2023-ban is nagy lesz az infláció
A Magyar Nemzeti Bank decemberi inflációs jelentéséből kiderült, hogy jövőre várhatóan 29,7 százalékkal lesznek drágábbak az élelmiszerek, mint az idei évben. Ez a sokadik olvasásra is sokkoló adat úgy jött ki a jegybanknak, hogy a nem feldolgozott élelmiszerek 28,4 százalékkal, a feldolgozott élelmiszerek pedig 30,4 százalékkal drágulhatnak meg a jövő évben. Így 1985 óta a harmadik legnagyobb élelmiszer-inflációja lehet jövőre. 1990 és 1995 után ismét hatalmas áremelkedésekkel számolhatunk.
A MNB összességében 15 és 19,5 százalék közötti inflációt vár. Ebbe beletartozik az energia 39, az üzemanyag 21 százalékos áremelkedése is. A jegybank ugyanis nagyjából ezzel számol a 2023-as esztendőben.
A piaci szolgáltatások, valamint az ipari termékek kapcsán valamivel kisebb mértékű lesz az emelkedés. Előbbi 9,6, utóbbi pedig 8,7 százalékkal kerülhet többe. Így jött ki az MNB-nek a 15 és 19,5 százalék közötti átlag.
Varga Mihály pénzügyminiszter korábbi bejelentéséből kiderült, hogy a kormány 15 százalékkal számol jövőre, éppen ezért a nyugdíjakat is ennyivel emelték meg 2023. januárt 1-től.
Az élelmiszerek húzzák az inflációt
Senki számára nem meglepő, hogy a legnagyobb mértékben az élelmiszerek ára emelkedett meg 2022-ben. Nem csoda, hiszen novemberben 22,5 százalékos lett a pénzromlás, ezen belül az élelmiszerek ára közel 44 százalékkal nőtt meg.
A kormány döntése alapján az élelmiszer-árstop 2023. április 30-ig biztosan megmarad, a jegybank viszont úgy gondolja, hogy az ársapkák csak emelik az árakat, hiszen az alapvető élelmiszerek árstopja a "helyettesítő" termékek irreális áremelkedését okozza.
A foglalkoztatottság és a reáljövedelem alakulása 2023-ban
Kitértek arra is, hogy a legjobb esetben a GDP 1,5 százalékkal nőhet, a legrosszabb forgatókönyv pedig a 0,5 százalékos növekedés. Ez ugyanaz az adat, amit három hónappal ezelőtt egyszer már leírtak.
Az élelmiszerek ára növekedhet a legnagyobb mértékben 2023-ban is - fotó: pexels.com
A foglalkoztatottság kapcsán úgy gondolják, hogy a legjobb forgatókönyv az, hogy stagnálnak az adatok, rosszabb esetben azonban 0,4 százalékpontos csökkenés következhet be.
A reáljövedelem viszont biztosan esni fog, ennek arányát 0,6 és 1,6 százalék közé tették. Ez azért jóval kedvezőbb adat, mint a három hónappal ezelőtti 2,7-3,7 százalékos esés.
Ezek az adatok azt is jelentik, hogy a legtöbb ember valószínűleg nem fogja elveszíteni a munkáját, illetve a béremelések is nagyobbak lehetnek, mint azt korábban várták.