Az orosz-ukrán háború, bár egy viszonylag kis területre korlátozódik és nem érinti a világ országait katonailag, azért hatásai erősen érezhetőek máshol is - írja a koponyeg.hu

pálmaolaj alapanyaga

A pálmaolaj vagy pálmazsír az olajpálma termésének húsából kinyerhető olcsó zsiradék – fotó: pixabay.com

Az étolaj hiányát minden ország megérzi

A kereskedelem és a globalizáció miatt az egyes országok olyan mértékben összefonódtak egymással, hogy egy-egy konfliktus gyorsan és könnyen világszintű hatásokat generál. Ez a helyzet alakult ki a napraforgóból sajtolt olaj esetén is, aminek az előállításában két kulcsszereplő van, Oroszország és Ukrajna, ahol a háború miatt az előállítás leállt.

Ennek nem csak az lesz a következménye, hogy az étolaj ára csillagászati magasságokba emelkedik, hanem az is, hogy megpróbálnak más, alternatív megoldást találni helyette. Olyat, ami olcsóbb és könnyebben beszerezhető.

Egyre keresettebbé válik a pálmaolaj

Megnőtt a pálmaolaj népszerűsége annak ellenére is, hogy ez a 85%-ban Indonéziából és Malajziából származó anyag csak elképesztő természetrombolással állítható elő.  A pálmaolaj feketelistán szerepelt azon fogyasztók körében, akik ellenezték az erdőirtásokat, amivel sikerült is némileg visszaszorítani a termelést.

A pálmaolaj vagy pálmazsír az olajpálma termésének húsából kinyerhető olcsó zsiradék. A termelés fokozása miatt nagy területeken irtanak ki esőerdőket, ami jelentősen hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásához, illetve sok növény- és állatfaj kipusztulásához. Ráadásul ahová olajpálma-ültetvény kerül, ott nagyon hosszú ideig nem nő újra erdő, mert az olajpálma a gyökereiben olyan gátlóanyagok termelődnek, ami kiöl minden más növényt.

esőerdők

Az esőerdők írtása folytatódik – fotó: pixabay.com

Vagy pénz, vagy környezetvédelem

A napraforgóolaj kiesése miatt azonban a nagyvállalatok annak ellenére is kénytelenek a pálmaolaj felé fordulni, hogy elismerik, mekkora károkat is okoz környezetvédelmi szempontból. Ha a pálmaolaj használatát továbbra is mellőznék, akkor a csőddel néznek szembe. Ez a hazai gyártókat is érinti, hiszen elképesztően sok hazai termékben alkalmaznak pálmaolajat.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu