Dr. Friedrich Longin, a német Hohenheimi Egyetem professzora szerint a nemzetközi gabonapiacról az orosz-ukrán háború és egyéb okok miatt fellépő hiányt a termesztés és a feldolgozás észszerűbb szervezésével, valamint a pazarlás visszafogásával részben mérsékelni lehet – írja a topagrar.com hírportál.
A környezetkárosító intézkedések minimálisra szorításával és a megfelelő vetésforgók kialakításával a termésveszteségek egy kis részét ki lehet küszöbölni — fotó: pixabay.com
A háború kihat az egész világ élelmiszer-ellátására
A professzor hangsúlyozza, hogy bár csak két ország viseli a háborút, de az gyakorlatilag kihat az egész világ élelmiszer-ellátására, amelyet mindenki elsőrendű elsőrendű prioritásnak köteles tekinteni. A háborúban részt vevő két ország gabonaexportjának részbeni kiesése óriási egyensúlyhiányt teremt a nemzetközi gabonapiacon, és különösen érzékenyen érintheti az importra berendezkedett szegény országokat.
A termésveszteségek egy kis részét ki lehet küszöbölni
A koronavírus járvány azonban megmutatta a mezőgazdasági termelők számára, hogy a környezetkárosító intézkedések minimálisra szorításával és a megfelelő vetésforgók kialakításával a termésveszteségek egy kis részét ki lehet küszöbölni. Akármilyen kicsi a többlettermés, az éhínség felszámolásában nagyon fontos lehet.
Jelentős tartalékok vannak a takarmányozási és sütőipari célú búzafajták helyes megválasztásában, illetve elkülönítésében és szeparált silókban történő tárolásában, valamint a takarmánybúza hüvelyesekkel kevert etetésében is. A nagyadagú N-műtrágyázást pedig csak ott érdemes szorgalmazni, ahol magasabb fehérjetartalmú búzára van szükség.
|