- Hétfőn jelent meg a Pénzügyminisztérium sajtóközleménye a törvényjavaslatról, amely a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló új szabályokat tartalmazta.
- Semjén Zsolt még aznap azt kérte az Országgyűlés elnökétől, hogy kedden – azaz a törvényjavaslat benyújtását követő nap – kivételes eljárásban tárgyalják az új katás törvényjavaslatot, és döntsenek is róla.
- A törvényjavaslathoz módosító javaslatot nyújtott be a Mi hazánk és a Momentum is, valamint a Fidesz (Hende Csaba) is, utóbbi a helyesírási hibák javítására irányult.
- Miközben az Országgyűlés a törvénytervezetet tárgyalta, a Parlament előtt demonstráció kezdőtött és az új kata törvény ellen tiltakozók megbénították a forgalmat a Margit hídon és az Erzsébet hídon.
A Fidesz és a KDNP a kisadózó vállalkozók tételes adójának (kata) új szabályozása mellett érvelt, a DK, a Jobbik és a Momentum viszont a törvényjavaslat visszavonására szólította fel a kormányt az előterjesztés keddi országgyűlési vitájában.
A módosítást 120 igen szavazattal, 57 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett fogadták el.
A jövőben ezt adózási formát csak a lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, termékeket értékesítő egyéni vállalkozók választhatják. Ez alól csak a taxis személyszállítást végzők képeznek kivételt.
A legnagyobb változások:
- Az új kata, a kisadózó vállalkozók tételes adója az eddiginél magasabb, évi 18 millió forint bevételi értékhatárig kínál egyszerű és kedvezményes adózási módot.
- Az adó mértéke minden kisvállalkozónak havi 50 ezer forint.
- Csak egyéni vállalkozók választhatják ezt az adózási formát.
- A lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, terméket értékesítő egyéni vállalkozók választhatják. Az új katásoknak így csak magánszemélyektől származhat bevétele, kivételt képeznek a taxis személyszállítást végzők.
- Az új kata szabályai 2022. szeptember 1-én hatályba lépnek, az új kata választásáról szóló nyilatkozatokat szeptember 25-éig nyújthatják be az adóhivatalhoz az érintettek.