Dohai tárgyalások

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke e heti dohai látogatása során tárgyalásokat folytat a nagy gázkitermelő Katarral Európa energiaválságáról - közölte egy katari kormánytisztviselő. Michel hivatalos programja szerint kedden érkezett Katarba. Az európai kormányok alternatívákat keresnek a az Oroszországból származó gáz helyett, mióta Moszkva február végén csapatokat vezényelt Ukrajnába, és az orosz gázimport csökkenésével az európai energiaköltségek is megugrottak.

Az állami tulajdonú QatarEnergy, a világ egyik legnagyobb földgázexportőre, és hónapok óta tárgyalásokat folytatnak több európai vevővel, de az új üzleteket még nem jelentették be. Talán a héten ez is bekövetkezhet.


"Charles Michel több magas rangú tisztviselővel is találkozik, hogy megvitassa és áttekintse a regionális és nemzetközi kérdéseket, köztük az orosz-ukrán válságot, az energiaválságot, valamint számos más kérdést, például Afganisztán, Irán és a Palesztin-Izraeli viszály kérdését" - mondta el a Reutersnek egy katari tisztviselő.

Az európai kormányok alternatívákat keresnek a az Oroszországból származó gáz helyett.

Az európai kormányok alternatívákat keresnek a az Oroszországból származó gáz helyett. Kép: Wikimedia

Európai félelmek

Az európai vezetők, akik már így is küzdenek a megugró gázárak kezelésével, tartanak a téli gázhiánytól, mivel Oroszország bejelentette, hogy nem indítja újra a leállított, Európába irányuló fő gázvezetéket, amíg a szankciók tartanak.

A jelenlegi katari földgázkitermelés nagy részét hosszú távú szerződések kötik, főként ázsiai vevőkhöz, és Katar eddigi nyilatkozatai szerint szándékában áll tiszteletben tartani ezeket a kötelezettségeket.

A QatarEnergy azonban megkerülheti ezt a problémát és már 2024-ben megkezdheti a gázszállításokat Németországba a texasi Golden Pass földgázüzemből, melyben többségi részesedéssel rendelkezik - mondta Katar miniszterelnök-helyettese májusban egy német újságnak. Emellett Katar új vevőket is keres gázkitermelésének jelentős bővítéséhez, mely mintegy 63 százalékkal növeli majd az ország exportját, ez a folyamat 2027 elején indulhat el.

Mindeközben Franciaországban és Németországban…

Franciaország növeli a gázszállításait Németországnak, ami cserébe elektromos áramot szolgáltat, amennyiben az energiaválság miatt arra szükség lenne télen - jelentette be a francia államfő hétfőn.

"Meg fogjuk oldani a gázcsatlakozásokat, hogy gázt tudjuk szállítani Németországba, amennyiben szükség lesz a szolidaritásra, Németország pedig még több elektromos áramot fog termelni és nekünk is szolgáltatnak majd a csúcsidőkben"

- mondta el hivatalában tartott sajtótájékoztatóján Emmanuel Macron, miután videókonferenciát folytatott Olaf Scholz német kancellárral. "Németországnak szüksége van a gázunkra, nekünk pedig szükségünk van az Európa más országaiban megtermelt áramra, különösen a Németországban megtermeltre" - hívta fel a figyelmet a francia elnök, emlékeztetve arra, hogy a francia atomreaktorok fele jelenleg karbantartás miatt nem működik.

Az európai vezetők, akik már így is küzdenek a megugró gázárak kezelésével, tartanak a téli gázhiánytól, mivel Oroszország bejelentette, hogy nem indítja újra az Európába irányuló leállított fő gázvezetéket, amíg a szankciók tartanak.

Az európai vezetők, akik már így is küzdenek a megugró gázárak kezelésével, tartanak a téli gázhiánytól, mivel Oroszország bejelentette, hogy nem indítja újra az Európába irányuló leállított fő gázvezetéket, amíg a szankciók tartanak. Kép: Pixabay

Újraéledő atomenergia-ipar

Franciaország lakossági energiaellátásának a 70 százalékát biztosítja atomenergiából, 16 százalékát földgázból. Ez utóbbinak mintegy 17 százaléka érkezett 2020-ban Oroszországból, de azóta ezt az arányt 9 százalékra csökkentette a kormány, a tél folyamán pedig más forrásokból folytatják a földgáz beszerzését. A francia elnök jelezte, hogy támogatja a közös európai gázvásárlást azért, hogy olcsóbban jussanak földgázhoz az európai országok, valamint a vezetéken érkező orosz gáz árának maximalizálása mellett is állást foglalt. "Támogatjuk a közös gázvásárlás gyakorlatát, amely lehetővé tenné Európának, hogy csoportosan vásárolva olcsóbban tegye azt" - mondta el Emmanuel Macron.

"Amennyiben az Európai Bizottság úgy dönt, hogy maximalizálja az Oroszországtól vezetéken vásárolt gáz árát, Franciaország támogatni fogja az intézkedést"

- tette hozzá. Emmanuel Macron emlékeztetett arra, hogy Franciaországban sikerült elkerülni a lakossági energiaárak jelentősebb emelkedését. "Franciaország az egyik olyan európai ország, ahol a leginkább sikerült megvédeni a háztartásokat, valamint a kis- és középvállalatokat. Számos ország most hoz a miénkhez hasonló intézkedéseket" - hangsúlyozta.

Franciaország lakossági energiaellátásának a 70 százalékát biztosítja atomenergiából, 16 százalékát földgázból.

Franciaország lakossági energiaellátásának a 70 százalékát biztosítja atomenergiából, 16 százalékát földgázból.

Micsoda hely! A francia állampolgároknak egyéni felelőssége is van

A francia gazdasági tárca pénteken közzétett adatai szerint az energiaárak korlátozására az állam az elmúlt egy évben 24 milliárd eurót költött, ebből 16,5 milliárdot a lakossági energiaárak befagyasztására, és 7,5 milliárd eurót az üzemanyagárakra nyújtott kedvezményre.

Az államfő a franciák egyéni felelősségére is felhívta a figyelmet az energiatakarékosság terén. Úgy vélte, hogy "az a legjobb energia, amelyet nem fogyasztunk el".

Megerősítette, hogy a kormány célja a jelenlegi fogyasztás 10 százalékos csökkentése. Ehhez azt ajánlotta, hogy melegben kevesebb légkondicionálást használjanak a franciák, a téli fűtéshez pedig 19 Celsius fok körül legyen az átlaghőmérséklet. "Ezekkel az intézkedésekkel, az ország spontán módon elérheti a takarékossági céljait, és elkerülhetők lesznek a korlátozások" - vélte Emmanuel Macron.

A francia elnök ugyanakkor úgy vélekedett, "nem egyértelmű", hogy szükség lenne új gázvezetékre Franciaország és Spanyolország között. Európában "több elektromos hálózati összekapcsolódásra van szükségünk. De nem vagyok arról meggyőződve, hogy több gázvezetékre is szükség lenne, melyeknek a következményei mindenekelőtt a környezetre és az ökoszisztémára nagyon jelentősek" - mondta Macron, aki jelezte, hogy a Franciaország és Spanyolország közötti áramvezetékek összekapcsolását támogatja.

Emlékeztetett arra, hogy a két ország között meglévő két gázvezeték kapacitásainak csak alig 53 százalékát használta a két ország a tavalyi legjelentősebb csúcsidőben, februárban, ezért nem egy újabb gázvezeték építését tartja megoldásnak a francia elnök a jelenlegi energiaválságra.

(Forrás: Reuters, MTI)