Úgy tűnik, hogy nem lesz gond az idei dióterméssel a hamarosan kezdődő szezonban. Van azonban még két dolog, ami keresztbe tehet az érésnek: az időjárás és persze a dióburok fúrólégy. A dió az utóbbi években sok nehézségbe ment keresztül, hiszen megjelent a gnomóniás levélfoltosság, majd a káros baktériumok szaporodtak el, amik ellen hatékony megoldásra volt szükség. Pedig, ha belegondolunk, a nyolcvanas években még permetezésre sem volt szükség, maximum a környezeti tényezők tehettek benne kárt. A probléma akkor indult útnak, amikor az erdőből a kertekbe került, majd kezdetét vette az intenzív diótermesztés.

Elég volt egyetlen fa

Évekkel ezelőtt elegendő volt, hogy egyetlen fertőzött fát beültettünk a kertbe, az tovább fertőzött mindent. A szakemberek nem voltak felkészülve erre, így először a baj ütötte fel a fejét, majd megpróbáltak megoldást találni rá. A Növényvédőszer Gara Miklóssal, a Boglár-Kertész Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgetett a témáról. Azt mondta, hogy a hamarosan érkező szüretet idén is megelőzik a találgatások, hogy vajon mennyi dió lesz és azt milyen áron lehet majd eladni.


"Augusztus eleje az, amikor hírek érkeznek a kaliforniai diótermésről, de már itt van a chilei dió is a raktárakban, vagy a hamburgi konténerekben, ami stabil kínálatot jelent. Emiatt az utóbbi években nehéz helyzetbe kerültek a hazai diótermesztők. Voltak olyan időszak, amikor a kínai kereskedők jöttek ide, azonnali fizetést és elszállítást ígértek, most pedig ők hozzák a diót. Azokba az államokba, ahová korábban az USA szállított, onnan kiszorultak a dióval és most Európát árasztja el vele. Az USA azt mondja, hogy nem akar tovább telepíteni - mi ezt csak remélni tudjuk, hogy ez így van, mivel nálunk az alkalmazkodás a fejlődéshez nem olyan gyors, vagyis inkább lassú az ültetvény korszerűsítés. Ha valaki dió telepítésére vállalkozik, akkor nem években, hanem évtizedekben gondolkodik, ezért ez a fajtaváltás nem hajtható végre olyan gyorsan"

– összegezte a szakember.

A diónevelés ismeretei

Szép kihívás bizony saját erőből diótermesztésbe kezdeni. Gara Miklós sok olyan emberről tud, aki egyetemet végzett, esetleg az informatikában dolgozott korábban, ma viszont már inkább a diótermesztéssel foglalkozik. Ehhez azonban saját tapasztalatra kellett szert tenni, azóta viszont mindenki élvezi és jól is csinálja a fák nevelését.

A szakember hozzátette, hogy a felsőoktatás nincs azon a szinten, hogy a változtatások gyorsan történjenek. A diónál egy rossz lépés egy évbe kerül. A diótermesztés ehelyett úgy történik, hogy az emberek nem az iskolában, az egyetemen szerzik a tapasztalatot, hanem az interneten keresztül okosodnak. Saját maguk állítják be a kísérleteket, pedig van pár telep, amiket bárki felkereshet, akinek szüksége van rá.

Bőven lesz mit szüretelni - fotó: pexels.com

"Egy termesztőnek nem lehet a feladata, hogy megtalálja az adott betegség elleni megoldást, hiszen neki azzal kell foglalkoznia, hogy hogyan kell metszetni, talál-e munkaerőt, vagy milyen állapotban van a rázógép"

– emelte ki.

Száz hektáros ültetvények

A Balaton-Kertész Kft. ernyője alatt állnak össze a tíz, száz hektáros ültetvényeken gazdálkodók. Őket az árbevétel, valamint a közös termesztési technológia hozta össze. A Dunántúl ezen részén több olyan céggel tartják a kapcsolatot, akik diótermesztéssel foglalkoznak, akinek viszont nincs hozzá tapasztalata, annak segítenek.