Ennek érdekében javaslatcsomagot állítottak össze az Agrárminisztériumnak, amelyben többek között elkülönített kereteket, adminisztrációs könnyítéseket szorgalmaznak – közölte a HANGYA Szövetkezetek Együttműködése hétfőn az MTI-vel.

Kiemelték: üdvözlik, hogy a 2023-27. évi támogatási ciklusban a termelői közösségek számos tervezett intézkedésnél nem csupán pályázati jogosultságot kapnak, de sikeres pályázat esetén a támogatásuk intenzitása 10 százalékkal magasabb lehet. (Azaz 10 százalékkal kevesebb önerőt kell majd előteremteni a projektek megvalósításához.)

Ugyanakkor módosítást szeretnének a jogosultság megállapításának módszerében, mert a tagok egyenkénti jogosultsági feltételvizsgálata szerintük hátrányos helyzetet eredményez.
Fontos adminisztrációs tehercsökkentésnek tartanák, ha az állami elismerés a termelői közösség számára egyes esetekben alanyi jogosultságot nyitna meg a fejlesztési források odaítélésénél. Így például reálisnak tartanák az elismert növénytermesztő termelői csoportok öntözési közösségként való automatikus elismerését.

A szövetkezeti alapú termelői együttműködések kiemelt kezelését jelentené szerintük, ha az egyes fejlesztési jogcímek keretének meghatározott hányadát kifejezetten a termelői együttműködések számára specifikálva hirdetnék meg.


A javaslataik között szerepel a termelői együttműködések támogatása olyan, eddig a támogatási kereteken kívül eső tevékenységekhez, mint a gépkörök létesítése vagy szén-dioxid-megtakarítással járó kimutatások rendszerszintű kidolgozása.

A 124 éves HANGYA együttműködésnek 125 új típusú szövetkezeti tagszervezete van, amelyek mintegy ötezer termelőt képviselnek.

KAP Stratégiai Terv

Az új támogatási rendszerben, amelynek összefoglaló neve 2023-tól induló konstrukciók esetében KAP Stratégiai Terv, kiemelt figyelmet fordítanak a termelői együttműködésekre. Korábban írtuk, hogy a termelői csoportok támogatása kibővül, új típusú lehetőségek is megjelennek. Eddig minimálisan 5 szereplőnek kellett részt vennie egy termelői együttműködésben, az új felhívásokban azonban már csak 2 együttműködő partner szerepel kötelezettségként. Meglévő termelői csoportok új tevékenységeinek támogatására is lesz lehetőség az értékesített éves termelési érték maximum 6 százalékának erejéig, de legfeljebb évente 100 ezer euró szervezetenként.

Indexkép: Shutterstock