A mezőgazdaság ismét „szexi”! Ez a bátor kijelentés egyike Umenhoffer Péternek az Axiál Kft. marketingigazgatójának nyitó gondolatainak, amit 2017. november 16.-án osztott meg a hallgatóságával a Magyar Államkincstárban a Corvinus Agribusiness diákszervezet által szervezett Agribusiness Konferencián.
A konferenciát fiatalok szervezték és a többi előadóval együtt Péter is kiemelte, hogy milyen kellemes meglepetés érte a sok fiatal résztvevő láttán. A fiatalok megszólítását a mai világban többek között a számítógép vezérelte dolgokban látja, hiszen ez érdekli őket a leginkább. Így a precíziós mezőgazdaság segítségével lehet számukra újra vonzó ez az ágazat.
Kezdjük az elején, hogy mi is az a precíziós mezőgazdaság. Az alapoktól indulva már akár egy kockás füzettel is tudunk kezdeni, amibe adatokat gyűjtünk, felírjuk például a kiadásainkat, bevételeinket, hozamokat, ráfordításokat és egyéb hasznos adatot, ami később akár több évnyi adat segítségével megkönnyíthetik a döntéseink meghozatalát. Ez csak egy egyszerű példa, de ami tényleg ilyen „szexivé” teszi ezt az ágazatot az nem más, mint a modern technológia adta lehetőségek. Ilyen például az, hogy egy kis chip segítségével a gazda tudja mérni tehenei bendőjének állapotát, vagy az, hogy a traktoros beül a gépébe, beteszi a pendrive-ot a fedélzeti számítógépbe, irányba állítja a traktort és már indul is a pontos, precíz művelés a GPS- vezérelte eszköz segítségével.
Umenhoffer Péter előadásában kiemelte, hogy a precíziós mezőgazdaság segítségével lehet a fiatalok számára újra vonzó ez az ágazat.
Ez mind szép és jó, hogy a traktor szinte magától megy és pontosan végzi a műveleteket, de ez miért is jó a gazdáknak és legfőképpen miért is éri meg nekik? A legalapvetőbb talán az időmegtakarítás, amivel még üzemanyagot is tudunk spórolni, de például növényvédő szert is meg tudunk takarítani. Emellett fontos, hogy az új technológiák segítségével, csökkenthetjük a talajtaposást, okszerűbb lehet a tápanyag-gazdálkodásunk, aminek köszönhetően nem csak a pénztárcánkat, de a környezetünket is kímélhetjük.
A legfontosabb talán az, hogy pontosabb képet kapunk tábláinkról. Ma már könnyedén tudjuk mérni földjeink víztartalmát, tömörödöttségét, agyagtartalmát, szervesanyag-tartalmát, ásványianyag-tartalmát, pH értékét, valamint sótartalmát. A rengeteg gyűjtött adatból képződik számunkra a Big Data. Ez egy óriási adathalmazt jelent, melyet kellő szakértelemmel használva sokkal hatékonyabb gazdálkodást érhetünk el. Összefoglalva tehát a precíziós mezőgazdaság nem más, mint ésszerűbb és hatékonyabb gazdálkodás!
A következőkben egy egyszerű példa segítségével mutatta be a hallgatóságnak az előadó, hogy a gyakorlatban hogy is fest ez a fajta módszer. Egy egyszerű talajfelszínmunkálási folyamatot vettünk példának. Egy jó traktoros nem szeretne elhagyni egy darab földet sem, így kis ráhagyással dolgozik.
A traktorból nézve nehéz belőni ezeket a távolságokat cm-re pontosan így számoljunk, egy kevés, mondjuk 45 cm-es átfedéssel. A precíziós sorvezető segítségével ez a szám 5 cm-re csökkenthető! Egy 13 ha-os táblát nézve a szükséges fogások száma 76 volt, amikor a traktort kézi kormányzás irányította. A robotpilóta 68 fordulásból képes volt megcsinálni ugyan azt a területet ugyanazzal az eszközzel.
A mellékelt számítás is mutatja, hogy ekkora területen már több mint 1 hektár munka megtakarítása érhető el. Ez nagyobb területekre nézve óriási spórolást jelent, amely az időt tekintve sem elhanyagolható, ugyanis ezen a területen a robotpilóta 30 perccel végzett hamarabb. Felvetődhet mindenkiben a kérdés, hogy akkor nem is kell ember a traktorba? A válasz erre az, hogy már hogy ne kellene! A folyamatot ellenőrizni kell ugyanis, akármi történhet a munkafolyamat közben, ráadásul ez a fajta munka nem terheli le úgy az embert. Közben akár van ideje lazítani is, hiszen a munka szinte megy magától.
A következő adatok azt mutatják meg, hogy Amerikában mennyit lehet spórolni a precíziós mezőgazdaság segítségével:
Ravi Keerthi: Precision Agriculture: The Potential Solution for Looming Food Shortage and Environmental Issues - Linkedin
Most a sorokat olvasgatva mindenki talán bólint egy nagyot, hogy igen tényleg így van, de még igen távol áll tőle ez a fajta gazdálkodás. Azonban a jövőbe nézve be kell látnunk, hogy jelen fiataljainkat mennyire vonzza ez a számítógép vezérelte világ és így számukra ezáltal tehető vonzóbbá a mezőgazdaság. Fontos az utódlás kérdése, ugyanis ez a leginkább elöregedő ágazat és természetesen a munkaerőhiány ebben a szektorban is keményen jelentkezik. Haladni kell a korral és a fejlődés nem áll meg. Mindenkinek adott a lehetőség, hogy valamilyen szinten ebbe az irányba mozduljon el (akár a kisfüzet szintjét továbblépve). Egy biztos, ha kis lépésben is, de valahol el kell kezdeni!
Írta: Borda Áron József
|