Drasztikusan megemelkedhet a hús- és a tejtermékek ára
A takarmányok világszerte tapasztalható 30-50 százalékos drágulása miatt mindenhol komoly nehézségekkel küzdenek az állattartók. Ez az áremelkedés a hazai állattenyésztőknél, vágóhidaknál és feldolgozóüzemeknél is megjelenik, és az ágazat szereplői szerint a fogyasztói árak is fokozatosan emelkedhetnek a következő hónapokban.

Letarolják a termést az egyre nagyobb és váratlanabb viharok (PR-cikk)
Széles körű növénybiztosítás nyújt védelmet a magyar gazdáknak az időjárás viszontagságai ellen. A Generalinál díjtámogatott biztosítást köthetnek a gazdák.

A fekete bodza – szedjük vagy termesszük?
Mi mindenre jó a fekete bodza, és mire ügyeljünk a termesztése során?

A bodza gyümölcse

Érdekli a méhészet, a pálinkafőzés, a falusi turizmus vagy az aranykalászosgazda-képzés? Akkor nézze meg, hogyan foghat bele! (PR-cikk)
Ugyan az OKJ-tanfolyamok indításának határideje lejárt, de aggodalomra semmi ok!

Már csak ez hiányzott: újabb agresszív vírus jelent meg hazánkban
Magyarországon is felütötte a fejét a lovak herpeszvírusának (EHV) egy rendkívül agresszívan terjedő idegrendszeri formája. A Nébih felhívja a lótartók figyelmét, hogy állataik érdekében, ha a legenyhébb tüneteket is észlelik lovaikon, azonnal forduljanak szolgáltató állatorvosukhoz!

Hogyan lehet ötletből piacképes termék? Ebben segít a MATE! (PR-cikk)
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kiemelten kezeli az innovációs ökoszisztéma felépítését és bővítését, ezáltal a tudástranszfer-tevékenységet is minél magasabb szinten kívánja végezni. Ennek alapját képezi a hallgatói innováció, amely egyike a legdinamikusabban fejlődő területeknek.

Hogy lesz jobb a paradicsomtermés? Mindent a növekedésszabályozásról!
Ahhoz, hogy a paradicsom termőképessége hosszú ideig fenntartható legyen, és a piac elvárásainak megfelelő minőséget biztosíthassuk, pontosan kell szabályozni a növény növekedését.

paradicsom

A fogyasztók részéről a különleges minőségek iránt jelentkező egyre nagyobb igényt próbálja a termesztés is követni – fotó: Pixabay

Mi kell a napraforgó optimális kezdeti fejlődéséhez? Egy-két kattintásra a siker! (PR-cikk)
Mint minden tavaszi vetésű növénynél, a napraforgó esetében is az egyik legfontosabb a robbanásszerű kezdeti fejlődés. Befolyásoló tényező lehet a talajhőmérséklet, tápanyag-ellátottság, a talajélet, a talajban lévő mikroorganizmusok aktivitása.

Indul a szezon, újra a közutakon a mezőgazdasági gépek!
A közutakon ismét nagy számban megjelenő mezőgazdasági gépekkel történő balesetek 67 százalékáért részben vagy teljesen a másik részt vevő fél a felelős, e balesetek 13 százaléka jár súlyosabb sérülésekkel – derül ki az Agroinform.hu mezőgazdasági portál legújabb kutatásából.

Márciustól egyre több mezőgazdasági géppel találkozhatunk a közutakon – fotó: Pixabay

Tizenöt éves együttműködés – ma is partnerünk az Agroinform első hirdetője! (PR-cikk)
Molnár Zoltánnal beszélgettünk, aki a beszállítói és vásárlói szintű partnerségek terén is évtizedes tapasztalatokkal rendelkezik. Legelső hirdetőnk 15 év után ma is partnerünk.

Akár félmilliárd forintos kertészeti beruházásra is pályázhatsz! Itt vannak a részletek!
Cél a versenyképes kertészeti és gyógynövényültetvények létrehozásának támogatása gépbeszerzések, modern technológiai megoldások megvalósításával.

A felhívás tervezet szerint májustól lehet beadni a támogatási kérelmeket – fotó: Pixabay

A majdnem elfelejtett Tiosol® – Bór és kalcium-poliszulfid tartalmú lombtrágya (PR-cikk)
A Tiosol® jól bevált, komplex hatású lombtrágya, minden kultúrában felhasználható kalcium-, kén- és bórhiány megelőzésére, vegetációban és nyugalmi időszakban egyaránt.

Metsszünk, de hogyan és mikor? Ahány gyümölcs, annyiféle metszési technika
Ideje elővenni a metszőollókat, igaz, a különböző metszési munkák és a különböző növényfajok eltérő metszési módot és időpontot igényelnek. Elmondjuk, hogyan kell szakszerűen és időben elvégezni a metszést. Cikkünk ugyan tavaly íródott, de most is aktuális.

fa

Sebkezelés metszés után

„Egy a Természettel” – Vadászati és Természeti Világkiállítás, Budapest, 2021 (PR-cikk)
2021. szeptember 25. és október 14. között Magyarország ismét világkiállítást szervez: „Egy a természettel" mottóval, vadászat és a természetközeli témákkal. A grandiózus központi kiállítás helyszíne a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ lesz.

A csonthéjasok gombás betegségei már fenyegetnek – mit tehetünk?
A meteorológusok előrejelzése alapján a tafrina és a csonthéjasok virágfertőző moníliája is jól érzi majd magát, fertőzésükre számíthatunk – hívta fel a figyelmet Zsigó György növényorvos.

Mit nyer egy tehenész, ha nyalható energiatakarmányt használ? (PR-cikk)
A Crystalyx nyalótömb olyan nyalható takarmány, amely minden szükséges tápanyagot tartalmaz a szarvasmarhák számára.

A jövőben csak ezek az állattartók kaphatnak 100 százalékos kártalanítást
Júniustól azok az állattartók kaphatnak majd 100 százalékos állami kártalanítást, akiknél egyértelműen megállapítható, hogy mind járványmentes időszakban, mind járványhelyzetben törekednek a kármegelőzésre, illetve kárenyhítésre.

kacsa

Nagyobb állattartói felelősségvállalást követel az új kártalanítási rendelet – fotó: MTI

Kalászos Start csomag – az integrált megoldás (PR-cikk)
Az idei szezonban ismét a termelők rendelkezésre áll a Syngenta integrált kalászoscsomag-ajánlata Kalászos Start csomag néven. A kiváló ár-érték arányú csomagot elsősorban a búzatermesztő szakemberek figyelmébe ajánljuk.

Veszélyben a kajszibarack és a meggy – permetezni kell!
A szomjazó kerteknek jó hír, hogy a hétvégén némi csapadék érkezik. Azonban aki nem akar kockáztatni, annak a kajszit, majd a meggyet is meg kell permeteznie a virágfertőző monília ellen.

kép

Ágyúval seregélyre? Sőt, vaddisznóra, szarvasra és őzre is! Vadkártalanítás! – Videó (PR-cikk)
Ugye már többször megfordult a fejében, hogy olyan vadriasztót keressen, amely váratlan, agresszív hanghatással és bárki számára könnyen ellenőrizhető hatékonysággal működik? Van egy jó hírünk: létezik ilyen megoldás!

Égető kérdések az új családi gazdasági és őstermelői rendszerről
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tájékoztatót tartott az őstermelők és a családi gazdaságok működésében bekövetkezett változásokról. Az eseményt online szervezték meg, és több olyan kérdés is szóba került, amelyek eddig nem derültek ki az általános tájékoztatókból.

Rég látott magasságokban a kukorica ára! A kereslet pedig folyamatos! (PR-cikk)
A 2020-as év hektikus időjárása ellenére nagyon bőséges és megfelelő minőségű termésátlaggal zártak a hazai gazdák. Ugyanez nem mondható el mindenhol, hiszen több helyen is elmaradt a hozam a korábban várt mennyiségtől. Ám a jelenlegi, igen magas kukoricaár okát nem csak ebben kereshetjük. Reng Zoltánnal, a Hungrana Kft. vezérigazgatójával beszélgettünk.

Osztatlan közös tulajdon: olyan földmozgás várható, amely 30 éve nem volt
Az idén indult az eddigi legnagyobb földbirtokszerkezet-rendezés, az osztatlan közös felszámolása, amely mintegy 3-3,5 millió személyt, valamint 2,4 millió hektárnyi területet érint, és az eddig ismert eljárásrendje, ármechanizmusa konfliktusveszélyt is tartogat.

Az osztatlan közös tulajdon felszámolásáról szóló szabályozásban van némi ellentmondás – fotó: MTI/H. Szabó Sándor

Ingyenesen letölthető a Kalászos Különszám szakmai kiadvány (PDF) (PR-cikk)
A Nufarmer Magazin legfrissebb különszámában a kalászosokkal foglalkozunk. A gabonafélék Magyarországon a legnagyobb területen vetett szántóföldi növénycsoportot képezik, ezért növényvédelmük minden részletre kiterjedő ismerete akár tonnákban mérhető többlettermést és gazdasági hasznot jelent a gazdáknak.

Biztosan tisztában vagy az előttünk álló határidőkkel? Pályázatok, fontos dátumok egy helyen!
Közelgő pályázatbeadási határidők jönnek a szőlészeti ágazatban és az öntözésfejlesztéshez kapcsolódóan, de több más fontos dátum is sürgeti a gazdálkodókat! Itt vannak a részletek!

Heti gépészeti híreinket megtaláljátok a gépészeti összefoglalónkban.