Növekvő nyomás
Az orosz olaj- és gáziparral szembeni szankciók korábban azért nem szerepeltek a napirenden, mivel a politikusok az Egyesült Államokban és Európában aggódtak az árak globális megugrása miatt. Ugyanakkor egyre nagyobb nyomás nehezedett Bidenre, hogy cselekedjen, többek között Zelenszkij, Ukrajna elnöke és mindkét nagy amerikai párt amerikai törvényhozói részéről, mivel Oroszország ukrajnai támadásai egyre inkább a civilek ellen irányulnak.
"Ma bejelentem, hogy az Egyesült Államok célba veszi az orosz gazdaság fő ütőerét. Betiltjuk az orosz olaj, gáz és energia mindenfajta importját. Ez azt jelenti, hogy orosz olaj többé nem érkezhet az amerikai kikötőkbe, és az amerikai emberek erősen hátráltatni fogják Putyin háborús gépezetét" - mondta az elnök kedden délután.
Thankful for US and @POTUS personal leadership in striking in the heart of Putin’s war machine and banning oil, gas and coal from US market. Encourage other countries and leaders to follow.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 8, 2022
Zelenszkij elnök megköszönte Joe Bidennek az intézkedést. Forrás: Twitter
Putyin árdrágítása
Biden a Fehér Házból jelentkezett be, és szokatlanul őszinte hangvételű tett beszédben ismerte el, hogy a lépés valószínűleg magasabb költségekkel jár majd az amerikaiak számára, és a lépés máris heves támadásokat váltott ki a republikánusok részéről.
"Biden Vlagyimir Putyin orosz elnökre hárította a felelősséget a drágulásért, "Putyin árdrágításának" nevezve azt."
Az Egyesült Államok számított rá, hogy ezt a lépést egyoldalúan, európai szövetségesei nélkül kell megtennie, mivel az európai nemzetek között nézeteltérés alakult ki arról, hogy be kell-e tiltani az orosz energiaimportot. Az uniós tagországok között lényegesen nagyobb az orosz energiának való kitettség, mint az Egyesült Államok esetében. Nem sokkal Biden bejelentése előtt az Egyesült Királyság bejelentette, hogy az év végéig fokozatosan le kívánják állítani az orosz olajimportot.
Az amerikai tisztviselők úgy döntöttek, hogy az otthoni rendkívüli politikai nyomás miatt a teljes koalíciójuk nélkül is léphetnek, elkerülve a nagyobb problémákat. A lépésről elsőként a Bloomberg számolt be.
"A mai döntésnek ára lesz idehaza! Putyin háborúja már most is fáj a benzinkutakhoz érkező amerikai családoknak. Amióta Putyin megkezdte a hadsereg felvonultatását Ukrajna határain, azóta a benzinár az USA-ban 75 centtel emelkedett, és ezzel az intézkedéssel még tovább fog emelkedni. Mindent meg fogok tenni, hogy minimalizáljam "Putyin árdrágítását idehaza" - mondta Biden.
Today, I’m announcing that the United States is targeting a main artery of Russia’s economy.
— President Biden (@POTUS) March 8, 2022
We are banning all imports of Russian oil and gas.
Üzenet a "bigoil" válallatoknak
Az elnök a vállalatokat is óva intette az árdrágítástól válság idején. "Az olaj- és gázipari vállalatoknak és az őket támogató pénzügyi cégeknek: Megértjük, hogy Putyin háborúja az ukrán nép ellen az árak emelkedését okozza. Ezt megértjük. Ez magától értetődő. De, de, de, de - ez nem mentség arra, hogy túlzott áremeléseket vagy profitmaximalizálást gyakoroljanak, vagy bármilyen erőfeszítést tegyenek arra, hogy kihasználják ezt a helyzetet vagy az amerikai fogyasztókat és kizsákmányolják őket. Oroszország agressziója mindannyiunknak sokba kerül. És ez nem a haszonszerzés vagy az árdrágítás ideje" - mondta Biden.
Nem sokkal Biden bejelentése előtt az Egyesült Királyság bejelentette, hogy az év végéig fokozatosan le kívánja állítani az orosz olajimportot. Fotó: Unsplash
Kis kitettség, nagy változások
Az Oroszországból származó amerikai import 2021-ben nagyjából az energiaportfólió 8 százalékára rúgott, aminek csak mintegy 3 százaléka volt nyersolaj. Az Energiaügyi Minisztérium jelentése szerint február utolsó két hetében az orosz olajimport már amúgy is nullára csökkent, mivel az amerikai vállalatok megszakították kapcsolataikat Oroszországgal, gyakorlatilag önkorlátozást vezetve be.
A Biden-kormányzat tisztviselői a hétvégén Venezuelába is elutaztak, hogy rávegyék az országot arra, hogy engedélyezze olajának értékesítését a nemzetközi piacokon, ami segítené az orosz üzemanyag kiváltását. Biden Szaúd-Arábiába is elutazhat, mivel az USA arról igyekszik meggyőzni a királyságot, hogy növeljék a kitermelést. A tárgyalások rámutatnak, hogy Oroszország inváziója hogyan borította fel a nemzetközi kapcsolatokat, és kényszerítette az Egyesült Államokat és más nemzeteket arra, hogy olyan helyeken keressenek megoldásokat, melyeket általában eddig elkerültek.
Biden kitért arra is, hogy az Egyesült Államok által Oroszországgal szemben már bevezetett gazdasági szankciói exportellenőrzési csomagja "jelentős károkat okoz az orosz gazdaságnak", és hogy az orosz rubel értéke azóta zuhan, hogy Putyin megindította az Ukrajna elleni támadást.
"Egy rubel most kevesebbet ér, mint egy amerikai penny" - mondta Biden."
Az Oroszországból származó amerikai import 2021-ben nagyjából az energiaportfólió 8 százalékára rúgott, aminek csak mintegy 3 százaléka volt nyersolaj. Fotó: Unsplash
Ami a rubelt illeti
Az elnök szerint Oroszország nem lesz képes növelni a rubel értékét, mert a Nyugat elzárta a legnagyobb orosz bankokat a nemzetközi pénzügyi rendszertől. A globális nagyvállalatok egymás után függesztették fel szolgáltatásaikat Oroszországban, köztük a Visa, a Mastercard, az American Express, a Ford, a Nike és az Apple. "A magánszektor egységesen lép felé Oroszország ördögi háborúja ellen" - mondta Biden.
Biden felszólította a kongresszust, hogy biztosítson 12 milliárd dollár további humanitárius, biztonsági és gazdasági támogatást Ukrajnának és a térségbeli szövetségeseknek. Az új pénzeszközöket az USA által Ukrajnának az elmúlt évben nyújtott több mint 1 milliárd dolláron felül nyújtanák.
"Továbbra is támogatni fogjuk a bátor ukrán népet, amely harcol a hazájáért. Támogatni fogjuk őket a zsarnokság, az elnyomás, az erőszakos leigázás ellen. Oroszország szörnyű áron folytathatja az előrenyomulást, de annyi már most világos: Ukrajna soha nem lesz Putyin győzelme" - tette hozzá Biden.
Az elnök szerint Oroszország nem lesz képes növelni a rubel értékét, mert a Nyugat elzárta a legnagyobb orosz bankokat a nemzetközi pénzügyi rendszertől. Forrás: WhiteHouse/Youtube
Megszólal az ipar
Az amerikai olaj- és gázipar támogatja Biden elnök tervét az Egyesült Államokba irányuló orosz olaj-, földgáz-, és szénimport betiltására.
"Iparágunk kész betartani az importtilalmat válaszul erre az agresszióra. Az iparág már jelentős és érdemi lépéseket tett a kapcsolatok feloldására, mind az oroszországi eszközök, mind az orosz nyersolaj és finomított termékek behozatala tekintetében."
"Osztjuk azt a célt, hogy csökkentsük a külföldi energiaforrásoktól való függőséget, és sürgetjük a politikai döntéshozókat, hogy mozdítsák elő az amerikai energiaipari vezető szerepet és bővítsék a hazai termelést, hogy ellensúlyozzák Oroszország befolyását a globális energiapiacokon" - mondta kedden Mike Sommers, a nagy hatalmú American Petroleum Institute elnök-vezérigazgatója az ukrajnai orosz invázióra utalva. Az API az amerikai olaj- és gázipar legnagyobb kereskedelmi csoportja, amelynek tagjai közé tartozik az Exxon Mobil, a Chevron, a BP és a Shell.
A Shell már kedden korábban bejelentette, hogy "az új kormányzati iránymutatással összhangban" leállítja az orosz nyersolaj vásárlását, és teljesen kivonul az orosz energiaiparból. Sommers a CNN-nek adott múlt havi interjújában egyébként már ígéretet tett rá, hogy az amerikai olajcégek nem fognak arra törekedni, hogy tőkét kovácsoljanak Oroszország ukrajnai inváziójából, mondván, hogy tagjai azt akarják tenni, ami a legjobb a fogyasztóknak világszerte.
BREAKING: Putin signs decree on restrictions on the export and import of products and raw materials to and from Russia
— NewsComWorld (@NewsComWorld) March 8, 2022
Putin signed a decree on the application of special economic measures in the field of foreign economic activity to ensure the security of Russia. (Ria Novosti) pic.twitter.com/N5phRNx0rG
Putyin válaszlépése
Nem telt bele néhány óra és Vlagyimir Putyin a kamerák előtt válaszlépésként aláírt egy rendeletet, melyben kijelentette, hogy:
"2022 december 31-ig export és importtilalmat vezetenek be bizonyos termékekre és bizonyos nyersanyagokra, bizonyos országokkal szemben."
Ahol bizonyost írtunk, ott nem hangzott el konkrét információ. Azt, hogy a tilalom pontosan kikre lesz érvényes, az orosz kormánynak két héten belül kell meghatároznia, elkészítve a határozatok hatálya alá tartozó államok listáját.
"Biztosítani kell a következő különleges gazdasági intézkedések végrehajtását 2022. december 31-ig: az Orosz Föderáció kormánya által meghatározandó listák szerinti termékek és/vagy nyersanyagok export- és importtilalma" - áll a TASSZ által közöltek szerint a dokumentumban, hozzátéve, hogy külön listán határozzák meg azokat az árukat, amelyek exportját és importját korlátozzák.
A “you didn’t fire me, I resigned” moment, Putin bans export of products and raw materials until Dec 31. Might be subject to some details/exceptions, but this should push all key raw material prices further up.
Here’s Russia’s *exports* as % of production of key raw materials???? pic.twitter.com/AcGtv9yUX0
— Emre Akcakmak (@akcakmak) March 8, 2022
Oroszország exportjának részesedése a globális össztermelés százalékában. Forrás: Twitter
A korlátozások nem vonatkoznak majd azokra a termékekre vagy nyersanyagokra, amelyeket az orosz állampolgárok személyes szükségleteikre szállítanak. A kabinetnek lehetősége lesz arra is, hogy bizonyos termékekre, illetve bizonyos személyekre vagy vállalatokra vonatkozóan meghatározza ezen intézkedések végrehajtásának sajátosságait.