Hiába csökkent a felére a búza és az energia ára, a boltokban mégsem tudunk olcsóbb kenyeret vásárolni. A novekedes.hu végignézte a piacot, megpróbálták kideríteni, hol akadt el a folyamat.
Hatalmas áremelkedések
Egy évtizede nem látott mélységben a búza ára. Míg tavaly ősszel még 130 ezer forintos tonnánkénti árral számolhattak a gazdák, addig mára jó esetben is maximum ennek az árnak a feléért tudják értékesíteni a terményt. Persze, ha sikerül rá vevőt találni.
"Mi is azt tapasztaltuk, hogy a malmi búza ára jelentősen visszaesett, 73-75 forintba kerül egy kilogrammja, és ez még nem a végleges ár, számítani lehet további csökkenésre, mégpedig annak dacára, hogy egyébként az időjárási körülmények miatt még így is túl van értékelve egy kicsit. A takarmánybúza 53-55 forintos áron pörög, normál esetben nem szokott ekkora árkülönbség lenni"
- mondja a Növekedés.hu-nak Király László, a Zala Cereália Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzátette, hogy az utóbbi két évben hatalmas költségnövekedést tapasztaltak. Míg 2020-ban 52 ezer forintért vásároltak malmi búzát, addig tavaly ez már 138 ezer forintba került. Emiatt emelkedett meg a liszt ára is, ami két éve még 100 ezer forintba került tonnánként, 2022 őszén viszont már 240 ezer forintot kellett érte fizetni.
"Most viszont éppen az ellenkezője történik, a búza árcsökkenése nem akadt el a malmoknál, és a liszt ára is közel 50 százalékkal esett vissza, pedig még januárban 230 forint volt a kilogrammonkénti ára"
- emelte ki Király László.
Ki a hibás?
A malmokból a sütőiparba kerül a liszt, majd pedig a pékségek és az üzletek következnek. Több közvetítő csatornán nem kell átmennie, de még ez is elég ahhoz, hogy brutális áremelkedés tapasztaljunk. Érdekesség, hogy a sütödék áraiban már nem látszik a gabona árcsökkenésre. Ennek az oka, hogy ezek költségében a búza és a liszt ára csak kismértékben van jelen. A különféle kenyerek árának 15-20 százalékát teszi ki a lisztár, egy komplexebb péktermék esetében pedig ez az arány még alacsonyabb lehet. Itt főleg a munkabér, a szállítás és az energia jelenti a költségeket, amik az utóbbi egy-két évben szintén jelentősen emelkedtek.
A szállítás költségét tovább növeli az elmúlt hónapokban tapasztalható üzemanyagár emelkedése. Ennek oka, hogy egyelőre biztosan nem számíthatunk árcsökkenésre a kenyér és a pékáruk esetében.
Várható egyáltalán változás?
Egyes pékáruk már olcsóbbak, mint korábban, de a változás nem jelentős. Az üzletekben kapható lisztek malmok által biztosított ára egy ideje már csökken, ennek hatására a fogyasztói árak szintén ugyanilyen mértékben csökkentek az utóbbi fél évben. Mondta el Maczelka Márk, a Spar kommunikációs vezetője, akit a lap arról is megkérdezett, hogy mikor várható jelentősebb árcsökkenés.
Hiába az áresés, ha a kenyér és a pékáruk nem lettek olcsóbbak - fotó: pexels.com
Ezzel kapcsolatban annyit osztott meg, hogy a sütödéknek lassan lépniük kell, hiszen a magas árak miatt a vásárlók már kevesebb pékterméket vesznek. Az viszont biztos, hogy a 2022-es árszint előttre nem fog visszamenni a kenyér ára, de látható akciókra és árváltozásokra azért még számíthatunk. De csak akkor, ha a malmok készleteiből eltűnnek a tavaly drágán beszerezett készletek.