A projektet megvalósító konzorcium döntése alapján hamarosan újabb Digitális bemutató gazdaságokat választanak ki, amelyek megfelelő költségtérítés mellett fogadhatják a helyspecifikus technológiák iránt érdeklődőket és bemutathatják saját tapasztalataikat.
A Digitális Szolgáltatók Adatbázisába pedig minden digitális megoldást szállító, szolgáltató vállalkozás, szervezet térítésmentesen bekerülhet, amely vállalja az adatok feltöltését a strukturált adatbázisba - írja a digitalisagrarakademia.hu
Digitális bemutató gazdaságokat választanak ki – fotó: pixabay.com
A Digitális Agrárakadémia célja a precíziós technológiák használatának elterjesztése
Magyarország Digitális Agrár Stratégiáját (DAS) a Kormány 2019-ben fogadta el, melyben a Digitális Agrárakadémia (DAA) szerepét is meghatározták. A Digitális Agrárakadémia célja a precíziós technológiák használatának elterjesztése. Ennek során az a szándék, hogy felkészítsék a termelőket a precíziós agrár-megoldások, a helyspecifikus eszközök és szolgáltatások felhasználására.
A DAS elfogadása óta eltelt időben a COVID-19 járvány és a háborús körülmények is azt igazolták, hogy a hatékonyság javítása céljából a hazai mezőgazdaságban is minél előbb alkalmazni kell a precíziós és digitális eszközöket és át kell térni az adatalapú döntéshozásra.
30 tananyagból álló tudásbázist hoztak létre
A szakemberek összegyűjtötték a digitális megoldások alkalmazásához a Digitális Agrárakadémia program keretében a mezőgazdasági termelésre vonatkozó legfontosabb tudáselemeket. Elkészült és a www.digitalisagrarakadema.hu oldalon elérhető 30 tananyag, melyek a tudásbázist és a közszolgáltatás területén elérhető digitális szolgáltatások adatbázisát képezik.
Az érdeklődő gazdák a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem képzésein vehettek részt a 2021-ben kiválasztott 20 Digitális bemutató gazdaságban, ahol a digitális megoldásokat, eszközöket és alkalmazásokat működés közben ismerhették meg. A gazdaságok vezetői elmondták a saját tapasztalataikat és javaslataikat és személyes tapasztalatcserére is volt lehetőség.
Hamarosan bővül a Digitális bemutató gazdaságok köre
A Digitális Agrárakadémiát megvalósító konzorcium a nagy érdeklődésre való tekintettel úgy döntött, hogy hamarosan újabb digitális bemutató gazdaságokat választanak ki. Ezek a gazdaságok a megfelelő költségtérítés mellett fogadhatják a gazdákat és bemutathatják a saját sikereiket, megoszthatják a tapasztalataikat.
2021. április 1-én a Digitális Agrárakadémia fejlesztések irányítására Konzorcium alakult a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Széchenyi Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem és a Digitális Jólét Nonprofit Kft. részvételével.
A Digitális Agrárakadémia Konzorcium továbbá megalapította a Digitális bemutató gazdaság díjat, és kidolgozta a díj odaítéléséhez szükséges minősítési rendszert. A digitális megoldásokat alkalmazó gazdaságoknak három kategóriában van lehetőségük pályázni a Digitális bemutató gazdaság díjra, a Digitális Agrárakadémia weboldalán közzétett jelentkezési sablon kitöltésével, ide kattintva. A jelentkezés határideje 2022. június 10.
A DAA Konzorcium által felkért szakmai bizottság értékeli majd a jelentkezéseket és javaslatot tesz a díjazottakra. A döntést a Digitális Agrárakadémia Konzorcium tagjai hozzák meg a Digitális bemutató gazdaság díj odaítéléséről.
Megalapították a Digitális bemutató gazdaság díjat, és kidolgozták a díj odaítéléséhez szükséges minősítési rendszert – fotó: pixabay.com
Létrehozzák a Digitális Szolgáltatók Adatbázisát
A Digitális Agrárakadémia célja, hogy a mezőgazdasági üzemek a gazdaság hatékonyságának javítása érdekében minél nagyobb arányban használják a digitális megoldásokat, valamint a digitális eszközökből származó adatokat. Ennek elérése érdekében a tudáselemek és a képzések mellett létrehozzák a piacon elérhető digitális megoldások, eszközök, szolgáltatások és szállítók adatbázisát.
A Digitális Szolgáltatók Adatbázisába minden olyan digitális megoldást szállító, szolgáltató vállalkozás, szervezet térítésmentesen bekerülhet, amely vállalja az adatok feltöltését a strukturált adatbázisba.
Az első kitöltési határidő 2022. június 15.
Az adatbázis ezt követően folyamatosan frissül, ide kattintva bármikor lehet csatlakozni, illetve az adatbázisba feltöltött adatokat, információkat a vállalkozások módosíthatják. Az adatbázis mindenki számára nyilvános és elérhető lesz, mely segítséget nyújt a termelőknek a piacon elérhető szolgáltatások, eszközök és megoldások területén való eligazodásban - írja a digitalisagrarakademia.hu