„A mezőgazdaság legfontosabb céljai manapság a modern ipari gazdálkodástól, a monokultúráktól, az intenzív állattenyésztéstől és a GMO-tól való eltávolodás”.
A világszerte elismert tudós a fenntartható megoldások mellett érvelt és alátámasztotta a Biofach idei mottóját: „A bio a megoldás”.
Az agrárpénzek szétosztásakor a fenntarthatóság elvét is figyelembe veszik majd – fotó: Pixabay
Az Európai Bizottság által kidolgozott – ezzel összecsengő következtetésű – zöld megállapodás, a European Green Deal fényében a Közép-Kelet Európai régió országai az ÖMKi vezetésével arról egyeztettek, hogyan mozdulhatnak el az új uniós támogatási rendszer bevezetésével a fenntartható élelmiszerrendszerek felé: a KAP az agrárpénzek szétosztásakor az új ciklusban a fenntarthatóság elvének érvényesülését is elvárja majd az élelmiszertermelési körforgásban.
Erőfeszítéseik, eredményeik a konferencia szekciónak köszönhetően reflektorfénybe kerültek a Biofachon, ahol az uniós szakpolitika is képviseltette magát.
A 31. Biofach alkalmából az idén is megjelentette öko ágazati statisztikai kiadványát az ÖMKi partnerintézete, a svájci Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (Forschungsinstitut für biologischen Landbau – FiBL). “Az ökológiai gazdálkodás világa” című összesítés 186 ország ökogazdálkodási adatait összegzi két évtizedes intervallumban 2018-ig.
Idén már kilencedik alkalommal a közép-kelet európai országok közösen is bemutatkoznak a világ legismertebb biotermék seregszemléjén – fotó: Pixabay
„2018 rekordév volt a biogazdálkodásban, hiszen az ökológiai művelésbe vont területek kétmillió hektárral növekedtek. A globális adatok alapján tehát folytatódik az elmúlt évek pozitív tendenciája, és ebben a folyamatban már hazánk is fel tud mutatni előremutató eredményeket”
– összegzi a 31. Biofach és a statisztikai adatok legfőbb tanulságát Dr. Drexler Dóra, az ÖMKi ügyvezetője, hozzátéve:
„Az elmúlt bő évtizedben több mint 60 százalékos bővülést ért el az ökológiai mezőgazdasági ágazat Magyarországon. A legfrissebb adatok alapján 3929 vállalkozás foglalkozik ökológiai gazdálkodással, közel 210 ezer hektár földterületen.”
Az ÖMKi az idén már kilencedik alkalommal ösztönözte sikerrel a közép-kelet európai országokat, hogy közösen is mutatkozzanak be a világ legismertebb biotermék seregszemléjén, a magyar szakmai vezetéssel szervezett szekcióban. Az idei szekció célja az ágazat eredményeinek reflektorfénybe helyezése volt a KAP küszöbön álló elfogadása előtt, amely a fenntarthatóság elvét már prioritásként veszi figyelembe az élelmiszertermelési körforgásban.
A magyar kiállítói jelenlétet az Agrármarketing Centrum szervezi, a szakpolitikai egyeztetést pedig az ÖMKi koordinálja – fotó: Pixabay
Románia bemutatta bevezetés előtt álló új öko védjegyét, amely az uniós előírásoknál szigorúbb feltételrendszert követel meg, Örményország új ökogazdálkodási MSc képzés indítását jelentette be, hazánk szakpolitikai képviselője, Dr. Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár pedig az ágazat – ökogazdálkodási pályázatoknak is köszönhető – felgyorsult bővüléséről számolt be.
A Biofach a világ legjelentősebb, kizárólag ökológiai termékeket bemutató rendezvénye, amelyen az idén 136 országból több mint 47.000 szakmai látogatót és rekordszámú, összesen 3.792 kiállítót regisztráltak. A magyar kiállítói jelenlétet az Agrármarketing Centrum szervezi, a Közép-Kelet Európai országok pedig magyar szakmai résztvevő, az ÖMKi vezetésével magas szintű szakpolitikai egyeztetést is tartanak évente a Biofach részeként.