Az utóbbi időszakban egyre többen keresik a boltokban azokat a termékeket, amelyekhez nagy kedvezménnyel lehet hozzájutni, csak azért, mert hamarosan lejárnak. Ez azonban nem minden esetben jó megoldás.

Óvatosan az akciós termékekkel

Főként az alapvető élelmiszerek, mint a tej, a sajtok, húsok azok, amelyeket megtalálhatunk a leértékelt áruk között. Nem ritka azonban az sem, hogy az emberek piacra mennek vásárolni, hiszen ott is nagy eséllyel juthatnak hozzá kissé hibás, ámde kedvező áron kapható élelmiszerekhez. Nem minden esetben kifizetődő ezek választani, hiszen nem ritka, hogy komoly betegségeket okoznak - írja a Pénzcentrum.

A lap utána járt annak, hogy melyek azok az ételek és italok, amik esetében nem árt kétszer meggondolni a vásárlást. Sok esetben ugyanis csak kidobott pénz, ha akciós tejet, vajat, sajtot viszünk haza.

Az infláció a hibás?

Az utóbbi években az inflációnak hála egyre többször találkozhatunk akciókkal az üzletekben. Éppen ezért egyre népszerűbbek azok a termékek, amik közeli lejáratúak, amiket sokszor akár 50-70 százalékkal olcsóbb vihetünk haza. Az emberek kapva kapnak az alkalmon, hogy jelentős kedvezménnyel jussanak hozzá a kedvenc élelmiszereikhez.

Nem ritka az sem, hogy luxus dolgokat, mint lazacot, drágább vajat áraznak le, így töredék áron kóstolhatjuk meg ezeket. Hozzá kell tenni, hogy az említett termékeknek általában rövid, sokszor csak egy napos a lejárati határidejük, így ha nem azonnal fogyasztjuk el őket, akkor sokat kockáztatunk.

Más kérdés, hogy egy-egy élelmiszert milyen lejárattal árulnak, hiszen a csomagolási, tárolási szabványoknak meg kell felelni, amit az élelmiszerbiztonsági szakemberek döntenek el. Ők azok, akik abban segítenek, hogy melyik élelmiszer számít biztonságosnak, melyek azok, amiket nyugodtan fogyaszthatunk. A Pénzcentrum a Huffpost segítségével összeszedte azokat az ételeket, amiket nem árt elkerülni, ha éppen akcióban vannak.

Nyers tej

Az egyik ilyen a pasztőrözetlen tej, aminél nem történt melegítés, így nem pusztultak el a kórokozók, nem segíti az eltarthatóságot. A nyers tejben nagyon sok káros baktériumot találni, amik között ott lehet a szalmonella is.

Csírák

Manapság itthon is egyre többen vásárolnak csírákat, amiket nyugodtan lehet fogyasztani, de csak óvatosan. A tejhez hasonlóan ezekben is elfordulhatnak olyan kórokozók, mint az előbb említett szalmonella, vagy éppen az E. coli. Ha tehát kedvezményes áron látunk csírákat, akkor mindenképpen nézzük át, hogy nem-e romlottak, ha nem, akkor pedig fogyasztás előtt mossuk meg őket alaposan. Mivel a növények csírázáshoz nem szabad fertőtlenítő szereket használni, így a kórokozók sem pusztulnak el. Bár a szennyeződés általában nem nagy, így csak mérsékelt kockázatot jelent az egészségünkre.

Szeletelt felvágottak és gyümölcsök

Itt ugyanaz a helyzet, mint a csíráknál. Ha nyers formában fogyasztunk szeletelt vagy felvágott termékeket, akkor számolnunk kell azzal, hogy azok darabolás előtt és után is szennyeződhettek. A csomagolt élelmiszerek esetében azonban nincs ilyen probléma, hiszen itt szigorú előírásoknak kell megfelelni, amit könnyen ellenőrizni lehet. A húspultban felszeletelt élelmiszerek esetében ez nem feltétlenül mondható el - mondta el Dr. Bryan Quoc le, a Washington államban dolgozó élelmiszer mérnök.

A piacon sem árt átválogatni az élelmiszereket - fotó: pexels.com

Kifejtette továbbá, hogy a vágott gyümölcsökkel és a szeletelt dinnyével még jobban kell vigyázni. Ez ugyanis táptalaj a baktériumok számára, hiszen utóbbi különösen érzékeny a fertőzésekre és szennyeződésekre. Mivel a földön terem, így sokszor az állati ürülékből származó kórokozók kerülhetnek rá. Ami pedig a gyümölcsök héját illeti, ezek különösen alkalmasak arra, hogy a baktériumok rátapadjanak, eljussanak a gyümölcs húsáig.

A tanács tehát, hogy mindenképpen alaposan mossuk meg őket, mielőtt azokat a tányérunkra tesszük. Emellett nem árt hűtőben tárolni őket, a szeletelt élelmiszereket pedig lehetőleg minél előbb fogyasszuk el, így elkerülhetjük a problémákat.

Nem árt tehát minden esetben átnézni a terméket, a sérült csomagolásban árult dolgokat pedig inkább ne vigyük haza. Nem árt óvatosnak lenni a piacon sem, így nem kockáztatjuk meg a csúnya betegségeket sem.