A hétvégén a csapadék- és vízhiány a Panama-csatornán olyan súlyossá vált, hogy a hatóságok korlátozták az áthaladó hajók számát – naponta csak 32 hajó tud átkelni a korábbi 36 hajóhoz képest –, sőt átmenetileg le is zárták a csatornát, ez pedig komoly fennakadásokat eredményez a világ egyik legfontosabb hajózási útvonalán – írja a Magyar Nemzet a Wall Street Journal nyomán.

A hírek szerint kétszáz teherhajó torlódott fel az évszázados szárazság miatt. A teherhajóknak nemcsak a várakozással és a megnövekedett költségekkel kell számolniuk – azok a hajók, amelyek elkerülnék a várakozást a 400 ezer dolláros útdíjon felül további 900 ezer dollár extra tarifát is meg kell fizetniük –, hanem az alacsonyabb vízmélység miatt a szállítmányukat is csökkenteniük kell. A dugó miatt több tíz milliárd dollár értékű áru akadhatott fent, ideértve olaj- és földgáztermékek, bútorok, elektronikai cikkek és élelmiszerekek is – írja a lap.

More than 200 ships are stuck in the Panama Canal due to a record drought in the region. Many of them have run aground. pic.twitter.com/WveGjGniGa


A lap kitér arra is, hogy az Egyesült Államokba áramló import mintegy negyven százaléka a Panama-csatornán keresztül érkezik, így az ott kialakuló helyeztt fokozottan érintheti az amerikai gazdaságot. Szakértők szerint a fennakadások elhúzódása akár az inflációt is növelheti a megnövekedett szállítási költségeken és a szűkebb termékkínálaton keresztül.

Indexkép: Shutterstock