A Wired UK cikke szerint az Apple perelni akar egy 111 éves svájci gyümölcstermelő szervezetet, a Fruit Union Suisse-t, mely cég logójában egy piros alma szerepel. Az Apple ugyanis meg akarja szerezni az alma ábrázolásának szellemi tulajdonjogát. Ez Japánban, Törökországban, Izraelben és Örményországban már sikerült is neki.

Apple

Az Apple meg akarja szerezni az alma ábrázolásának szellemi tulajdonjogát – fotó: Shutterstock

A Fruit Union Suisse azt természetesen érti, hogy az Apple védeni akarja a "megharapott almájának" jogait, azonban azt már elfogadhatatlannak tartja, hogy a cég egy valódi alma jogait akarja birtokolni, mely mindenkié és bárki által szabadon használható.

A Fruit Union Suisse aggodalmát fejezte ki amiatt is, hogy nem egyértelmű, az Apple milyen almaforma felhasználási módjait próbálja kisajátítani, továbbá amiatt, hogy a vállalat nagyon agresszíven szokott fellépni a védjegyei megsértésekor, így amennyiben a tulajdonjog az alma bármely vizuális ábrázolására vonatkozna, abban az esetben – a gyümölcstermelő cég igazgatójának megfogalmazása szerint – csúszós területre lépnének, valahányszor almával hirdetnek.


Előzmények

Az Apple 2017-ben Svájcban szellemi tulajdonjogot kért egy fekete-fehér, Granny Smith nevű almafajta képének fogyasztói elektronikai cikkeken való felhasználására, és meg is kapta a jogokat azon termékek esetében, melyekre védelmet kért. Azonban a Swiss Institute of Intellectual Property megjegyezte, hogy az alma általános képei közkincsnek minősülnek, de az Apple azt nem hagyta annyiban, és fellebbezett a döntés ellen.

Bár a jelenlegi ügyben egy fekete-fehér alma képének jogairól van szó, a Berni Egyetemen szakértője azt mondja: ez a legszélesebb körű védelmet nyújthatja az alakkal szemben, lehetővé téve később a színek széles skálájának bevonását.

alma

Az alma általános képei közkincsnek minősülnek (egyelőre?) – fotó: Shutterstock

A Texas A&M Egyetem Jogi Karának professzora szerint az olyan svájci cégek, melyek már évtizedek óta használják a logójukban az alma szimbólumot, rendszerint védve vannak az ilyen jellegű perekkel szemben, azonban egy költséges perrel való fenyegetés és az, hogy egy ekkora vállalattal szembekerülnek, gyakran meghátrálására készteti a kisebb cégeket.

A bíróság döntéshozatalára várhatóan hónapok vagy akár évek múlva kerül majd sor.