miért gond ez nekünk?

Mivel Indiai a világ legnagyobb rizsexportőre, így a világ rizskereskedelmének nagy részét (40 százalékát) ők adják. Kína után ők a második legnagyobb termelők, így felmerülhet a kérdés, hogy mi lesz akkor, ha az a 40 százalékos termelés hiányozni fog a polcokról. Az elemzők elárulták, hogy az azonnali intézkedés még magasabbra emelheti az amúgy sem alacsony árakat. Ez tovább súlyosbítja a tavaly bevezetett, egyes szállítmányokra vonatkozó tilalmi hatásokat.

A basmati szabad utat kapott

Tavaly szeptemberben az ázsiai ország 20 százalékos vámot vetett ki a hántolatlan fehér rizs, a hántolt rizs, valamint a félig hántolt és a barna rizs exportjára. Ahogy az akkori tilalom sem, úgy a mostani korlátozás sem terjed ki azonban a basmatira, ami Indiában a legismertebb, itthon pedig az egyik legnépszerűbb fajta - írja a napi.hu.

Indai az utóbbi hetekben amúgy is az emelkedő élelmiszerárakkal küzd, ugyanis a heves monszun esőzések jelentősen megrongálták a termést, ráadásul a szállítmányozásban is zavart okozott. Ezzel megemelkedett a paradicsom, illetve egyéb alapvető élelmiszerek ára. A tilalom tovább súlyosbíthatja az élelmiszer-biztonság hiányát a rizstől nagymértékben függő országokban mint India. A fő célországok közé tartozik Kína, Benin, Nepál, valamint Banglades, de számos egyéb afrikai ország is nagy mennyiségben az indiai rizst használja.

"A rizs globális kínálata ezzel drámaian csökkenne, mivel az ország a világ második legnagyobb alapélelmiszer-termelője"

– emelte ki Eve Barre, a Coface kereskedelmi hitelbiztosító ASEAN-közgazdásza.

25 százalékos export

India rizsexportjának 25 százalékát a sima fehér rizs adja. Az importőrök ezek után Thaiföld és Vietnam segítségét kérheti, azonban a két ország sem lesz képes arra, hogy helyettesítsék a kieső mennyiséget.

A rizs ára ráadásul már most évtizedes csúcson van, főleg a kínálat szűkössége miatt. Mindez részben az ukrajnai orosz inváziónak köszönhető, hiszen a rizs vonzó alternatívává vált, miután a fontos gabonafélék árai jelentős mértékben megemelkedtek.

Azonnali reakció

A piac szinte azonnal reagált a hírre, így a rizs határidős jegyzései rögtön emelkedni kezdtek. Jelenleg 15,8 dolláros árfolyamon kereskednek vele, ami bár elmaradt a 19,6 dolláros júniusi csúcstól, de valószínű, hogy ismét eléri, sőt, meg is haladja azt. A Rabobank vezető elemzője, Oscar Tjakra szerint az árak meghaladhatják a második negyedévben mért csúcsokat.

India nehéz helyzetben van

A dél-ázsiai ország hatalmas problémákkal küzd. A paradicsom ára például asz elmúlt hetekben több mint 300 százalékkal emelkedtek meg a kedvezőtlen időjárás miatt. Egy felmérés szerint az ország inflációja éves szinten elérheti a 4,58 százalékot.

Indiai a világ legnagyobb rizsexportőre - fotó: pexels.com

További probléma, hogy a tiltás ugyanakkor történt, amikor az oroszok elkezdték bombázni a gabonasiklókat, valamint kiléptek a Fekete-tengeri gabona megállapodásból. Ez az elmúlt közel egy évben több mint 30 millió tonna ukrán búza és étolaj exportot tett lehetővé. Az utóbbi öt napban a gabona ára 11 százalékkal emelkedtet, míg a kukorica 9 százalékkal többe kerül, mint korábban.

A különösen szegény országok már most is nagyon nehéz helyzetben vannak, hiszen a drámai élelmiszer-inflációt nem tudják már megfizetni. Azok a területek pedig, amelyek nagyban függnek az importtól, nagy adóssággal és a valutájuk leértékelődésével küzdenek, kilátástalan helyzetbe kerülnek.