Valószínűleg soha nem is gondoltunk arra, hogy például 100 kg kenyér elfogyasztásával akár 1,5 kilogrammnyi rovarmaradványt is megehetünk.
Te is eszel rovarokat, csak nem tudsz róla
Normál körülmények között a "rovarevés" nem sokunknak képezi az étkezési kultúra részét, sőt egyenesen viszolygunk tőle. Fel sem merül bennünk, hogy ennek ellenére naponta kapcsolatba kerülünk olyan ételekkel, amelyekben - tetszik vagy sem - rovarmaradvány található.
Annyira kivédhetetlen, hogy már a szabványokba is bekerült
Hosszú lenne a sor, ha pontosan meg szeretnénk nevezni azokat az élelmiszereket, amelyekkel a tudtunkon kívül - a tudatlanság boldogságával - rendszeres rovarfogyasztókká váltunk. A kifejlett rovarokat és azok különféle fejlődési alakjait észre sem vesszük, belefőzzük a kávénkba, teánkba, a sörfőzők belefőzik a sörbe, a pékek belesütik a kenyérbe.
A kifejlett rovarokat és azok különféle fejlődési alakjait észre sem vesszük, belefőzzük a kávénkba, teánkba, a sörfőzők belefőzik a sörbe, a pékek belesütik a kenyérbe – fotó: pixabay.com
Miben, mennyi van?
Becslések szerint a legtöbb rovarmaradvány főzetét a kávéval isszuk meg - évi 130.000 rovarmaradványt. Második helyen a búzaliszt áll a maga 90.000 rovarmaradvány/éves szintjével, harmadik helyezettként pedig a különféle tészták végeztek a 7000 rovarmaradvány/év teljesítménnyel.
A zöldségek (a brokkoli, a káposztafélék, stb.) egész rovarai, atkái is előkelő helyen szerepelnek. A spenót esetében például a megengedett mennyiség az USA-ban, 100 grammonként 50 levéltetű, tripsz és/vagy atka. Az FDA előírásai alapján, a sörfőzés során a sörhöz adott komló minden 10 grammja maximum 2500 darab levéltetűt tartalmazhat.
A csokoládé sem jelent kivételt: 1 kg csokoládé - a kakaótartalomtól függően - akár 10 dkg rovarmaradványt is tartalmazhat, ami egészen megdöbbentő 10%-os arány.
Félelmetes az az adat is, hogy 100 kg kenyér elfogyasztásával akár 1,5 kilogrammnyi rovarmaradványt is megehetünk (1,5%).
A rovarok a jövő ételei lehetnek?
A bolygónk fenntarthatósága érdekében az utóbbi időben egyre gyakrabban kerülnek szóba a táplálkozásban betölthető szerepük miatt a bogarak és rovarok mint új lehetséges alternatívák. Valóban ez a jövő, amire fel kell készülnünk? Milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat, ha rovarok vagy rovarokból készült ételek kerülnek majd a tányérjainkra?
Ez is csak egy fehérje
A bogarak vagy rovarok fogyasztása - hivatalos nevén az entomofágia - nem új keletű dolog, hiszen Afrikában, Ázsiában és Dél-Amerikában évszázadok óta fogyasztanak bizonyos rovarfajokat, lárvákat, petesejteket, bábokat. Nincs okunk aggódni emiatt, hiszen ahogy a vicces mondás is tartja: „Ne félj az ételben lévő rovaroktól, hisz az csak fehérje".
Ennek ellenére mégis furcsa belegondolni, hogy a nem is oly távoli jövőben sült tücsök meredezik a serpenyőben, vagy lisztkukacokat szemezgetünk a salátánkból. Lehet, hogy most Magyarországon még gyomorforgató az, amit más tájakon igazi csemegeként fogyasztanak. De így volt ez annakidején a sushival vagy a tenger gyümölcseivel is, amelyek mára természetes fogásokként vannak jelen a gasztronómiában.
A leggyakrabban fogyasztott rovarfajok közé a következők tartoznak a hernyók, a bogarak, a szöcskék, a tücskök, a méhek, a hangyák. Bangkokban például a piacokon akár 164 rovarfajt is megtalálhatsz, amelyek közül van amit a tápanyagtartalma, van, amit a kinézete miatt fogyasztanak.
Napjainkban már elérhető a tücsökliszt, amiből akár péksütemény vagy tészta is készülhet – fotó: pixabay.com
Mik a rovarfogyasztás előnyei?
A rovarok kiváló fehérjeforrások, de ezen felül még számos egészséges összetevőt is tartalmaznak. Gazdagok rostokban, telítetlen zsírsavakban, vitaminokban, ásványi anyagokban - ezek aránya függ a rovar elkészítés módjától, a rovarok származásától vagy a rovarok táplálkozási szokásaitól.
A tücsök kiemelkedően sok kalciumot, vasat, B12-vitamint tartalmaz, és teljes értékű fehérje tartalma is kiemelkedő. Mind a 9 esszenciális aminosavat tartalmazza, ami azért lényeges, mert ezeket a szervezet nem tudja előállítani, csak az étrenddel juttathatjuk be őket kellő mennyiségben.
Mindez szép és jó, de talán még most sem lett étvágygerjesztő a sült, a rántott vagy a főtt tücsök látványa. De a tücsökliszt már elviselhetőbbnek tűnő alternativa lehet.
Napjainkban már elérhető a tücsöklisztből készült tészta és fehérjeszelet, bár az ízével (enyhén mogyorós íz) és az állagával (kissé szemcsés) egyesek szerint még így is barátkozni kell. A főtt tészta például mártással elkeverve ugyanolyan, mint a normál lisztből készült tésztáké.
|
De miért is kellene rovarokat fogyasztanunk?
A rovarok fogyasztásával sokat tehetünk bolygónk fenntarthatóságáért, ami a mai élelmiszertermelés, vízhasználat, szennyezés, erdőirtás és a biodiverzitás mellett veszélyben van. Ha tudomást veszel róla, ha nem, de az üvegházhatású gázok mennyiségének megnövekedése hozzájárul az éghajlatváltozáshoz, aminek a negatív hatásait már most is a bőrünkön tapasztalhatjuk. Az aszály, az elsivatagosodás, a termőföldek kimerülése, az extrém időjárás mind-mind ennek az eredménye.
2050-re az ENSZ szerint 9,7 milliárd ember él a Földön, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy kétszeresére emelkedik az élelmiszerszükséglet. A gond csak az, hogy nincs annyi termőföld, víz és erőforrás, ami ennek az élelmiszer mennyiségnek a megtermeléséhez kell. Ebben az esetben léphetnek be élelmiszer-forrásként a rovarok, amelyek tenyésztéséhez kevesebb víz és termőföld kell és lényegesen alacsonyabb az üvegházhatású gáz kibocsátása is. Ráadásul a rovartenyésztés kiváló jövedelemforrás - egy rovartenyésztő napjainkban az átlagos jövedelem kétszeresét is megkeresheti.
A rovarok tenyésztéséhez kevesebb víz és termőföld kell, valamint lényegesen alacsonyabb az üvegházhatású gázok kibocsátása is – fotó: pixabay.com
A rovarfogyasztás hátrányai
A rovarfogyasztásnak azért a sok előny mellett akadnak hátrányai is:
- a rovarok kutatások szerint a rákfélékhez hasonló módon allergiás reakciókat válthatnak ki. Allergiát tapasztaltak a selyemhernyók, hernyók, szöcskék, méhek, kabócák fogyasztása esetén
- nem minden faj fogyasztható, némelyiknél fennáll a mérgezés veszélye - bizonyos hangya- és méh típusok olyan méreg anyagokat tartalmaznak, amelyek veszélyesek lehetnek. Metabolikus szteroidot mutattak ki egyes bogárfajokban, ami szintén egészségügyi problámákhoz vezethet.
- rovarfogyasztás esetén valamivel nagyobb az ólom- vagy arzénmérgezés kockázata is, mert a rovarok nagyobb dózisú nehézfémmel is képesek gond nélkül megbirkózni
- a vadon élő rovarok gyűjtésekor megnő a kockázat a növényvédő szerekkel kapcsolatban is. A növényvédő szerekkel kezelt területekről gyűjtött rovarok elfogyasztása ugyanis veszélyes lehet.
- a rovarok külső vázában található antinutriensek megakadályozzák a fehérjék és tápanyagok felszívódását
- gondot okozhatnak a rovarokon megtelepedő baktériumok is
Enni, vagy nem enni?
Látható, hogy a hagyományos ételekkel szemben az ehető rovarok érdekes alternatívát jelenthetnek, de az előnyeiket és hátrányaikat érdemes mérlegelni. Az Agroinform.hu az elmúlt években számos esetben foglalkozott már a témával, azekből gyűjtöttünk össze egy "csokorra valót". Ha érdekel, akkor kattints és informálódj tovább!
Házi tücsköt kérek rizzsel! Az EU jóváhagyta a tücsökevést
Mostantól keleti vándorsáskát is ehetünk – de mennyire biztonságos ez?
A vírusok melegágyává válhatnak a gomba módra szaporodó rovartenyésztő telepek?
Magyarország hiába ellenezte, élelmiszer lett a lisztkukac
A magyarok egyelőre nem kérnek a rovarfehérjéből
Itthon is beindul a rovarbiznisz: lárvaüzem kapott 570 milliós támogatást
A tyúkok után a kutyákat is rovarfehérjével fogjuk etetni?
Itt vannak a rovaralapú takarmányok különböző állatfajok számára
Rovarevés? Rovarfarmok? Mi a te véleményedre vagyunk kíváncsiak!