A termelők teljes erővel dolgozva mindent megtesznek azért, hogy legyen elég tojás karácsonyra, de az árstop miatt hosszabb távon nem lehet kizárni az ellátási hiányt - közölte az MTI-vel pénteken a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége.
A hatósági ár miatt lehet, hogy a kiskereskedők kevesebb tojást forgalmaznak majd, és korlátozzák a vásárolható mennyiséget is – fotó: pixabay.com
Veszélybe kerülhet a fejlesztés és a tartalékképzés
Az érdekképviselet szerint nem csak a lakossági szükségletek ellátásával lehet gond, a fejlesztés és a tartalékképzés is veszélybe kerülhet, ha a tojástermelés hasznát elviszi az árstop. Az intézkedést azért is ellenzik, mert az összes tartásmódra, méretre és csomagolásra érvényes, míg a tejnél, lisztnél, cukornál csak egyféle termékre vonatkozik.
Tartanak attól is, hogy a hatósági ár miatt a kiskereskedők kevesebb tojást forgalmaznak majd, korlátozzák a vásárolható mennyiséget, csekélyebb mennyiséget rendelnek a termelőktől.
A termelők teljes erővel dolgozva mindent megtesznek, hogy legyen elég tojás karácsonyra – fotó: pixabay.com
Forrás: MTI
Az ágazat egyeztetni szeretne a gazdaságfejlesztési miniszterrel és az agrárminiszterrel
A kezdeményezést azzal indokolták, hogy a számukra nagyon fontos a tervezés lehetősége, de a jelenlegi helyzetet a teljes kiszámíthatatlanság jellemzi. A Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége (Magyar Tojásszövetség) szerint a tojásra is ársapkát bevezető kormányrendelet a tojásnál 25 százalékkal csökkenti az árakat, de ha a termelők az önköltséget és a megélhetéshez szükséges árbevételt nem tudják realizálni, akkor a termék hiányára középtávon is számítani kell.
Több mint 2 milliárd tojást eszünk évente Magyarországon, ennek nagy részét nem húsvétkor, hanem most, a karácsonyi csúcsidőszakban fogyasztjuk. Ekkor van lehetősége a termelőnek arra a haszonra, amit egyébként a szűkös nyári szezonban nem tud érvényesíteni, illetve elveszít
– idézte a Magyar Tojásszövetség elnökét, Sütő Zoltánt a hvg.hu, aki hozzátette, ha az árstoppal a termelők hasznát lefölözik, akkor azok sajnos nem tudnak tartalékot képezni és fejleszteni.
Forrás: MTI
A termelők nem tudnak tartalékot képezni és fejleszteni – fotó: pixabay.com
Miből tevődik össze a tojás fogyasztói ára?
A szervezet elmondása szerint a tojás fogyasztói ára három lépcsőben alakul ki:
- Termelői költségek: ennek a 70 százaléka a takarmányköltség, ami az orosz–ukrán háború miatt csaknem a négyszeresre drágult. Mivel a takarmánynál világpiaci árakkal számolnak, sokszor kell euróban fizetni, így a forintgyengülés sem tesz jót az áraknak. Jelentős tételt jelent a tojótyúkok beszerzése és felnevelése, az állatgondozás, az állategészségügyi, higiéniai költségek, az energetika, az amortizáció, a karbantartás és az új eszközök beszerzése.
- Csomagolóhelyi ár: a tojások nagy része csomagolóközpontokba kerül, ahonnan az árut csomagolóhelyi áron továbbítják az üzleteknek. Itt a legnagyobb költséget a csomagolóanyag jelenti, ami a papír drágulása miatt szintén jelentősen emelkedett.
- Fogyasztói ár: a nagy áruházláncok versenyeztetik a tojásbeszállítókat és a legalacsonyabb áron szállító termelőt választják ki. Így a tojás végső, fogyasztói árát – a saját költségeik ráterhelése után – a kereskedők határozzák meg.
Forrás: MTI
A költségek emelkedésével fennáll a veszélye annak is, hogy a hatósági ár eredményeképpen a kiskereskedők kevesebb terméket forgalmaznak majd, és maximalizálmi fogják az egy vevőnek eladható mennyiséget: ennek következtében kevesebb tojást fognak rendelni a termelőtől, ami a termelői kapacitások leépítését vonhatja maga után.
A hazai termelés körülbelül a 80 százalékát fedezi csak a hazai igényeknek, ami miatt importra is szükség van. Mivel egész Európában magas a tojás ára, így az import tojás sem (lenne) olcsóbb, mint ami a magyar termelőtől származik.