Kihirdették a törvényt! Mostantól egy szerződésben át lehet adni az egész gazdaságot
2021. december 21. napján kihirdetésre került a gazdaságok egészben történő átadását biztosító törvény, ami a mezőgazdaság jövője szempontjából kiemelt jelentőséggel bíró nemzedékváltás elősegítését fogja támogatni.

VulcanAgro Kft.: Köszönjük a bizalmat és a sok-sok megrendelést! (PR-cikk)
Lezárult a VulcanAgro Kft. 2021. év végi kampánya, amelynek keretében közel 1 millió forint adományt gyűjtöttek.

Figyelj a határidőre! Egy évvel kitolható a támogatás ideje
Újabb egy évvel meghosszabbodik a szarvasmarha-tejágazatot érintő állatjóléti támogatás kötelezettségvállalási időszaka.

szarvasmarha

2022-ben ismételten elérhető lesz a hosszabbítás lehetősége – fotó: pixabay.com

Magfeldolgozó üzemek, Cimbria-technológiával: először a tervezőasztalon, majd a telephelyen (PR-cikk)
A CHH Műszaki KFT magfeldolgozó üzemeket alkot, Cimbria-technológiából. Először a tervezőasztalon, majd a beruházó telephelyén. A végeredményről így nyilatkoztak a vevők.

Újabb fejlemény! Az első fokú döntés szerint Bige Lászlónak ki kell fizetnie a bírságot
Első fokon elutasította a Fővárosi Törvényszék a Nitrogénművek csoport azonnali jogvédelemre vonatkozó kérelmét.

Kukoricatermesztés csapadékmentes évben? "Ülj be mellém", elmesélem - Videó! (PR-cikk)
Mindannyian másért kezdtünk a gazdálkodásba. Van, aki belenőtt, van, aki egész más területről váltott. Mást termesztünk, más gépeink vannak, másként képzeljük el a jövőnket. Az "Ülj be mellém" videosorozat betekintést enged a többi gazda mindennapjaiba.

Ömlik a pénz az élelmiszeriparba: 750 milliárd forintra lehet pályázni a következő években
Ahhoz, hogy a termelés hatékonyságát növelni tudjuk, a digitális tudást pedig fejleszteni, szemléletváltoztatás, kutatás-fejlesztés és innováció kell.

A naponta minőségi élelmiszert fogyasztók száma a jelenlegi egymilliárd főről 2050-re két és fél milliárdra emelkedik

Ne költs úgy rengeteget műtrágyára, hogy a tápanyag nagy része pocsékba megy (PR-cikk)
A magas terményárak adta lehetőségeket a termelés magas szinten tartásával lehet legjobban kihasználni. A főbb kultúrnövények tápanyagigénye pontosan meghatározott a különböző hozamszintek függvényében, ajánlatos ezeket a mennyiségeket komolyan venni, biztosítandó a megcélzott termésszint tápanyaghátterét. Új megoldás a nitrogénpótlás hatékonyságáért.

Itt vannak a legfrissebb adatok a terményárakról – enyhül már az áremelkedés?
A búza és a kukorica több mint 50 százalékkal magasabb áron forog, mint egy évvel ezelőtt. Az Agrárközgazdasági Intézet legfrissebb jelentése.

kukorica

Magyarországon átlagosan 86,8 ezer forint/tonna termelői áron forgott a takarmánykukorica december második hetében – fotó: Envato

Most érdemes kukorica-vetőmagból betárazni (PR-cikk)
Fogynak a SAATEN-UNION készletei, de van még választék. A korán betakaríthatótól a silókukoricáig – Ön melyik mellett döntene?

Jó terméshozamokat a fémzárolt vetőmagoktól lehet várni
Áttekintés a hazai vetőmag-előállítás és -forgalmazás helyzetéről az Agrárközgazdasági Intézet adatai alapján.

SAATEN-UNION szójafajták: több van benne, több marad utána (PR-cikk)
Hazánkban a szója termesztése kihívásokkal teli feladat, de az egész országban megtalálhatóak azok az ökológiai feltételek, amelyek között kellő szaktudás birtokában érdemes szóját vetni. Könnyű felismerni azokat az előnyöket, amelyek a szója termesztésével járnak.

Több mint 14 milliárd forint állatjóléti támogatás a baromfitartóknak - Ez a válasz a takarmányárakra
A baromfitartók számára nyújtott állatjóléti támogatások folyamatosan emelkedtek az elmúlt években, a támogatási keret kiemelkedően magas.

baromfi

A terményárak robbanásszerű emelkedése nehéz helyzetbe hozta a termelőket – fotó: pixabay.com

A kukoricahibrid, ami a súlyos békési aszályban is 20%-os termésplusszal zárt! (PR-cikk)
Plusz 20%-os terméseredmény a konkurens nagy nemesítőházakhoz mérten egy olcsóbb kukoricahibriddel, a 2021-es aszályoktól betonkeményre száradt békés megyei földeken. A Mezőkovácsháza határában gazdálkodó Barecz Mihály szerint ennél pontosabb összefoglaló nem kell, hogy lássuk, mi múlik ma a tudatos fajtaválasztáson és célzott tápelempótláson a kukoricatermesztésben.

Az agrár adatmezők kiaknázatlan kincsei!
Varga Péter, a MATE Élelmiszergazdasági Adatközpontjának stratégiai tanácsadója a mezőgazdaságot leginkább befolyásoló kihívásokról és Magyarország Digitális Agrár Stratégiájáról beszélt a Szinergia workshopon.

John Deere

A minőségi, hasznosítható információkhoz sok, összekapcsolható adatra (connectivity) van szükség – fotó: Pixabay

Mentőöv a sertéstartóknak, rekordösszegű kifizetés várható
A segítség jókor jön, hiszen a takarmányárak drasztikus emelkedése és az európai piac összeomlása soha nem látott módon sújtja az ágazatot.

Így tud megfelelni sertésistállód a közelgő EU-szabályozásoknak (PR-cikk)
Itt a modern tartási, takarmányozási és szellőzéstechnológia a fiaztatókban, szem előtt tartva a közelgő EU-s szigorításokat az állatjólét és a -tenyésztés területén.

Szebbé varázsolta az almamelléki rászoruló gyermekek karácsonyát a MATE (PR-cikk)
Saját feldolgozású gyümölcsleveket, száz kiló almát, ruhaneműket és irodaszereket, valamint az agráriumot népszerűsítő mesekönyveket és társasjátékokat adományozott az Almamellék-Somogyhárságyi Általános Iskola és Kollégiumnak a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE). A Kaposvári Campus – hallgatói kezdeményezésre – ezzel immár negyedszer szerzett örömteli pillanatokat a rendkívül nehéz helyzetben élő mintegy száz gyermek számára.

Beszéljünk a kevésbé ismert növényi tápanyagokról!
Még néhány évtizede a szerényebb terméseredményeknek, a szerves trágyázásnak és mindenekelőtt a levegő magas kén-dioxid-tartalmának köszönhetően ismeretlen volt a termesztési gyakorlatban a kénnek mint növényi tápanyagnak a hiánya.

A termesztett növények kénigénye fajonként és családonként nagyon változik – fotó: Pixabay

Régi idők növényvédelme: arzén, cián, higany
Nem is gondolnánk, hogy majdnem 100 évvel ezelőtt milyen hatóanyagokkal védekeztek elődeink a károsítókkal szemben. Az 1920-as és '30-as években a réz és a kén mellett az arzén, a higany és a cián vegyületeit is ajánlották mint hatékony növényvédő szert. A Növényvédelem szaklap 19. század eleji kiadványait lapozgatva sok, a mai szemmel megdöbbentő ajánlást olvashatunk.

Heti gépészeti híreinket megtaláljátok a gépészeti összefoglalónkban.