Ha Belgium, akkor szalmonella?

Belgium idén úszik a szalmonellabotrányokban, alig múlt el az áprilisi, máris itt a júliusi. Most is egy nagy belga-svájci csokoládégyár állította le a termelést, miután szalmonellát találtak egy sor különböző csokoládétermékükben. A Barry Callebaut vállalat csütörtökön közölte, hogy a kelet-flandriai Wieze-ben található üzemében - ami a világ legnagyobb csokoládégyára - elővigyázatosságból leállították az összes gyártósorukat, amíg a fertőzést kivizsgálják. A hatóságok ezt követően az összes, június 25-e után ott gyártott csokoládéterméket kivonták a forgalomból. A Barry Callebaut több, világszerte értékesített márka számára gyárt csokoládét.

"A szalmonellát június 27-én mutatták ki, és az üzemben készült összes csokoládétermék gyártását felfüggesztették a vizsgálat idejére"

- közölte a vállalat. A szennyezés forrásaként a csokoládék készítésénél rutinszerűen használt emulgeálószert, a lecitint azonosították forrásként. A vállalat tájékoztatta a történtekről a belga élelmiszerbiztonsági hatóságokat, és felveszik a kapcsolatot azokkal a vásárlókkal is, akiknek a birtokában fertőzött termékek lehetnek.

Egy nagy belga-svájci csokoládégyár leállította a termelést, miután szalmonellát találtak egy sor különböző csokoládétermékükben.

Egy nagy belga-svájci csokoládégyár leállította a termelést, miután szalmonellát találtak egy sor különböző csokoládétermékükben. Kép: Unsplash

Ja nem is Belgium, hanem Magyarország

A gyár szóvivője június 30-án azt is elmondta, hogy a szalmonellás termékek nagy része a wieze-i gyárban  maradt, és felhívják valamennyi ügyfelük, a gyártók és cukrászati vállalkozók figyelmét a fertőzésre, hogy megbizonyosodjanak róla: a fogyasztók körében nem történik fertőzés.

"Időközben a NÉBIH az MTI-n keresztül közzétette, hogy magyar vállalkozás volt a beszállítója a szalmonella baktériummal szennyezett lecitin elnevezésű adalékanyagnak, ami végül eljutott a belgiumi csokoládégyárba."

A hír annak nyomán jelent meg, hogy a belga The Brussels Times hírportál szerdán beszámolt róla, hogy a a belga-svájci Barry Callebaut csokoládégyártó cégnél nemrégiben kitört szalmonellafertőzés eredetét egy magyarországi szójalecitin-szállítmányra vezették vissza. Amennyiben kiderülne, hogy a cég termékei tömeges fertőzést okoznak, a vállalattól megvonhatják a gyártási engedélyt is. A Barry Callebaut kakaót és csokoládékészítményeket szállít számos élelmiszeripari cég - egyebek mellett a Hershey, a Mondelez, a Nestlé és az Unilever - számára, valamint cukrászipari vállalkozók részére. A több mint 13 ezer embert foglalkoztató cégnek hatvan üzeme működik világszerte. A belga élelmiszerbiztonsági hivatal (FAVV) az élelmiszerek és takarmányok európai sürgősségi riasztórendszerén (RASFF) keresztül értesítette Magyarországot a felfedezett fertőzésről.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a fogyasztók közül jelentette-e bárki, hogy megbetegedtek a csokoládéktól.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a fogyasztók közül jelentette-e bárki, hogy megbetegedtek a csokoládéktól. Kép: Unsplash

Hazai vizsgálatok

Az értesítést követően a Magyarországon elvégzett Nébih vizsgálatok megerősítették, hogy az országból kiszállított lecitin tétel szalmonellával szennyezett volt. A lecitint nem fogyasztjuk  közvetlenül, mivel ez csupán egy olyan adalékanyag, ami szükséges a csokoládé gyártásához.

"A NÉBIH az eredmények birtokában soron kívüli ellenőrzést tartott az ügyben érintett hazai vállalkozásnál, melyben vizsgálták a feldolgozás folyamatát, az üzemi dokumentációt, valamint széles körű hatósági mintavételre is sor került."

A vállalkozás saját hatáskörében megtette a szükséges intézkedéseket, zárolta az üzemben található tételeket - tudatta a Nébih. A hivatal kiemelte, hogy a nyomonkövetési vizsgálat alapján az érintett tételekből más vállalkozásokhoz nem történt kiszállítás. További tételek ellenőrzése folyamatban van. Mivel a belga cég teljesen leállította a gyártását, így egyetlen ismert magyarországi címzetthez sem érkezett fertőzött a termék, a szállítmányokat útközben visszafordították - közölte a Nébih. A szennyeződés eredetének vizsgálata a lecitint gyártó cégnél jelenleg is folyik.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a fogyasztók közül jelentette-e bárki, hogy megbetegedtek a belgiumi csokoládéktól. Ahogy arról "mi is hírt adtunk" év elején legalább 200 szalmonellás esetet jelentettek, amelyek feltehetően a  Ferrero cég által működtetett másik belgiumi, arloni üzemben készült húsvéti csokoládétojásokhoz kapcsolódtak.ˇ

 

Az áprilisi szalmonellafertőzés utóélete

Az arloni gyárban feltételes engedéllyel június 17-én indulhatott újra a termelés a Ferrero olasz édességgyártó csoport üzemében. A belga egészségügyi hatóság akkori bejelentése szerint az arloni üzem három hónapos tesztidőszakra kezdhette meg a gyártást, rendkívül szigorú higiéniai felügyelet mellett. Ebben az időszakban folyamatosan elemzik a nyersanyagokat, valamint az egyes előállított tételeket és a termékek csak akkor kerülhetnek kereskedelmi forgalomba, ha a vizsgálatok megfelelő eredményt mutatnak. Ez az ügy áprilisban pattant ki, de a bélfertőzést okozó baktériumot már december 15-én felfedezték az Arlonban működő gyárban. Az ott készült valamennyi csokoládéterméket (például Kinder meglepetés, Schoko-bon, minitojás) visszahívták.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) nemrégiben közölte, hogy június 3-ig 370 megerősített és 22 valószínűsíthető szalmonella-fertőzéses esetet azonosítottak az EU-tagországokban és Nagy-Britanniában. A Nutella és Kinder márkáiról Ferrero-csoport illetékes igazgatója, Anne Edwards azt közölte, hogy az újranyitás csak alapos tisztítás és élelmiszer-biztonsági ellenőrzéseket követően valósulhatott meg. Elmondása szerint több mint 1800 minőségellenőrzési vizsgálatot végeztek, mintegy 10 ezer alkatrészt lecseréltek vagy megtisztítottak.

"Mindent megtettünk, hogy ez ne ismétlődhessen meg"

- fogalmazott. Az igazgató elismerte, hogy "ami történt, rendkívül súlyos", és a vállalat nevében ismételten bocsánatot kért a fogyasztóktól. Az ügyben április 19-én nyomozás is indult Belgiumban, mert a hatóságok gyanúja szerint a Ferrero lassan reagált a decemberben azonosított problémára. Az eljárás egyebek mellett:

  • az élelmiszerláncban fennálló nyomon követhetőségi kötelezettségek elmulasztása,
  • az élelmiszerek biztonságára és higiéniájára vonatkozó jogszabályi rendelkezések megsértése,
  • valamint veszélyben lévő személy segítségnyújtásának elmulasztása miatt zajlik

- tette hozzá a belga napilap. A Ferrero Magyarország Kereskedelmi Kft. áprilisi tájékoztatása alapján Magyarországon akkor hatféle termék volt érintett a visszahívásban:

  • a Kinder Schokobons 46g, 125g, 200g, 300g,
  • a Kinder Surprise Maxi 100g,
  • a Kinder Mix 198g,
  • a Kinder Maxi Mix 133g,
  • a Kinder Mini Eggs 250g,
  • a Kinder Happy Moments 133g, 162g, 347g.

Újabb hírek esetén a cikkünket frissítjük!



(Forrás: euronews, MTI)